Ukopana betonska kuća koja preispituje granicu između arhitekture i pejzaža
U ovom malom i jednostavnom projektu spajaju se arhitektura i pejzaž, koncept i konstrukcija, ekologija i ekonomija, te postaju apsolutno neodvojivi.
Sa lokacijom u portugalskom selu Almasinja, objekat nazvan Raw Concrete House (srp. Kuća od sirovog betona) delimično je ukopan u padinu, dok je većim delom otvoren prema okolnom nižem pejzažu.
Iz arhitektonske firme Utopia navode da su kuću osmislili kao „postojeću stenu prekrivenu vegetacijom“ i dodaju: „Zatim smo vajali ovaj kamen, iskopavajući prostore i isecajući prozore„.
„Kuća na ovaj način izgleda kamuflirano u svom pejzažu sa svoje tri otvorene fasade, dok je ulazni deo sa dvorištem ukopan“ – objašnjavaju arhitekti iz Porta.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Crna kuća od betona i drveta ukopana u brdoviti pejzaž
- Stadion u obliku kratera najveći je objekat na svetu zaštićen zemljom
Ulazna zona u iskopanom dvorištu
U pogledu arhitektonske organizacije, može se uočiti da je ulazna zona postavljena u iskopanom severnom dvorištu, okrenutom ka ulici, naveli su iz studija Utopia za ArchDaily.
Na istočnoj fasadi vidi se ulaz za automobile, dok su sve sobe usmerene ka južnom i zapadnom pejzažu i povezuje ih kontinuirani trem.
Dnevni boravak i kuhinja su smešteni na uglu ove „stene“ sa pogledom na dolinu. Pomoćni prostori, poput vešeraja i kupatila dobijaju prirodnu svetlost preko otvora na tavanici.
Borbu protiv klimatskih promena shvatamo ozbiljno i za nas sva arhitektura mora da bude održiva i energetski efikasna.
Arhitekte su kroz čitav projekt bile usmerene na ekologiju, jer je, prema njihovim rečima briga, za životnu sredinu fundamentalna.
Polovina celokupne fasade je u kontaktu sa zemljom, što u kombinaciji sa vegetativnim krovnim pokrivačem u velikoj meri povećava toplotnu inerciju kuće.
Ovaj pasivni sistem se zasniva na senčenju tokom leta i iskorišćavanju zračenja tokom zime.
„Borbu protiv klimatskih promena shvatamo ozbiljno i za nas sva arhitektura mora da bude održiva i energetski efikasna“, rekli su iz Utopije.
Dupli zidovi s vazdušnom i toplotnom izolacijom
Konstrukcija i glavna završna obrada objekta su izvedeni od armiranog betona, što je u skladu sa željenim konceptom stene.
Čitava fasada i unutrašnja podna obrada su izvedeni u betonu, dok su plafoni i zidovi u završnoj obradi u beloj boji.
Kako bi kuća bila bolje izolovana, po celom perimetru izvedeni su dupli zidovi sa vazdušnom i toplotnom izolacijom, što u značajnom meri doprinosi toplotnoj efikasnosti objekta.
Želeli smo da dovedemo u pitanje granicu između arhitekture i pejzaža i učinimo je apsolutno razvodnjenom.
„U svakom projektu volimo da preispitamo koncepte i dovedemo ih do krajnjih granica. U ovom projektu smo želeli da dovedemo u pitanje granicu između arhitekture i pejzaža i učinimo je apsolutno razvodnjenom“ – objašnjavaju arhitekte.
„Paralelno, konstruktivne odluke su neodvojive od koncepta. Isto tako, i ekološka održivost je neodvojiva od koncepta. Ukratko, u ovom malom i jednostavnom projektu spajaju se arhitektura i pejzaž, koncept i konstrukcija, ekologija i ekonomija i postaju apsolutno neodvojivi“, kažu na kraju iz Utopije.