Nova i stara zgrada u Prote Mateje na Vračaru biće integrisane u jedinstven kompleks
Nova intervencija predviđa 6 dodatnih parking mesta ispod postojećeg objekta, kao i dogradnju delom ozelenjenog staklenika na objektu u izgradnji.
Ljubitelji dobre arhitekture možda još uvek u sećanju nose izgled stambeno-poslovnog objekta u Ulici Prote Mateje broj 41 na Vračaru, predstavljenog na Gradnji u julu 2022. godine, koji je studio Bureau Cube Partners projektovao principijelno se vezujući za primer arhitekte Ogista Perea s početka 20. veka – zgrade u ulici Franklin u Parizu.
Međutim, nedavno objavljeni urbanistički projekat, koji se na javnom uvidu nalazi do 28. decembra, govori nam da se sada na broju 43 planira rekonstrukcija i sanacija postojećeg objekta kao i izgradnja podzemne garaže, dok bi novoprojektovani objekat trebalo da dobije nove gabarite predviđenom dogradnjom staklenika.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Realizacija kompleksa u dve faze
Lokacija obuhvaćena UP-om obuhvata dve urbanističke celine, u okviru kojih je, u tipološkoj kategorizaciji funkcionalnih celina, kao dominantna opredeljena namena stanovanja, a kao kompatibilna namena poslovanje.
Granicom UP-a obuhvaćene su cele katastarske parcele KP 360 (537 m²) i KP 361 (547 m²) u KO Vračar, orijentisane ka ulici Prote Mateje na jugoistoku. Ukupna površina građevinskog kompleksa, koga čine građevinske parcele GP8 i GP9, iznosi 1.084 kvadratna metra.
Unutrašnjost dvorišta na KP 360 KO Vračar je neuređena, a postojeći objekat lošeg boniteta u unutrašnjem delu parcele je predviđen za rušenje, kako bi se dobio veći procenat slobodnih i uređenih zelenih površina i dečijeg igrališta.
Prema projektu, planirana je realizacija građevinskog kompleksa u dve faze i to:
- FAZA I – dogradnja stambeno-poslovnog objekta u izgradnji, spratnosti 2Po+Pr+5+Ps, na KP 361 KO Vračar
- FAZA II – sanacija i rekonstrukcija postojećeg stambenog objekta spratnosti Po+Pr+4+Pk i izgradnja podzemne garaže na KP 360 KO Vračar
Postojeći stambeni objekat zadržao je svoju urbanu funkciju stanovanja, realizovanu kroz 10 stambenih jedinica.
Idejnim arhitektonskim rešenjem, koje kao odgovorni projektant potpisuje Nadica Davidović, dia, novoprojektovani stambeno-poslovni objekat planiran je kao dvostrano interpolovan sa objektima na susednim KP 362 KO Vračar na jugozapadu i KP 360 KO Vračar na severoistoku.
„Na nivou prizemlja, ogleda se razuđenost stambeno-poslovnog i dvostrano uzidanog objekta, koja je dobijena funkcionalnim prodorom koji je obezbedio prolaz kolske rampe, ali i otklonom koji je omogućio pristup u planirane lokale na prizemnoj etaži“ – navodi se u projektu i dodaje:
„Razuđenost objekta je postignuta i uvođenjem elementa svetlarnika, koji se nadovezuje na svetlarnik postojećeg stambenog objekta, što omogućava dodatnu osvetljenost i provetrenost, novoprojektovanog stambeno-poslovnog objekta“.
Ukupna BGRP svih objekata u okviru građevinskog kompleksa 5.350 metara kvadratnih.
Građevinski kompleks je po funkcionalnim celinama organizovan kao stambeno-poslovni građevinski kompleks, s tim što je postojeći stambeni objekat, na KP 360 KO Vračar, zadržao svoju urbanu funkciju stanovanja, realizovanu kroz 10 stambenih jedinica.
Bruto razvijena građevinska površina nadzemnih etaža građevinskog kompleksa iznosi 3.884 m², BGRP podzemnih etaža iznosi 1.466 m², čime dolazimo do ukupne BGRP svih objekata u okviru građevinskog kompleksa (Faza I i Faza II) od 5.350 metara kvadratnih.
Šest parking mesta ispod postojećeg objekta
U prizemlju novoprojektovanog stambeno-poslovnog objekta planirana je urbana funkcija poslovanja, realizovana kroz 2 lokala, dok je na etažama iznad prizemne urbana funkcija stanovanja ostvarena kroz 11 stambenih jedinica.
Objekat ima na raspolaganju 22 parking mesta, od čega je 17 PM smešteno u podzemnim etažama, a 5 parking mesta na otvorenom. Izgradnjom podzemne garaže ispod susednog, postojećeg objekta, taj kapacitet će biti povećan za još 6 parking mesta.
Tako dolazimo do ukupne brojke od 28 parking mesta za ceo kompleks, od čega su dva parking mesta rezervisana sa osobe sa posebnim potrebama.
Pored ekološkog aspekta, estetski je stvoren prijatniji ambijent stanovnicima, koji imaju otvore ka atrijumu, što doprinosi i boljem kvalitetu stanovanja.
Kako se navodi u projektu, ozelenjavanjem unutrašnjeg dvorišta građevinskog kompleksa, kao i stvaranjem prijatnog ambijenta za igru dece, postignuti su bolji ekološki i estetski aspekti građevinskog kompleksa u celini, jer je stvoren prijatan ambijent za boravak, iako u gusto izgrađenom stambenom gradskom jezgru.
„Ozelenjavanjem atrijumskog prostora postojećeg stambenog objekta, pored ekološkog aspekta, estetski je stvoren prijatniji ambijent stanovnicima, koji imaju otvore ka atrijumu, što doprinosi i boljem kvalitetu stanovanja“ – kaže se u UP-u i dodaje:
„Ozelenjen je i deo svetlarnika koji se formira između novoprojektovanog i postojećeg stambenog objekta, što takođe doprinosi boljem kvalitetu života, kako postojećih, tako i budućih stanara, podižući ekološki aspekt građevinskog kompleksa na viši nivo u celini“.