Transformacija starog japanskog tunela u umetničku galeriju
Tuneli obloženi ogledalima pružili su potpuno nove vizure na ceo krajolik.
Arhitektonski studio MAD napravio je pet instalacija u tunelu Kiyotsu Gorge u japanskoj prefekturi Nigata. Kineske arhitekte dobile su zadatak da transformišu ovaj stari tunel za potrebe Trijenala Echigo-Tsumari koje traje do sredine septembra ove godine. Za vreme trajanja manifestacije izgradiće se brojni stalni i privremeni objekti u preko 200 ruralnih naselja u čitavom Japanu.
Po zamisli arhitekata iz kuće MAD, japanski tunel sada je bogatiji za pet nesvakidašnjih elemenata. To su soba ogledala, plitko veštačko jezerce takođe okruženo ogledalima, plitki bazen u drvenoj kupoli, javni toalet u formi reflektivne kapsule, a svuda po tunelu raštrkane su razne svetlosne instalacije.
Kako navodi Dezeen, sve instalacije su inspirisane prirodnim elementima koje svakodnevno koristimo u građevinarstvu, a to su voda, drvo, zemlja, metar i vatra… doduše ovu poslednju baš i ne volimo da vidimo (prim.ur.)
Tunel Kyotsu Gorge je inače dug 750 metara, a iako neočuvan, predstavlja popularnu atrakciju u Japanu budući da se u njegovom okruženju pružaju fantastični pogledi na okolni planinski pejzaž.
Najveću pažnju privukla je velika instalacija na kraju tunela čiji su zidovi u potpunosti obloženi ogledalima čiji odsjaji obasjavaju privremeno jezerce.
Najveću pažnju na Trijenalu privukla je velika instalacija na samom kraju tunela čiji su zidovi u potpunosti obloženi ogledalima čiji odsjaji obasjavaju privremeno jezerce. Na ovaj način u tunel su unete boje koje se drugačije ovde ne bi mogle naći, a grubi zidovi starog zdanja izgledaju daleko nežnije.
Pogledajte kako sve to izgleda u priloženom snimku:
Trijenale u Japanu privuklo je brojna imena sa svetske arhitektinske scene. Pored studija MAD, ovog leta svoje radove, mešu ostalima, izlažu i Dominique Perrault, Antony Gormley, Leandro Erlich i Carsten Höller.
Fotografije: MAD Architects
Kad ste već ovde…