Kuća na Tari obučena u fasadni mantil za potpuno uklapanje u prirodni ambijent
Inspirisan minimalističkom skandinavskom arhitekturom, projekat nije imao nameru da bude invazivan, već da poštuje i prilagodi se okruženju nacionalnog parka.
Povezivanje arhitekture čistih linija i okolne prirode predstavlja projekat vikend kuće Tara House u Kaluđerskim Barama koju potpisuje beogradski biro KAI Arhitecture Interiors.
Kaluđerske Bare su u turističkom smislu jedan od najlepših predela Tare i nalaze se na nadmorskoj visini od 1.050 metara, a u ovom zaseoku smešteni su i hoteli „Omorika, „Javor“ i „Beli bor“.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Savremena verzija planinske kuće na Goliji specifične forme i dizajna
- Vikendica na Kosmaju sa dnevnim boravkom u prirodi
Oaza mira u okruženju nacionalnog parka
Kako navode autori, inspiracija za oblikovanje ovakvog tipa kuće je pronađena u skandinavskoj arhitekturi i njenom savremenom i minimalnom arhitektonskom jeziku.
Dodaju da projekat nije imao nameru da bude invazivan, već da poštuje i da se prilagodi okolnom okruženju koje je specifično za “Nacionalni park Tara”.
“Objekat je projektovan tako da boravak u njemu zapravo postane prava oaza mira, daleko od urbanog i haotičnog životnog ritma” – kažu beogradske arhitekte.
Svi konstruktivni elementi od punog drveta su pažljivo odabrani i sušeni u okolnim stovarištima.
Lokacija kuće je u blizini puta, ali njena orijentacija je planirana da sakrije poglede i sačuva privatnost korisnika. Kuća, jednostavne forme sa dvovodnim krovom, osmišljena je kao vikendica sa idejom savremenog kvaliteta života.
Na zakošenom terenu, dispozicija objekta je takva da ceo stakleni front gleda u netaknutu prirodu nacionalnog parka. Ukupne površine od 85 m2, galerijskog tipa, objekat je projektovan tako da se prizemlje sastoji od velikog „open spacea“.
“Ovakav način organizacije prostora je oslobodio prizemlje i omogućio kreiranje fleksibilnog prostora za zajedničke aktivnosti” – objašnjavaju autori za naš portal.
Iz lokalnih stovarišta
Galerija na kojoj se nalazi velika spavaća soba, pomoću staklene ograde i krovnih Velux prozora ostaje u stalnoj komunikaciji sa ostatkom prostora kao i okolnom prirodom.
„Kako bi se upotpunio odmor svakog korisnika, ispod kote nula nalazi se sauna“ – kažu za Gradnju u KAI Architecure Interiors, firme osnovane 2014. godine.
U izvođenju projekta posebna pažnja je posvećena materijalizaciji objekta, a na prvom mestu je stavljena briga o održivosti. Svi konstruktivni elementi od punog drveta su pažljivo odabrani i sušeni u okolnim stovarištima.
Stakleni front u dijalogu s prirodom
Fasadni mantil je u potpunosti prilagođen velikom klimatskom rasponu u temperaturi, koji čini jednu od glavnih karakteristika za planinu poput Tare.
Fasadu čine naizmenično postavljene vertikalne drvene letvice koje upravo svojim ritmom ostavljaju elegantan izgled, a ispod kojih se nalazi vetreni sloj fasade sa pratećom termoizolacijom kao i kompletnom drvenom konstrukcijom.
Element koji ostavlja najveći utisak je, po mišljenju autora, svakako „stakleni front“, koji u dijalogu sa prirodom unosi deo okolnog pejzaža.
“Posebne zasluge idu investitoru koji je prepoznao kvalitet projekta i imao puno poverenje u naš tim” – naglašavaju na kraju iz KAI Architecture Interiors.
Bilo bi sjajno da se ovakav pravac usvoji na nasim planinama. Intresantno.
Fenomenalnoooo
Bilo bi mudro napraviti stručnu posetu i proveriti stanje objekta nakon npr. deset godina i tada porazgovarati sa investitorom o tome koliko je održavanje objekta bilo izazovno i isplativo.
Naime, copy-paste arhitektura iz drugih krajeva sveta, bez kritičke analize o isplativosti primene takve arhitekture na našem podneblju i sa našim životnim stilom može biti čist promašaj, što se vidi tek nakon nekog vremena korišćenja objekta, a to se kod arhitekata nikad ne vrednuje.
Ovo se prvenstveno odnosi na spoljašnost objekta.
Bolja kuća nego fotografije.
Da li neko može da nam kaže cenu kvadrata ovakve gradnje?