Vatrogasna stanica u Zagorju kao novi znak u pejzažu
Čelična konstrukcija tornja sa mrežastom zavesom ne služi samo za vežbe vatrogasaca već je to ujedno i orijentir u dolini.
Zgrada Centra za zaštitu okoline (CZO) nalazi se u opštini Krapinske Toplice, u severozapadnom delu Hrvatske, a u novom, impresivnom objektu površine od oko hiljadu kvadrata smešteni su kako kancelarijski, tako i servisni prostori lokalnog Dobrovoljnog vatrogasnog društva.
Izgrađena prema projektu biroa MVA (Mikelić Vreš Arhitekti), zgrada je zamišljena kao monovolumen promenljivog profila – kako u planovima tako i po presecima, te obuhvata centralno dvospratno poslovno jezgro, više prostora za vozila i opremu i vatrogasni toranj.
Toranj se prvenstveno koristi za obuku vatrogasaca, ali je ujedno i orijentir, znak u pejzažu. Njegova čelična konstrukcija, vidljiva kroz metalnu mrežastu „zavesu“, jasno pokazuje utilitarni karakter arhitekture.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Jasan izgled za snažan identitet: Vatrogasna stanica izvedena od perforiranih metalnih panela
- Vatrogasna stanica i Sedište sektora za vanredne situacije gradiće se u Novom Beogradu
Oblikovanje proizašlo iz sadržaja
“Njeno oblikovanje proizlazi iz sadržaja – široka je u delovima gde su smeštena velika vozila, sužava se u prostorima spremišta i završava s tornjem za vežbe vatrogasaca koji je istovremeno landmark u dolini” – kaže arhitekta Marin Mikelić.
Dodatno je pojasnio kako su projektu pristupili jednako kao što pristupaju svim projektima, prvobitno analizirajući sve okolnosti i ograničenja, te na njih reagujući kroz rešenje koje na najbolji mogući način rešava postavljeni zadatak.
Beli limeni omotač nosi kombinacija armirano-betonskog jezgra i lagane čelične konstrukcije.
Kako smatra Mikelić, odabir materijala uvek proizlazi iz arhitektonskog koncepta, pa je tako bilo i u ovom slučaju.
Beli limeni omotač, napravljen od izolovanih panela u kombinaciji sa ekspandiranom metalnom mrežom, nosi kombinacija armirano-betonskog jezgra i lagane čelične konstrukcije.
Toranj kao znak u pejzažu
Funkcije prostora jasno se razlikuju po materijalima – bele metalne „sobe” sadrže vozila, prostori za rad i razonodu su završeni u sirovom betonu, a komunikacioni putevi vatrogasaca obeleženi su površinama intenzivne crvene boje.
Toranj se prvenstveno koristi za obuku vatrogasaca, ali je ujedno i orijentir, znak u pejzažu. Njegova čelična konstrukcija, vidljiva kroz metalnu mrežastu „zavesu“, jasno pokazuje utilitarni karakter arhitekture, objasnili su iz studija MVA za ArchDaily.
Brza automatska vrata
Velika prednost nove zgrade leži u kvalitetnom izvođenju i prireni kvalitetnih rešenja, a jedan od najvažnijih benefita jeste i brzina kojom će vatrogasci krenuti na intervenciju.
Ključni momenat je finalni izlazak koji je dodatno ubrzan automatizovanim procesom otvaranja garažnih vrata za vozila. Renomirana namačka kompanija Hörmann isporučila je garažna vrata koja uz kvalitet pružaju i veliku brzinu otvaranja.
Podizanje vrata se može uraditi daljinski i time se ubrzava čitav postupak odlaska na intervenciju. U slučaju nestanka električne energije vrata se jednostavno i brzo podižu pomoću metalnih lanaca, a i vizualni element nije nimalo zanemariv.