Vile T1 i T2 kraj Beograda su pametne, efikasne i idealne za beg iz grada
Kuće su „odevene“ u tamnosivi panelni lim, a „nedostajući“ delovi tamnog kubusa obloženi su masivnim drvetom, naznačavajući toplinu i prijatnost u enterijeru.
Skriveno utočište u prirodi, mir i tišina, beg od savremenog načina života i odmor sa porodicom ili prijateljima – san je sve većeg broja ljudi. Ovom idejom vodio se i beogradski arhitekta Mateja Mrmak prilikom projektovanja dve vile za prodaju nedaleko od Beograda, nazvane T1 i T2.
Svaka od kuća je površine 90 m² i nalazi se na zasebnom placu, a koncept idejnog rešenja zasniva se na tradicionalnom tipu kuće s dvovodnim krovom. Objekti su jednostavnih, čistih linija, odlično osvetljenog, prostranog enterijera i primer su modernog dizajna sa maksimalno iskorišćenim prostorom.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Povezanost enterijera sa spoljašnjim prostorom
Pri pozicioniranju posebno se vodilo računa o stranama sveta, vizuri i ruži vetrova, kao i o povezanosti enterijera sa spoljašnjim prostorom, a naročito o tome da budu zaklonjene od pogleda sa ulice, kako bi budući vlasnici neometano uživali, kaže autor.
„Oba objekta međusobno korespondiraju sa prirodom, ne narušavajući sklad okoline“, navodi za naš portal Mrmak, inače osnivač prakse M2 Architecture & Engineering d.o.o.
U obe kuće su ugrađeni sistemi pametnih instalacija sa mogućnošću daljinskog upravljanja, a pažljivo su odabrani sistemi grejanja i hlađenja, što čini objekte energetski efikasnim.
Drvo je korišćeno i kao konstruktivni materijal, kao obloga fasade i kao enterijerska obloga zidova i krova.
Posmatrana spolja, kuća je zamišljena kao jedna kompaktna celina koja simboliše stabilnost – „obučena“ u tamnosivi panelni lim, a „nedostajući“ delovi tamnog kubusa obloženi su masivnim drvetom, što je već naznaka topline i prijatnosti unutrašnjosti kuće, dok ulazni trem ima tradicionalnu funkciju – kao zaštita od kiše.
„U skladu sa konceptom upotrebe prirodnih materijala – drvo je korišćeno i kao konstruktivni materijal, kao obloga fasade i kao enterijerska obloga zidova i krova, doprinoseći tradicionalnoj atmosferi ambijenta“ – objašnjava beogradski arhitekta.
Dnevna zona duple spratne visine
U ulaznom delu nalaze se tehnička prostorija, kupatilo, prostrana spavaća soba, kao i ugradni plakar koji je smešten ispod stepeništa, radi uštede prostora.
Centralni deo kuće je dnevna zona otvorenog plana, koja ima duplu spratnu visinu. To je jedinstvena celina koju čine prostrani dnevni boravak, trpezarija i kuhinja, odakle se izlazi na terasu.
„Celom visinom fasadnog zida je staklena površina koja doprinosi povezivanju enterijera sa prirodom“ – navodi za Gradnju Mrmak.
Galerija osim krovnih prozora ima otvoren pogled prema staklenom portalu, što doprinosti specifičnosti prostora.
Stepenište, koje povezuje dnevni boravak sa galerijom, osmišljeno je kao redizajnirano stepenište jahti, takođe obloženo drvetom, čineći jedinstvenu enterijersku celinu sa ostatkom kuće.
„Galerija, koja u potpunosti korespondira sa dnevnim delom, osim krovnih prozora ima otvoren pogled prema staklenom portalu, što doprinosti specifičnosti prostora“ – kaže autor.
I vikendice i kuće za stanovanje
Kako dodaje naš sagovornik, u zavisnosti od želje vlasnika prostor galerije može se koristiti kao spavaća i/ili radna soba, odnosno kutak za igru za najmlađe.
„Ove dve vile, čiji je primarni cilj uspostavljanje vizuelnog jedinstva objekta sa prirodnim okruženjem, mogu da se koriste i kao vikendice, ali i kao kuće za stanovanje, jer nude sve pogodnosti neophodne za udoban svakodnevni život“ – zaključuje Mrmak za naš portal.
Obe ove vikendice su završene i stavljene na prodaju.
Grafički prilozi
odlične!
Postovani koja je Cena kuce
Hvala
Beg iz Beograda ,a kuca do kuce …..
arhitektura kuća je onako…
uređenje dvorišta nula bodova
Lepo izgledaju…koja je cena i koliko košta ova od 90m2?
Prave li nesto slicnu u okoliki NS-a?
sjajna ideja. Bravo
Suština humanog stanovanja je limitirana prostornim planom Srbije. Protiv siatema ne možete ništa. Te dve kuće možete postaviti, tamo gde možete, ali ništa značajno time ne postižete. Naša zajednica teži ka kolektivnom, etažnom kaveznom stanovanju i koncetraciji u nekolkko velikih gradova sa velikom gustinom stanovanja. Osim toga, primarno opredelenje kvaliteta stanovanja je determinisano saobraćajnom i drugom
socijalnom infrastrukturom…!