Privatna oaza: Tri kuće na Kosmaju sa bazenom i sportskim terenima
Tri prizemne kuće sa koncepcijom jednovodnih krovova daju s jedne strane utisak potrebne barijere, dok s druge daju utisak „prave“ kuće s dominantnim krovom.
Godine 2020. pojavila se naglašena potreba svetskih, ali i domaćih klijenata iz gusto naseljenih mesta za sopstvenim utočištem u okviru prirodnijeg okruženja koje bi pružalo osećaj prostornosti, osećaj slobode. Jedan takav projekat nalazi se u blizini planine Kosmaj, u naselju Đurinci.
U pitanju je vikend kompleks koji arhitektonski oblikovao beogradski INKA Studio, a prema želji klijenta da se na parceli od 0,8 hektara postave tri kuće sa pratećim sadržajima – bazenom, paviljonom za zajednička okupljanja i aktivnosti i sportskim terenima, te obezbedi komfor za više porodica različitih generacija.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Kuća u Nemenikućama: Dedovina podno Kosmaja spasena od zaborava
- Za beg iz grada: Vikendica kraj Skoplja u estetskoj interakciji s okruženjem
Postepeno otkrivanje pogleda i ambijenata
Kako za Gradnju navode iz INKA Studija, osnovna vodilja projektnog zadatka bila je da se u potpunosti iskoristi glavna karakteristika terena lokacije, a to je pogled na proplanke Kosmaja i Avalski toranj.
“Pozicioniranje objekata je pratilo logiku kretanja počevši od ulazne partije, pa su tako sportski tereni smešteni neposredno uz parking zonu, a iza počinju pešačke staze ka kućama” – objašnjavaju arhitekte i nastavljaju:
„Teren je uglavnom u blagom padu i daje mogućnost za postepeno otkrivanje pogleda i ambijenata što smo iskoristili kao priliku da kuće pozicijom i oblikom budu prirodna barijera između pristupne i privatne zone“.
Bazen je najprivatnija zona među sadržajima, te se nalazi u najnižoj tački parcele zajedno sa pratećim paviljonom.
Autori arhitekture dodaju da je bazen najprivatnija zona među sadržajima, te se nalazi u najnižoj tački parcele zajedno sa pratećim paviljonom, objektom sa potpuno neuzurpiranim vizurama.
„Pristup parceli je ostvaren u najnižoj tački gledano sa pristupnog puta kako bi poveliki parking za potrebe više porodica i gostiju mogao da bude u skladu sa idejom da se oslobode najbolje pozicije za kuće na padinama parcele“ – kažu iz INKA Studija.
Kuće potpuno identične strukture i materijalizacije
U okviru pristupne zone je prvi objekat kompleksa, portirnica. U portirnici je takođe i deo mašinskog postrojenja za snabdevanje vodom.
Kako dalje objašnjavaju iz INKA Studija, kuće su tipske, potpuno identične strukture i materijalizacije.
„Gledajući sa pristupne strane namera je bila da se postigne utisak da je kuća zid, barijera, najviše iz razloga što će na putu do svojih jedinica korisnici prolaziti neposredno pored druge kuće i radi komfornosti svi pogledi su upereni suprotno od pristupne zone“ – navode iz studija.
Kuće daju sa jedne strane utisak potrebne barijere, dok sa druge daju utisak „prave“ kuće sa dominantnim krovom.
U cilju postizanja ravnomerne raspodele prostora za svaku kuću, a da svaka pritom dobije svoj ambijent, svoju privatnost i naravno pogled, arhitekte su odlučile su za formiranje pojedinačnih kuća u obliku slova “L” i sa jednovodnim krovovima.
„To su prizemne kuće koje sa koncepcijom jednovodnih krovova daju sa jedne strane utisak potrebne barijere, dok sa druge daju utisak ’prave’ kuće sa dominantnim krovom“ – navode autori.
Zadržavanje privatnosti u svakom trenutku
Kako dalje saznajmo, u funkcionalnom smislu oblik kuće je povezan sa dnevnom i noćnom zonom zadržavajući privatnost korisnika u svakom trenutku.
Stoga je, navode autori, zbog blizine objekata i orijentacije bilo neophodno da jedan deo ipak ostane vidljiv iz drugih kuća. Taj deo je koridor prema noćnoj zoni.
„To je isključivo prolazni prostor svake jedinice u okviru kojeg se korisnici najmanje zadržavaju i na taj način najmanje narušavaju privatnost korisnika susedne kuće“ – kažu iz Inke.
Iz dnevne zone se stvara osećaj stapanja sa prirodom, čemu doprinose velike količine prozora usmerenih ka proplancima.
Gledajući spolja, ulazna partija je naglašena u obliku portala i svojom materijalizacijom i vertikalnošću u odnosu na naglašenu horizontalnost samog objekta, te daje utisak procepa ka unutrašnjosti kuće.
Koliko je noćna zona skrivena i udaljena od ulaza toliko je zona dnevnog boravka, kuhinje, trpezarije i trema značajno otvorena i pristupačna.
„Velika visina u kompoziciji sa sopstvenim dvorištem, tremom i pogledom, iz dnevne zone se stvara osećaj stapanja sa prirodom čemu doprinose velike količine prozora usmerenih ka proplancima“ – kažu arhitekte.
Kontrastno tome, leđa ovog otvorenog prostora predstavlja dominantan visoki zid sa samo jednim manjim otvorom čija je funkcija isključivo kontrola pristupne zone kuće, dodaju naši sagovornici.
Bazen u podnožju Kuće B
Posmatrajući svaku kuću zasebno, kuća A je najudaljenija od pristupne kapije i to na najvišoj poziciji na parceli.
S obzirom da je njena dvorišna strana potpuno oslobođena od drugih kuća, odlučeno je da se u podnožju te kuće postavi propratni paviljonski objekat.
Kuća B je u centralnoj poziciji. U njenom podnožju je postavljen bazen kako bi najviše moguće oslobodili njenu dvorišnu stranu jer je jedina “uklještena” između dva objekta.
Radi stabilnosti terena i nivelisanja prostora oko objekta, izgradiće se podrum za skladištenje vina sa unutrašnjim i spoljašnjim prostorom za degustaciju.
Kuća C je pozicionirana na specifičnom delu parcele. Naime, jedina zona na parceli koja ima značajno ulegnuće u geometriji terena je u okviru ove kuće.
Odlučeno je da se, radi stabilnosti terena i nivelisanja prostora oko objekta, ispod izgradi podrum za skladištenje vina sa unutrašnjim i spoljašnjim prostorom za degustaciju.
To je zajednički prostor za sve korisnike i do njega se dolazi, gotovo skrivenim od pogleda, spoljašnjim stepenicama utisnutim u oštru padinu terena.
Materijalizacija koncipirana kroz slojevitost
Materijalizacija svih objekata je koncipirana kroz slojevitost, tako da su delovi objekata koji zauzimaju najniže tačke na parceli obrađeni u prirodnom lomljenom kamenu.
„To su postamenti kuće C, bazena i pomoćnog objekta. Kako se penjemo više, objekti dobijaju obradu fasada od opeke što praktično imamo kod svih objekata uključujući i portirnicu“ – kažu iz studija i dodaju:
„A najviši delovi objekata su u drvenoj obradi, vertikalnim daskama. Svi materijali sa fasada objekata se prožimaju sa unutrašnjim prostorima“.
Kada se koriste i spoljašnji trem i unutrašnji boravak sa kuhinjom, pomoćni objekat postaje idealan za okupljanja i proslave.
Paviljonski uslužni objekat je komplementarni prostor kako celokupnom kompleksu, tako i posebno prostoru oko bazena.
„To je na neki način završna tačka u zamiljšenoj kretnji posetilaca kroz kompleks počevši od ulazne kapije, potom pored sportskih terena putanjama između kuća usečenih u bujnom zelenilu postepeno niže prema prostoru bazena“ – navode arhitekte, dodajući da se oko bazena nalazi nekoliko različito tretiranih ambijenata za uživanje.
Pomoćni objekat sadrži spoljašnji prostor za tuširanje, kao i zajedničke boravke sa kuhinjom, ali i sopstveni spa centar, kupatila, teretanu i skladišni prostor za rekvizite u službi bazena i održavanja prostora.
„Ovaj objekat u sebi sadrži veliki prostor sa prelepim vizurama. Kada se koriste i spoljašnji trem i unutrašnji boravak sa kuhinjom postaje idealan za okupljanja i proslave“ – kažu na kraju iz INKA Studija za naš portal.
Svidja nam se ceo koncept sa tri jedinice, bazenom, tenis terenom… da li je sve to vec u posedovanju klijenta? Da li se slican “tri kuce na Kosmaju kompleks” gradi na jos nekom prostoru za potencijalnog klijenta?
Hvala
Dobar koncept kuce, solidna povrsina i zapremina , enterijer…, dvoriste…
Ali svakoj kuci , bilo u gradu ili selu potrebni su ostava , supa i garaze.
U ovom slucaju za odrzavanje staklenih povrsina treba posluga .