Veneciju prvi put sačuvale barijere MOSE od poplave
Venecija je prvi put podigla dugo odlagane protivpoplavne barijere nakon što su meteorolozi upozorili da bi zbog oluja, u kombinaciji s visokom plimom, grad mogao biti potopljen.
Mreža od 78 jarko žutih barijera koje čuvaju ulaz u ranjivu venecijansku lagunu počela se podizati s morskog dna više od tri sata pre nego plima dosegne svoj maksimum.
Plima nošena jakim vetrovima i obilnim kišama trebalo bi da dosegne 130 centimetara, daleko ispod razornih 187 centimetara prošlog novembra kada se Venecija našla pod vodom. Bila je to druga najveća poplava u istoriji tog grada, piše N1.
Gradski oci se nadaju da će kontroverzni, više milijardi evra vredan projekat odbrane protiv poplave, poznat kao MOSE (Modulo Sperimentale Elektromeccanico – eksperimentalni elektromehanički modul), ublažiti posledice nadolazeće oluje.
Kontroverzni MOSE
Osmišljen 1984. godine, projekt MOSE je trebalo da proradi 2011. godine, ali je bio praćen tipičnim italijanskim boljkama, korupcijom, premašivanjem troškova i kašnjenjima. Četiri ogromne uvalne brane na ulazima u Lido, Malamocco i Chioggia trebalo bi da zatvore lagunu u periodu od 15 minuta i zaštite je od priliva vode.
Konačno je isproban u julu i inženjeri su ocenili da je spreman za upotrebu kada je loše vreme.
Venecijanske poplave – „acqua alta“ – uzrokuje niz faktora koji se dodatno pogoršavaju zbog klimatskih promena, poput rasta nivoa mora, neuobičajeno visokih plima i povlačenje tla, zbog čega grad tone.
MOSE bi trebalo da zaštiti Veneciju od plima visokih do tri metra.
Kad ste već ovde…