Dva nova vrtića u Beogradu sa jednim investitorom, projektantom i izvođačem
Grad Beograd investira u izgradnju dva nova objekta koja je arhitektonski oblikovao Bureau Cube Partners, a radovi koje izvodi M Enterijer Gradnja trebalo bi da budu završeni naredne godine.
Prema projektima arhitektonske firme Bureau Cube Partners, srpska prestonica trebalo bi u narednom periodu da dobije dva nova dečja vrtića, čiju gradnju investira Gradska uprava Grada Beograda, Sekretarijat za komunalne i stambene poslove.
U pitanju su predškolske ustanove u Ulici Pavla Vuisića, u naselju Altina 2 u Zemunu, odnosno u Ulici Nova 3 u naselju Braće Jerković na Voždovcu, a izvođenje radova na izgradnji oba objekta povereno je beogradskoj kompaniji M Enterijer Gradnja.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Vrtić „Altina“ u Zemunu
Imajući u vidu intenzitet razvoja šireg obuhvata predmetne lokacije, arhitektonsko rešenje objekta bruto površine od 2.217 m2 nudi, kako oblikovno, tako i funkcionalno jednu dinamičnu kompoziciju, namenjenu dnevnom boravku dece.
„Spratnosti Pr+1, objekat kombinovane dečije ustanove je slobodnostojeći, i čini ga 13 tipski rešenih boravišnih jedinica, zajedno sa pratećim tehničkim i ostalim korisnim prostorijama“ – navode na svom sajtu iz Bureau Cube Partners.
Budući da je objekat pozicioniran bliže pristupnoj saobraćajnici, u pozadini je formirana velika, ravna dvorišna površina.
Pešački i kolski pristup ostvaruju se iz novoformirane Ulice Pavla Vuisića, a budući da je objekat pozicioniran bliže pristupnoj saobraćajnici, u pozadini je formirana velika, ravna dvorišna površina.
„Primenom raznovrsnih sadnica, kao i adekvatnih rekvizita za igru na otvorenom, dvorište predstavlja bezbedan i vizuelno bogat i inspirativan prostor“ – dodaju beogradske arhitekte.
Vrtić „Braće Jerković“ na Voždovcu
Arhitektonskim rešenjem, novoprojektovani vrtić u naselju Braće Jerković oformljen je takođe kao slobodnostojeći i spratnosti Pr+1. Pešački i kolski pristupi ostvaruju se iz Ulice Nova 3.
Funkcionalno, objekat bruto površine od 1.813 m2 i u ovom slučaju čini 13 tipski rešenih boravišnih jedinica, zajedno sa pratećim tehničkim i ostalim korisnim prostorijama.
Dvorište predstavlja zelenu oazu za boravak dece, obezbeđujući im nesmetano kretanje i siguran prostor za igru i učenje.
„Na predmetnoj građevinskoj parceli GP1 objekat je pozicioniran bliže Ulici Nova 3, u okviru dozvoljene zone građenja, a oko objekta je uređeno, kaskadno, pažljivo nivelisano dvorište, koje predstavlja zelenu oazu za boravak dece, obezbeđujući im nesmetano kretanje i siguran prostor za igru i učenje“ – navode arhitekte.
Kako portal Gradnja saznaje u praksi Bureau Cube Partners, trenutno su u toku pripremni radovi na terenu, a završetak izgradnje oba objekta planiran je za 2025. godinu.
Trebalo bi praviti objekte koji izgledaju primamljivije deci, nepravilnih oblika, u kojima ima igre svetlosti, inspirativih oblika.. ne samo kocka na kocku..
Po kom osnovu se dobijaju projekti za javne objekte?