Urbana Šatra: U Kragujevcu podignut paviljon od modularnih ramova
Drveni mobilni paviljon će svoje stalno mesto uskoro pronaći u botaničkoj bašti u Kragujevcu.
U sklopu letnje studentske škole EASA u Kragujevcu održana je Radionica Šatra – koju su osmislile domaće arhitekte Miloš Jokić, Ana Šabanović, Nikola Abramović i Luka Vujović. Naime, u balkanskom kulturnom kontekstu, šatra je ustanovljena kao standard jednog oblika zabave koji je sastavljen od nekoliko osnovnih prostornih elemenata: jedan sto i jedan šator.
„Inspirisani temom i tradicijom, želeli smo da ispitamo i razjasnimo jedan lokalni prostorni i kulturološki fenomen, koji bez sumnje u sebi sadrži elemente totalnog prostora“ – navode njeni autori.
Šatra je ustanovljena kao standard jednog oblika zabave koji je sastavljen od stola i šatora. Sada je dobila svoju novu verziju.
Šatra je fabrika zabave. Cilj je bio stvoriti jedan specifičan prostor i postaviti ga u centar socijalnih interakcija tokom i nakon EASA-e u Kragujevcu.
„Osim što je nakon izgradnje generisao zasenčeni prostor namenjen opuštanju, ovaj paviljon je promovisan u prostor za zajedničke obroke svih učesnika EASA-e, performanse, predavanja, i mnoge druge“ – naglašava arhitekta Miloš Jokić.
Fizionomija šatre se najdirektnije može opisati kroz vezu stola i šatora (razapetog platna). U slučaju paviljona, šator je glavni konstruktivni element prostorne strukture, i sačinjen je od šest drvenih modularnih ramova. Ramovi, međusobno povezani i ukrućeni drvenim gredama i zategama, nose stolove i laganu platnenu nadstrešnicu.
Povezani članci:
- Na Trgu republike osvanuo čitalački paviljon po projektu beogradskih studenata
- Kako izgleda studirati arhitekturu u Beogradu – Vlog Ane Gligorijević
Rasklopiva drvena struktura
S obzirom na pravno-prostorne okolnosti koje su se ticale mesta održavanja EASA međunarodne radionice, nisu postojale mogućnosti za trajni ostanak paviljona. Stoga, šatra je projektovana na način koji obezbeđuje njeno jednostavno i brzo rasklapanje, transport i ponovno postavljanje na nekoj drugoj lokaciji.
„Komunikacijom i saradnjom sa gradskim planerima Kragujevca je odlučeno da ona svoj stalni dom dobije u prostoru botaničke bašte Kragujevac, gde će biti ponovno sastavljena na proleće 2022. godine“ – navodi Miloš Jokić, jedan od mentora radionice.
EASA letnja škola arhitekture
Od 1981. godine, svakog leta, preko 500 studenata arhitekture iz Evrope susreće se kako bi zajedno razgovaralo i vršilo eksperimente o arhitekturi. Ovi sastanci su organizovani od strane udruženja EASA.
European Architecture Students’ Assembly je nezavisna mreža osnovana od strane studenata, stvorena da obezbedi platformu za kulturnu i edukativnu razmenu znanja. Jedan od ciljeva udruženja jeste povezivanje studente arhitekture i mlade profesionalce iz svih evropskih zemalja, a poslednjih godina i iz celog sveta.
Ove godine, u periodu od 1. do 15. avgusta, EASA letnja škola arhitekture bila je održana u Kragujevcu.
„Tema ispitivanja Stvarnosti (Reality) došla je kao reakcija na niz paradoksalnih raskoraka uočenih u arhitektonskom obrazovanju, mišljenju i praksi, između nas samih kao i u odnosu na socio-ekonomske i ekološke fenomene, tendencije i potrebe koje vladaju na evropskom području“ – zaključuju organizatori događaja.
Grafički prilozi:
Detalji:
Impresum:
- naziv: Šatra – drveni mobilni pavilon
- mesto: Kragujevac (Srbija)
- mentori: Miloš Jokić, Ana Šabanović, Nikola Abramović i Luka Vujović
- učesnici: Alessandro Chojwa, Andrea Altiparmakov, Bojana Isijanin, Daria Fisenko, Elisa Donini, Federico Febbo, Gent Reshtani, Jakob Planinsek, Jone Morina, Katarina Đonović, Milosh Andonovikj, Rina Kasabaqi, Sara Trajkova, Tamara Ivanova
- godina:
- zahvalnost: Emir Župljanin i Ivan Vratnica
- fotografija: Marko Marković, Milosh Andonovikj, Emir Župljanin i Ivan Vratnica
- video: Ivan Vratnica
- organizator: EASA Serbia
Kada ste već ovde…