Veštačka trava: Nismo ljubitelji ali ovi modeli izgledaju kao pravi travnjaci
Koliko koštaju, kako se postavljaju i održavaju tepih trave koje nikada nisu izgledale bolje… ali je i dalje preporuka da ih koristite samo u krajnoj nuždi.
Veštačka trava se najčešće stavlja na balkone i krovne terase… kao loša i neekološka imitacija zelenog krova. Neko je pak koristi i za dvorišta kada ne postoji mogućnost da se postavi zemlja za sejanje prave trave. Najčešće se pak koristi kada vlasnika mrzi da redovno održava travnjak.
Iako kao arhitekte zaobilazimo ovaj materijal u širokom luku, prijatno nas je iznenadilo koliko su teksture tepih trava napredovale. Do sada su izgledale neubedljivo i previše plastično, a sada su se na tržištu pojavile trave vrlo verodostojnog izgleda.
Srodni članci na portalu Gradnja:
Ova veštačka trava prodaje se u rolnama širine 4 metra te se kupuju dužine koje se kroje po meri.
Modeli tepih trava koje smo pronašli u Galeriji podova deluju vrlo verno originalnom izgledu. To prevashodno duguje imitacijama sasušenih travčica… kao na pravom travnjaku.
Ova veštačka trava prodaje se u rolnama širine 4 metra te se kupuju dužine koje se kroje po meri.
Neki proizvođači imaju rolne širine 2 metra ali je ta opcija mnogo ređe u ponudi.
Cena od 12 do 30 evra po kvadratu
Modeli koje smo videli u radnjama su u cenovnom rangu od 1. 500 do 3.600 dinara po kvadratnom metru. Gustina i visina vlakana trave je ono što pravi razliku u ceni.
Na primer, model Talia ima visinu vlakana 3 cm sa težinom od 1,5 kg/m² i njena cena je oko 1.700 din/m2 (oko 15 evra/m²), dok je model Elite visine 4,2 cm i težine 3 kg/m² sa cenom od oko 3.500 din/m² (oko 30 evra/m²).
Kako smo saznali u Galeriji podova, najprodavaniji je model Land sa cenom od 2.150 din/m² (oko 20 evra/m²).
Materijal od kojih je napravljena tepih trava je uvek isti: polietilen i polipropilen.
Način i cena postavke tepih trave
Tepih se kroji prema potrebnim dimenzijama, a nakon sečenja ivice nije potrebno porubljivati.
Veštačka trava se postavlja na čvrstu podlogu, pločice ili beton. Ne može da se postavlja direktno preko zemlje jer blato može isplivati kroz rupice.
Kada se postavlja u enterijeru, onda se postavlja na duplu lepljivu traku koja učvršćuje poziciju. Kada se postavlja u eksterijeru, potrebno je da se zalepi neoprenskim lepkom, na primer, K1720 za lepljenje na sastavima sa poliuretanskim lepkom ili pak Adesilex G19 ako lepimo celom površinom.
Lepak se nanosi valjkom na podlogu te se zatim tepih trava polaže na podlogu.
Ukoliko ne želite da ovaj posao radite sami, ukrajanje i lepljenje tepih trave posebno se naplaćuje i to košta oko 460 dinara/m² (oko 4 evra po m²).
Održavanje tepih trave
Ovi modeli tepih trava imaju sa zadnje strane plastiku u kojoj su rupice kroz koje prolazi voda, to jest atmosferske padavine. Pravilno odvodnjavanje je vrlo bitno za održavanje.
Što se tiče čišćenja, ova veštačka trava se održava usisavanjem.
Međutim, ukoliko ikako možete da izbegnete tepih travu koristite pravu travu u rolnama.