U prvom vrtiću na svetu s LEED platinum sertifikatom, deca uče o održivosti i reciklaži
Cela zgrada se može kompletno reciklirati, struju prave solarni paneli, dok se sva otpadna voda sakuplja, obrađuje i ponovo koristi kao tehnička.
Kompleks vrtića Hassis u brazilskom gradu Florijanopolis, za koji projekat potpisuje arhitekta Rachel Braga, prva je javna zgrada ovakve namene na svetu koja je postala lider u energetskom i ekološkom dizajnu dobivši sertifikat LEED Platinum.
Vrtić površine 1.182 kvadratna metra od samog početka je projektovan po LEED sertifikatima. Međutim, sprovedene analize efikasnosti i održivosti tokom projektovanja, pokazale su da dobijanje platinastog sertifikata zapravo nije uopšte neostvariv cilj. Imajući ovo u vidu, projektni tim je izvršio određene promene kako bi se ispunili svi uslovi potrebni za sticanje ovog značajnog priznanja.
Kompletni krovovi vrtića prekriveni su fotovoltričnim panelima dok se geotermalna energija koristi za grejanje i hlađenje objekta.
Čitava zgrada, počev od betonskih temelja do čeličnih konstrukcije, izgrađena je od materijala koji se mogu reciklirati, a primenjeno drvo ima FSC (Forest Stewarship Council) pečat, što znači da je u programu odgovornog upravljanja šumama. Kompletni krovovi ovog vrtića prekriveni su fotovoltričnim panelima, geotermalna energija se koristi za grejanje i hlađenje objekta, dok se sva otpadna voda sakuplja, obrađuje i ponovo koristi kao tehnička.
Vrtić koristi 265 dece uzrasta između četiri meseca i šest godina, a celokupan obrazovni program zasniva se na pitanjima zaštite životne sredine i održivosti, piše ArchDaily.
Jeftinija izgradnja od planirane
Ukupna cena izgradnje objekta iznosila je oko 1,1 milion evra što je za 12% manja cena u odnosu na planirani budžet. Vrtić je izgrađen sredstvima dobijenim od Međuameričke razvojne banke, Ministarstva prosvete i sredstvima iz lokalnog budžeta grada.
Kad ste već ovde…