Loznica dobija bazen od drveta s prozračnom fasadnom opnom
Armiranobetonsko skeletni sistem liven na licu mesta biće obogaćen konstrukcijom od lepljenog lameliranog drveta sa V stubovima koji doprinose dinamici prostora.
Grad Loznica raspisao je u novembru 2023. godine javnu nabavku za usluge izrade projektno-tehničke dokumentacije za izradu idejnog rešenja, projekta za građevinsku dozvolu i projekta za izvođenje za objekat zatvorenog bazena u lozničkom sportsko-rekreativnom centru Lagator, pored atletskog stadiona.
Ovaj posao dodeljen je prošlog decembra beogradskom birou Studio A&D Architects (SADA), koji je ovih dana detaljno predstavio svoje idejno rešenje za bazenski kompleks predviđene bruto površine od oko 5.000 kvadrаtnih metara, namenjen kako rekreativcima, tako i takmičarima.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Zatvoreni olimpijski i dečji bazen
Prema projektnom zadatku, predviđena je gradnja dva zatvorena bazena – olimpijskog po FINA standardima, dimenzija 50 x 25 m i dubine minimum 2,2 m, i dečjeg, dimenzija 25 x 12,5 m, dubine minimum 0,9 m, koji će služiti i za obuku neplivača i izvođenje nastave fizičkog vaspitanja.
Projektnim zadatkom predviđene su i tribine za oko 300 posetilaca, svlačionice sa garderobama, toaleti sa tuševima, prostorije za sušenje sa fenovima, medicinska služba, spasilačka služba i prateći sadržaji kao što su teretane, spa centar, saloni lepote, kafe bar, restoran, picerija, radnja za prodaju sportske opreme i drugo.
Svedeni kubični volumen dobio je na dinamici uvođenjem kosog dela krova, koji u enterijeru dodatno naglašava prostor velikog bazena.
Objekat je zamišljen kao jedinstveni, slobodnostojeći sklop na parceli. Svedeni kubični volumen dobio je na dinamici uvođenjem kosog dela krova, koji u enterijeru dodatno naglašava prostor velikog bazena, objašnjavaju autori.
„Fasada je rešena u vidu prozračne opne, koja se dodatno olakšava odizanjem od nivoa terena, stvarajući utisak lebdenja. Pauza u opni, fasadi, kojom se naglašava ulaz u objekat ispraćena je i ošupljavanjem krova u vidu lanterne, uvodeći novi izvor svetlosti u enterijer i stvarajući dodatni ambijentalni kvalitet unutrašnjeg prostora“ – ističu arhitekte.
Elementi konstrukcije naglašeni su kako na vertikalnim, tako i na horizontalnim ravnima i sagledivi iznutra, kao i noću, kada je fasada osvetljena.
Noseći stubovi od LLD-a
Materijalizaciju fasade čini kombinacija staklene zid zavese i ventilisane fasade od aluminijumskih kompozitnih panela (opna).
„Materijalizacija unutrašnjih površina, podova, zidova i plafona, sprovedena je u svemu po predviđenim standardima i propisima za ovu namenu prostora, vodeći računa o kreiranju estetski adekvatnog ambijenta u enterijeru. Posebna pažnja posvećena je akustici prostorija, odnosno zvučnoj apsorpciji površina, kako bi se sprečio odjek buke i eho-efekat“ – kažu iz SADA.
Konstrukciju objekta čini armiranobetonski skeletni sistem liven na licu mesta i konstrukcija od lepljenog lameliranog drveta (LLD) u hali bazena. Noseći stubovi od LLD-a grupisani su tako da formiraju oblik latiničnog slova V, što doprinosi kreiranju dinamičnijeg ambijenta kako u enterijeru, tako i na fasadi.
Prostor je uređen tako da nema denivelacija niti barijera u kretanju, vodeći računa o pristupačnosti.
Što se pak tiče koncepta spoljnog uređenja, akcenat je stavljen na reprezentativnost ulaza u kompleks. U okviru platoa formirane su i zone pasivne rekreacije sa elementima za sedenje, a prostor je uređen tako da nema denivelacija niti barijera u kretanju.
U kompoziciji je korišćena kombinacija zimzelenih i listopadnih vrsta, sa smenom boja lišća u jesenjem periodu kako bi se obezbedio vizuelni utisak tokom čitave godine – navode na kraju iz Studija A&D Architects.
sjajna vest, voda će još biti lekovita sa mirisom sumpora
manje je više
A hipodrom? Ima li kakve najave hoće li uskoro biti hipodrom!? Fali nam to,konja ima na pretek tumaraju okolo pa reko moglo bi se to iskoristiti da se konjima nađe neka zanimacija da ne smetaju građanima.
Nema brate, negujemo divlje konje