Tiršova 2: Izmenjeni projekat za buduću dečju kliniku na javnom uvidu
Predviđeno je povećanja broja kreveta i smanjenje soba, a racionalizacijom garaže ostvaren je traženi broj parking mesta u tri podzemne etaže umesto četiri.
Grad Beograd oglasio je javnu prezentaciju izmenjenog Urbanističkog projekta za potrebe izgradnje nove univerzitetske dečje klinike „Tiršova 2” u Beogradu, u Deligradskoj ulici broj 40.
Nosilac izrade projekta je JUP „Urbanistički zavod Beograda”, koje je zahtev za potvrđivanje podnelo u ime investitora – Republike Srbije, Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima sa sedištem u Beogradu.
Idejno rešenje objekta potpisuje AG-UNS Arhitektonsko-građevinski Institut d.o.o. iz Novog Sada, dok je posao odgovorne projektantkinje dodeljen Ani Radinović dipl.inž.arh.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Kako napreduju radovi na rekonstrukciji Poliklinike Kliničkog centra Srbije
- Dečja bolnica u Novom Sadu dobija 36.000 novih kvadrata
Proširenje pojedinih funkcionalnih celina
Povod za izradu Urbanističkog projekta predstavlja inicijativa Kancelarije za upravljanjem javnim ulaganjima da se za potrebe inoviranog Idejnog rešenja univerzitetske dečje klinike „Tiršova 2“ pristupi izradi izmene potvrđenog urbanističkog projekta.
U toku razrade tehnologije, pojedine funkcionalne celine – definisane funkcionalnim programom iz studije izvodljivosti “Construction of a new University Children’s Hospitalin Belgrade, Serbia” – proširene su u skladu sa sugestijama tima lekara iz UDK Tiršove kao budućih korisnika nove bolnice, a koji je imenovan od strane gradonačelnika Beograda.
To je prouzrokovalo promenu idejnog rešenja koje je sastavni deo potvrđenog Urbanističkog projekta. Takođe, racionalizacijom podrumskih etaža – garaže, ostvaren je traženi broj parking mesta u tri podzemne etaže umesto četiri, kako je bilo prikazano u prvobitnom idejnom rešenju.
Granica prostora koji se razrađuje izmenom projekta identična je granici osnovnog, tj. već potvrđenog Urbanističkog projekta, a koja obuhvata površinu od oko 36.079 m2.
Povećan broj bolesničkih postelja
Idejnim rešenjem planira se slobodnostojeći objekat dečje bolnice spratnosti 3Po+2Su+Pr+5, ukupne bruto površine objekta od 61.924 m2 , od čega je 21.078 m2 u okviru tri podzemna garažna nivoa, 14.054 m2 dve suterenske etaže i 26.792 m2 nadzemne etaže. Ukupna neto površina objekta sa garažnim prostorom iznosi oko 54.083 m2.
Kapacitet objekta projektovan je za 301 krevet, raspoređen u okviru 117 bolesničkih soba i 9 soba intenzivne nege, a preostali deo u okviru dnevnih bolnica i jedinica intenzivne nege, prema funkcionalnim zahtevima. Da podsetimo, prethodni projekat je podrazumevao 286 kreveta raspoređenih u okviru 154 bolesničke sobe.
Prizemlje je povučeno od regulacije, dok su nadzemne etaže manjeg gabarita i razvijene u obliku ćiriličnog slova N.
Planirani broj zaposlenih, koji uključuje medicinsko osoblje i prateće osoblje, iznosi 800 puno radno vreme, a u međusmenama broj se može povećati i do 1.000.
Način funkcionisanja i rada dečje bolnice, prema uobičajenoj praksi, koncipiran je tako da svi zaposleni ne borave jednovremeno već je njihov rad podeljen u tri smene (dnevna smena angažovano 60% osoblja, popodnevna 20% i noćna smena 20%).
Podzemne i suterenske etaže su približno istih gabarita, u osnovi pravougaone forme. Prizemlje je, u skladu sa funkcionalnom organizacijom i formiranjem ulaznih pjaceta prema ulici Dr Koste Todorovića, povučeno od regulacije, dok su nadzemne etaže manjeg gabarita i razvijene u obliku ćiriličnog slova N (Н).
Etaže različitih spratnih visina
Dopunsko prirodno osvetljenje i provetravanje suterenskih i prizemne etaže omogućeno je formiranjem 4 atrijuma. Krov prizemne etaže se planira kao ravan prohodan i u funkciji je krovne bašte i igru dece na otvorenom.
Deo bašte se planira kao zelen, nasut odgovarajućim slojevima i ozelenjen i popločan u skladu sa primenjenim materijalima na objektu. Shodno funkciji, etaže su različitih spratnih visina od 3,34 do 5 metara.
Morfologija terena i denivelacija prema auto-putu iskorišćena je kao pogodnost kako bi se omogućila pristupačnost različitim nivoima, na različitim etažama.
S obzirom na pad terena, suterenske etaže su manjim delom ukopane, a većim delom imaju mogućnost prirodnog osvetljenja i ventilacije.
Podzemni garažni prostor planiran je u 3 etaže, unutar kojih je ostvaren ukupan broj parking mesta od 528, od čega 68 za osobe sa posebnim potrebama.
Glavni pešački pristup objektu planiran je iz pravca kompleksa Kliničkog centra Srbije preko ulice Dr Koste Todorovića, saobraćajni pristup kolima hitne pomoći planiran je iz pravca Kliničkog centra iz ulice Dr Koste Todorovića i sa auto-puta preko planirane pristupne saobraćajnice.
Saobraćajni pristup za korisnike i zaposlene planiran je preko planirane pristupne saobraćajnice i Deligradske ulice. Ulazi u podzemnu garažu ostvareni su sa pristupne saobraćajnice na etaži Po-1.
Podzemna garaža u tri etaže
Podzemni garažni prostor planiran je u 3 etaže unutar kojih je ostvaren ukupan broj od 528 parking mesta, od kojih je 68 namenjeno za osobe sa posebnim potrebama.
Od tehničkih postrojenja, van objekta planira se podstanica medicinskih gasova na udaljenosti od objekta oko 36 m, a dozvoljena je mogućnost fazne realizacije kompleksa, kako objekta tako i faznog sprovođenja saobraćajnica, tako da svaka od faza mora predstavljati funkcionalnu celinu.
Na javnom uvidu do 21. oktobra
Zainteresovani mogu tokom javne prezentacije da izvrše uvid u urbanistički projekat, kao i da svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja dostave Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove, najkasnije do 21. oktobra 2022. godine.
ovaj koncept smo gledali u novom sadu pre koju godinu za više porodični objekat! dakle nagrada obavezno novosađanima
Resenje fasade je veoma diskutabino. Ne mislite li?
Obavijeno gazom – meni tako izgleda na prvi pogled. I na drugi.
I svaki sledeci. Jos uvek gledam…
Da, i dalje je samo to.