Vila Borik: Urbana vila sa filterom između ulice i unutrašnjosti
Izmešteno spiralno stepenište, ukopana etaža, trouglasti krov i fasadna zavesa samo su neki od detalja ovog neobičnog projekta.
Okolinu Vile Borik u slovačkom gradu Žilina karakteriše relativno homogena struktura usamljenih kuća u uglavnom pravilnim intervalima, a objekat od 260 m2 zapreminom pokušava da korespondira sa okolnim zgradama skrivajući oko trećine svoje zapremine ispod nivoa tla.
Kuća se sastoji od dva nadzemna i jednog podzemnog sprata, pri čemu svaka etaža predstavlja formalno drugačiju prostornu organizaciju.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Mala palata: Providna kuća inspirisana arhitekturom slavnog Adolfa Losa
- Prostor blagostanja: Kuća za odmor projektovana iznutra ka spolja
Spiralno stepenišite postavljeno je van osnove centralnog dela kuće čime su etaže relaksirane.
Karakteristično spiralno stepenište, koje povezuje sva tri sprata kuće nalazi se van osnove centralnog dela kuće, što rasterećuje etaže od vertikalne komunikacije.
Drugi specifičan element vile, jeste zapadna fasada koja predstavlja filter između ulice i unutrašnjosti, zajedno sa trouglastim krovom koji označava ulaz u kuću na njenoj severnoj strani.
Filter je napravljen od mreže postavljene na čeličnu konstrukciju.
Arhitektonska firma Plural iz Bratislave osmislila je prizemlje, koje predstavlja zajednički prostor, kao zonu otvorenog plana, piše ArchDaily.
Na ovom nivou u potpunosti se koristi potencijal orijentacije parcele istok-zapad, te se ceo sprat prirodno osvetljava sa obe ove strane, hvatajući različite svetlosne uticaje tokom dana.
Zapadna fasada u ovom slučaju čini filter za privatnost u odnosu na ulicu, u vidu zatvorene prednje bašte i skladišnih prostora. Filter je napravljen od mreže postavljene na čeličnu konstrukciju.
Povezani prostori orijentisani ka zapadu
Drugi sprat, na kom su smeštene spavaće sobe, strogo je podeljen na prostorije u ugaonim delovima plana, sa kupatilima između u koja se ulazi iz dve susedne prostorije. Centralni servisni deo sa ulazima u svaku prostoriju je osvetljen krovnim prozorom.
Zapadna fasada na ovom nivou povezuje prostorije orijentisane ka zapadu, pružajući im odgovarajuću privatnost od ulice, a u svom južnom delu omogućava i kontakt sa istočnim jutarnjim svetlom.
Podzemni sprat je osvetljen kroz terasu smeštenu ispod nivoa zemlje na južnoj strani kuće.
Podzemni sprat je osvetljen kroz terasu smeštenu ispod nivoa zemlje na južnoj strani kuće, a ovaj nivo sadrži višenamenski studio prostor, saunu i tehničku prostoriju. Ovom nivou se nezavisno pristupa spolja, preko spoljašnjih stepenica direktno iz bašte.
Konstrukcija objekta
Konstruktivni sistem objekta sastoji se od monolitne armirano-betonske konstrukcije. U ovom sistemu, dva suprotna obodna zida na jugu i severu podržavaju drugi sprat, tavanicu i pregradne elemente, poput neprekidne prostorne grede.