Najlepši gradovi sveta prema zlatnom preseku: Nijedan grad iz Srbije ili regiona
Pogledajte rang-listu sastavljenu od 25 gradova i zasnovanu prema teoriji koja se hiljadama godina koristi u matematici i arhitekturi.
Evropa dominira na novoj rang-listi 25 najlepših gradova na svetu, zauzimajući čak devet mesta među prvih deset. U Top 10 ušlo je i nekoliko evropskih prestonica, ali među njima nema Pariza, koji se plasirao „samo“ na dvanaesto mesto.
Lista koju sastavio britanski Online Mortgage Advisor zasnovana je na broju zgrada koje se pridržavaju „zlatnog preseka“, matematičke teorije koja se hiljadama godina koristi u arhitekturi da bi se lepota prirode iskoristila u uravnotežene, harmonične strukture.
Uz napomenu da se na listi ne nalazi nijedan „predstavnik“ iz Srbije ili regiona, u nastavku otkrijte koji svetski gradovi su uvršteni među 25 najlepših.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Serenisima neprikosnoveno na vrhu
Sa svojim vijugavim kanalima i eklektičnom arhitekturom, Venecija je uspela da se izbori za prvo mesto. Prema istraživanju, više od 83% njenih zgrada odgovara zlatnom preseku.
Ovaj italijanski grad veoma je popularan među turistima, a u toku 2023. godine posetilo ga je čak 5,7 miliona ljudi.
Ipak, opterećena brojem posetilaca, drevna Serenisima je ove godine testirala i primenu turističke takse kako bi se ograničili dolasci, a od nedavno je uveden i limit od 25 ljudi po turističkoj grupi.
Na petom mestu nalazi se jedini neevropski grad koji se našao u prvih deset, a to je Njujork.
Na drugom mestu našao se još jedan italijanski grad, s obzirom na to da je u Rimu čak 82% zgrada u skladu sa zlatnim presekom. Tako je ovaj grad i prva prestonica na listi.
Samo delić procenta iza Rima, Barselona zauzima treće mesto, a sledi je Prag. Na petom mestu nalazi se jedini neevropski grad koji se našao u prvih deset, a to je Njujork.
Primetno odsustvo Pariza
Iako je dom mnogih slavnih građevina, poput Ajfelovog tornja i Notr Dama, Pariz nije ušao među prvih deset, već je zauzeo 12. mesto na listi.
Nadmašio ga je Bordo, koji se na ovoj listi lepote našao na devetom mestu sa procentom zgrada prilagođenih zlatnom preseku od 75,3%.
Među prvih deset našla se i Atina, koja je na šestom mestu, dok je Budimpešta na sedmom, Beč na osmom, a Milano na desetom mestu.
Osim što je poznat po svojim vinarijama, ovaj grad na jugozapadu Francuske bogat je i impresivnom arhitekturom, uključujući muzej Cité du Vin, čiji organski oblik podseća na uvrnute grane vinove loze.
Među prvih deset našla se i Atina, koja je na šestom mestu, dok je Budimpešta na sedmom, Beč na osmom, a Milano na desetom mestu. Osim Pariza, među prvih dvadeset našli su se i Stokholm, Firenca, Tel Aviv, Kopenhagen, Marakeš, Čikago, Amsterdam, Berlin i Istanbul.
Pogledajte celu listu!
1. Venecija (Italija) – 83,3%
2. Rim (Italija) – 82,0%
3. Barselona (Španija) – 81,9%
4. Prag (Češka Republika) – 78,7%
5. Njujork (SAD) – 77,7%
6. Atina (Grčka) – 77,5%
7. Budimpešta (Mađarska) – 75,9%
8. Beč (Austrija) – 75,8%
9. Bordo (Francuska) – 75,3%
10. Milano (Italija) – 75,1%
11. Stokholm (Švedska) – 74,8%
12. Pariz (Francuska) – 74,7%
13. Firenca (Italija) – 73,6%
13. Tel Aviv (Izrael) – 73,6%
15. Kopenhagen (Danska) – 73,2%
16. Marakeš (Maroko) – 72,7%
17. Čikago (SAD) – 71,7%
17. Amsterdam (Holandija) – 71,7%
19. Berlin (Nemačka) – 71,3%
20. Istanbul (Turska) – 70,2%
21 Sankt Petersburg (Rusija) – 69,2%
22. Strazbur (Francuska) – 69,1%
23. Dubai (UAE) – 67,6%
24. Majami (SAD) – 63,0%
25. Peking (Kina) – 55,6%
Beograd rusen preko 40 puta a novokomponovane „kvazi“ arhitekte ruse i ono malo sto je ostalo od duse grada. „Drvo poseci – zgradu posadi“. Nema tu lepote.
Ne znam odakle ideja uredniku da uopšte spomene nas, jer to ukazuje ne samo na loš ukus, već i na loše procene…
– A što se tiče Bg, ako je nešto 40x građeno i dorađivano to je do sada trebalo da bude izvajano i da se poredi sa rajem!
Dakle, i da bude 400x Bg dorađivan, nikada neće biti ništa, jer ovaj narod nema ukusa ni za šta…