Kako se rešiti buke od komšija; Foto: Gradnja.rs
Materijali

Zvučna izolacija između dva stana – Problemi i moguća rešenja

Kupci novogradnje najviše se žale na akustički komfor. Saznajte na koji način je to moguće preduprediti ali i šta raditi ako ste se već uselili u bučan stan. 

Svedoci smo intenzivne izgradnje stambenih objekata u poslednjih nekoliko godina. Izgradnja je naročito intenzivna u velikim gradovima – što naša Mapa gradilišta i pokazuje. Pored toga, cena kvadrata je u stalnom rastu, a prodaja nekretnina cveta. Kupci su spremni da daju značajna novčana sredstva za svoja „četiri zida“ i sa pravom za uzvrat očekuju visok kvalitet.

Međutim, poznati su nam brojni primeri „loše prakse“ gde su kupci tek nakon useljenja primeti sve nedostatke gradnje koji se kriju ispod luksuzne površine. Najviše je kupaca koji se žale na akustički komfor. Svakodnevno čujemo: „Dao sam hiljade evra za kvadrat a čujem komšiju kako priča telefonom“.

Zašto se ovo dešava?

Prvi razlog je što u Srbiji ne postoji regulativa koja propisuje obavezne kriterijume akustičkog komfora u zgradama. Ovu uredbu ili pravilnik čekamo poslednjih nekoliko godina, ali ona nikako da dođe na red našim zakonodavcima.

Ono što ipak postoji jeste standard JUS U.J6.201 „Akustika u zgradarstvu: Tehnički uslovi za projektovanje i građenje zgrada“. Međutim, ovaj standard nije obavezujući, što jednom delu domaćih investitora ide naruku pa se akustičkim komforom i ne bave.

Ali da stanemo na stranu onih projektanata, investitora, izvođača i proizvođača građevinskih materijala koji se ipak rukovode gorenavedenim standardom: oni se često sreću sa problemom kompleksne prirode zvuka. Naime, nije dovoljno samo preuzeti vrednosti izolacione moći koje proizvođači ostvare u laboratorijama i koje objave u svojim katalozima, jer se laboratorijska ispitivanja rade u idealnim uslovima.

Da vam ne smetaju kreativne komšije… Foto: Zorka Opeka

Za decibel više

Na samom gradilištu situacija je sasvim drugačija i brojni su razlozi koji se tiču izvođenja a koji mogu kompromitovati izolacionu moć jedne pregrade. Zbog toga se ne treba slepo držati „kataloških“ vrednosti, već ih uzeti sa rezervom i ako je ikako moguće, obezbediti nekoliko sigurnosnih decibela više.

Postoji još jedan fenomen koji se dešava poslednjih godina, a to je nivo buke u stanovima koji je sve niži s obzirom na nove fasade koje veoma dobro izoluju zvuk spolja, zatim na prozore koji su veoma dobro zaptiveni kao i na nove kućne uređaje čijom bešumnosti se njihovi proizvođači ponose. Sve ovo doprinosi veoma niskom nivou buke u novom stanu – toliko niskom da nivo buke koji komšija u stanu pored pravi postaje nepoželjan.

Najvažnije je o zvučnom komforu misliti na vreme, još u fazi projektovanja, držati se gorenavedenih kriterijuma i saveta – i ne bi trebalo da bude problema. Mnogo je teže intervenisati naknadno, gde je intervencija vrlo često nemoguća (recimo montiranje plivajućeg poda kod komšije iznad), ili se zbog nje mora žrtvovati prostor (pravljenjem zidne obloge sa vaše strane zida), što niko ne želi.

Priroda zvuka i izolaciona rešenja

Zvuk u zgradama može biti vazdušni i udarni. Vazdušni se prenosi vazduhom – govor, zvuk televizora, muzika… Udarni se stvara udaranjem predmeta i prenosi konstrukcijom zgrade kroz zidove i podove – mašina za veš, koraci, padanje predmeta, povlačenje nameštaja…

Kada je u pitanju vazdušni zvuk, prema JUS U.J6.201 minimalna izolaciona moć Rw pregradnog zida između 2 stana i pregradnog zida između stana i hodnika je 52 decibela.

Rešenja za vazdušnu buku:

1. Pregradni suvomontažni zid

Sistem jednostruke metalne potkonstrukcije (CW75) sa dve gips-kartonske ploče (Knauf W112) i ispunom međuprostora kamenom mineralnom vunom NaturBoard FIT-G PLUS, d=7,5 cm. Izolacija od vazdušnog zvuka iznosi 54 dB.

2. Zidna obloga

Sistem jednostruke metalne potkonstrukcije (CW50) sa 1 gips-kartonskom pločom sa jedne strane (Knauf W625) i ispunom međuprostora kamenom mineralnom vunom NaturBoard FIT-G PLUS, d=5 cm. Poboljšanje izolacije od vazdušnog zvuka iznosi 15 dB.

Mineralna vuna u prikazanim sistemima ima veoma važnu ulogu apsorbera ili „federa“ u okviru principa zvučne izolacije „masa-feder-masa“ što znači da upotrebom različitih tipova mineralne vune možemo uticati na poboljšanje zvučne izolacije, ali da je takođe moguće uticati promenom vrste ostalih materijala u sistemu sa akcentom na njihovu zapreminsku masu.

3. Silka rešenje

Zvučna izolacija između stambenih jedinica može se u fazi izgradnje izvesti i Silka kalcijum silikatnim blokovima kompanije Xella, koji se izrađuju u različitim dimenzijama (200NF, 175NF i 115NF) i nalaze primenu kod različitih tipova objekata na svim pozicijama, na kojima postoje povećani zahtevi za zvučnom izolacijom. Kombinacijom Silka blokova sa oblogama, postiže se 70 dB, i to sa veoma malom debljinom blokova od svega 22.5 cm.

Primenom Silka bloka 115, uz obostrano dodavanje kamene vune, može se postići zvučna izolacija od čak 70 dB

Pozicija stan-hodnik, takođe ima veoma važnu ulogu u ostvarivanju željenog komfora unutar stambene jedinice. Hodnici u stambenim zgradama su veoma frekventni, te ne čudi da upravo iz hodnika najčešće dopiru razni oblici buke, poput lifta u pokretu, otvaranja vrata ili kretanja ljudi. Drugi značajan aspekt zvučne izolacije na poziciji stambene jedinice ka hodniku, ogleda se u činjenici da dosta prostorija unutar stana često deli zid sa hodnikom, a neretko su u pitanju intimni prostori poput spavaćih soba ili kupatila.

Upotrebom Silka blokova, na ovoj poziciji može se postići zvučna izolacija od 56dB, što je za čak više od propisanih vrednosti.

Zvučna izolacija između stana i hodnika je veoma važna

Rešenja za udarnu bukuU slučaju zvučne izolacije, ne možemo jednostavno govoriti o izolaciji ispod košuljice, već moramo govoriti o sistemu poda u okviru kojeg svaki element radi u sinergiji kako bi se ostvarile maksimalne i trajne zvučno-izolativne performanse.

U ovom sistemu, zvučna izolacija, koja se može postaviti ispod košuljice ili ispod gotovog poda, igra glavnu ulogu u zadovoljenju zahteva klijenata.

Ispod podne obloge (parket, keramika), odnosno ispod cementne košuljice je pozicija predviđena za postavljanje izolacionog sloja koji apsorbuje udare (korake, kretanje vozila, sve vrste vibracija i slično). Još jedna uloga ovog sloja ove zvučne izolacije jeste sprečavanje direktnog kontakta košuljice sa zidovima.

Prema JUS U.J6.201 maksimalna vrednost nivoa udarnog zvuka tavanice između dva stana je 68 dB.

Plivajući pod sa kamenom vunom Knauf Insulation POD STANDARD debljine 3cm može obezbediti poboljšanje izolacione moći međuspratne tavanice od zvuka udara od 33 dB. To znači da ukoliko imamo armirano-betonsku tavanicu debljine 14cm i na nju postavimo navedeni plivajući pod, u stanu ispod imaćemo nivo buke od 80-33=47 dB što je znatno bolje od preporučene maksimalne vrednosti od 68 dB.

Zaptivne trake

Od nedavno na našem tržištu su dostupni proizvodi italijanskog proizvođača Isolmant. Isolmant u svom asortimanu ima 70 proizvoda, odnosno 70 sistemskih rešenja za potpuni akustični komfor za horizontalne/vertikalne pozicije.

Tako je, na primer Isolmant Underplus Black.E rešenje podne zvučna izolacije koja u sistemu sa samolepljivom zaptivnom trakom za obodne zidove i samolepljivom zaptivnom trakom za spojeve obezbeđuje sistem sa zavidnim performansama kako za udarnu, tako i za vazdušnu buku. Elastični sloj je napravljen od umrežene polietilenske pene zatvorenih ćelija, spojen sa donje strane na slojem vlaknaste strukture.

Šta ako je već sve izvedeno

Uselili ste se u stan i shvatili ste da je nivo buke nepodnošljiv? Postoji rešenja koja se predviđena za renoviranja i naknadna rešavanja udarne buke.

Isolmant IsolTile rešenje se lepi preko postojeće košuljice nakon čega se na njega direktno lepi/postavlja podna obloga (parket, laminat, keramika). Zbog svojih naprednih performansi, ovaj proizvod u samo 2 mm obezbeđuje poboljšanje izolacije od zvuka udara za 17 dB.

Ako je buka stiže od komšije pored vas, tu je IsolGypsum za dodatnu izolaciju pregradnih zidova, betona, plafona i slično. Sa ovim proizvodom ćete gubitak kvadrata svesti na minimum (ukupna debljina 22,5 mm), a u značajnoj meri unaprediti akustiku i zvučni komfor.

Kad ste već ovde…

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

8 komentara

  1. Dragan

    Hvala za tekst – odličan.

    A gde ima da se kupi ovaj „isol gypsum“ za izolaciju pregradnih zidova za vec useljen stan?
    Googlam, ali ne mogu da nadjem.

    Hvala unapred

    1. Deagan Marković

      U pitanju je potpuno nov materijal na tržištu.

      Možete se javiti Ljubiši Vukadinoviću.

      Telefon: +381 62 8008533

      On je ovlašćeni distributer za Srbiju

    2. Dragan Marković

      Za više informacija, posetite sajt http://www.endeka.rs

  2. arhitekta

    a kakvi bi se rezultati dobili da se preklope

    Silka 115 NF
    +
    Knauf Natur Board
    +
    IsolGypsum

    koja decibelaža bi se dobila?

    sigurno bi išlo i preko 80dB
    čini mi se

    1. vlada bezbradica

      Ovaj tekst je afirmativan u smislu širenja svesti o važnosti zvučne izolacije , ali daleko od toga da je sve u njemu tačno i precizno, pa u tom smilu vas može navesti na veoma pogrešan zaključak.

      Odgovor na ovo vaše pitanje je da stavljanje KNAUF NATUR BOARD-a u sistem umesto odgovarajuće staklene vune ne bi ništa doprinelo, a stavljanje gipsane ploče Isol gypsum ne bi takođe ništa doprinelo isto ( jer vam nije objašnjeno na koji način to radi)

      Naime postojeći zid koji je opisan sa silka blokom je rađen sa gipsanim pločama(2×1,25cm) težine 10,7 kg/m2 a Isol Gypsum je 9,5 kg/m2 što dosta utiče na zvučnu izolacionu moć zida. ( veća masa gipasnih obloga-veći doprinos zvučnoj izolaciji zhida)

      Kod mineralnih vuna nije bitna gustina materijala nego struktura vlakana istog ako se gledaju apsorpcione karakteristike materijala. To se izražava vrednišću koja se zove otpornost strujanju vazduha „r(kPas/m2)“ i kada materijal od mineralne vune dosigne vrednost r>=5 kPas/m2,on daje maksimalan mogući doprinos određenom sistemu gde služi kao ispuna i ne može više od toga ( ma koliko mu povećavali gustinu)
      Ima dosta ispitivanja na tu temu, a između ostalog tu vrednost za mineralne vune kao ispune u suvomontažnim sistemima propisuje i nemački DIN 4109. Između ostalog merenje ove vrednosti se propisuje kod ispitivanja materijala u IMS-u kada se materijal deklariše za ispunu u suvomontažnim sistemima ( prema standardu SRPS U.M9.015)

      U tom smislu i poređenje staklene i kamene vune nema nikakvog smisla jer sama težina ne daje odgovor kakva je struktura materijala i količina vlakana po jedinici zapremine, jer je sirovina za ove dve vrste mineralnih vuna različite težine ( kamen u odnosu na kvarcni pesak i staklo)

      Još jedna stvar, kada se gleda doprinos obloga na već postojeći zid,onda se mora uzeti u obzir i kvalitet postojećeg zida. Što je postojeći zid manje mase ( slabijeg kvaliteta) to je i uticaj obloge veći i suprotno što je zid veće mase to je uticaj iste obloge manji. Doprinos zvučne izolacije u dB je relativna vrednost koja se računa na postojeće stanje, tako da ista obloga za dve različite vrste zida ima drugačije doprinose.
      Kada su jako masivni zidovi u pitanju kao npr betonski zid ( recimo 60 dB), da bi se zvučna izolacija povećala za 9 dB treba da su gipsane obloge dosta masivne i ispuna od vune dosta deblja , nego što bi to bio slučaj kada je zid npr od giter bloka ( 45 dB). U tom smilu paušalno navođenje poboljšanja zvučne izolacione moći od 9 dB sa nekom gipsanom pločom može vas navesti na totalno pogrešan zaključak .
      ( analogija s emože koristiti sa ekonomijom, da bi povećali BDP za 1% kod slabih ekonomija to možete postići dosta lako sa nekim merama, ali kod veoma jakih ekonomija to je poprilično teško -jer je osnova u odnosu na koju se gleda povećanje drastično različita pa se povećanja od 1% razlikuju po apsolutnoj vrednosti drastično!!!)

      Pride još nije ni objašnjeno kako ceo sistem radi sa tom pločom koja se lepi na zid nekim elastičnim lepkovima, što je prilično drugačiji mehanizam zaustavljanja zvuka od sistema sa mineralnim vunom i gipsom .

      U tom smislu je bolje da na osnovu promotivnih tekstova ne donosite prerane zaključke i primenjujete u projektima , već da se dobro raspitate sa više strana šta kako funkcioniše i koliko doprinosi.

  3. Deki

    Zbog buke iz drugih stanova, to ce mi biti razlog da se jednog dana odselim u kucu, kao i parking. Ja mislim da se u NS-u ne zale samo u starim zgradama ili oni okrenuti prema prometnim ulicama. U starim zgradama jer im se stan dodiruje sa stanovima u kojim zive stariji ljudi, dok ovi ka bucnim ulicama ne mogu ni da cuju susede zbog spoljne buke.

  4. Mladen

    Stan sam obložio komplet sa ecorobber gumom od debeline1cm.pod,plafon,zidove..ama svaki čošak stana.Preko toga knauf.
    Rezultat,tišina i mir.Investicija od 8000eur mi se je izplatila.
    pozz iz Slovenije

    1. Predrag

      Poštovani,

      Da li biste bili ljubazni da mi javite, ceo proces montaže tog materijala i gde može da se kupi ?

      Hvala vam unapred

Ostavite odgovor

Obavezna polja *