Zgrada koja grli prirodu: Minijaturna šuma skrivena iza prozračne fasade
Otvori na fasadi omogućavaju prodor vazduha u unutrašnju baštu, kako bi se omogućilo stablima da neometano rastu bez zagrevanja u ograđenom prostoru.
Studio Paritzki & Liani Architects završio je nedavno projekat izgradnje dva stana u centru Tel Aviva u Izraelu, koji su organizovani oko minijaturnog dvorišta ispunjenog drvećem.
Smeštena na ugaonoj parceli u gusto naseljenoj četvrti Kerem HaTeimanim, četvorospratnica Y/K Building sadrži dve stambene jedinice na više nivoa koji stanarima nude vezu s prirodom.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Milanski MoLo – Petospratni parking skriven iza zelene fasade
- Otopljena kuća: Talasasti objekat formiran po principima feng šuija
Spavaće sobe okrenute ka granama
Naime, visoko drveće raste na samom uglu lokacije i njegove krošnje probijaju kroz delimično transparentnu i prosecanu fasadu.
Fasada na ovom delu objekta, izvedena od smaknutih staklenih elemenata, delimično zaklanja ovo drveće od ulice, ali stanari imaju odličan pogled.
Arhitekte su projekat organizovale tako da su spavaće sobe obe stambene jedinice okrenute direktno ka granama drveća.
Jedinica sa četiri spavaće sobe smeštena je u zoni prizemlja i na prvom spratu, dok je jedinica sa tri spavaće sobe na gornjim nivoima.
Osnivači telavivskog studija Itaj Paricki i Paola Liani istakli su za Dezeen da im je cilj bio da se stvori „bašta lutajućih biljaka i bilja koje se penje i prelazi svaku ivicu“ i dodali da ova zona „služi kao filter između prometnih ulica i terasa i unutrašnjih prostora“.
Objekat Y/K Building je projektovan za mladi par koji je nasledio parcelu od porodice. Oni su želeli da stvore jednu stambenu jedinicu sa četiri spavaće sobe u zoni prizemlja i na prvom spratu, dok je druga jedinica sa tri spavaće sobe na gornjim nivoima.
Stvaranje ventilisanog staklenika
Većina stambenog prostora je zastakljena, te ima klizna staklena vrata i „juliet“ balkone, kako bi se omogućio što veći protok vazduha, dok samo dvorište i neki prostori na prizemlju imaju vertikalne staklene ploče.
Ove vertikalno postavljene ploče pružaju objektu željenu zakrivljenost u ugaonoj zoni, a svaka od njih je međusobno razmaknuta po tri centimetra kako bi se pružila dodatna ventilacija.
„Ovi otvori omogućavaju prodor vazduha u unutrašnju baštu, te se stvara ventilisan staklenik koji omogućava stablu da neometano raste bez da se zagreva u zatvorenom prostoru“, rekli su Paricki i Laoni.
U drugi stan se ulazi na najvišem nivou, preko prostora koji je povezan sa prostranom krovnom terasom.
Ulazi u stambene jedinice nalaze se na suprotnim stranama dvorišta. Prvi stan ima stambene prostore organizovane u prizemlju, sa izlazom na malu baštu sa zadnje strane, dok su spavaće sobe na spratu.
Drugom stanu se može pristupiti uz pomoć lifta ili stepenicama. U ovu jedinicu se ulazi na najvišem nivou, preko prostora koji je povezan sa prostranom krovnom terasom. Spavaće sobe su smeštene na spratu ispod.
Objekat sadrži i malu parking garažu sa mogućnošću parkiranja na više nivoa.