Stambeno-poslovni objekat Dragon u Kraljevu | Vizuelizacija: Vrh Arh
Domaći projekti, Izdvojeno

Dragon u Kraljevu: Ručno oblikovana fasada kao oklop mitskog zmaja

Glavna osobenost objekta jeste njegova ventilisana fasada, obložena ručno savijenim limenim pločama, pažljivo postavljenim kako bi se stvorila dinamična, teksturisana površina.

Vrh Arh je studio vođen ljudima i za ljude. Vizija ovog tima, mladog bračnog para Jovane i Stefana Draškovića, jeste kreiranje arhitekture da svaki čovek ostvari slobodu uživanja u prostoru koji odražava njegovu ličnost. Vođeni ovom idejom, 2018. godine osnovali su Vrh Arh, porodični arhitektonski studio sa sedištem u Kraljevu.

Jovana i Stefan, kako poručuju, nisu samo arhitekte – oni su i supružnici, roditelji i naslednici porodičnih tradicija. Stefanov deda bio je zidar, a Jovanin otac građevinski inženjer, čime je njihovo stvaralaštvo postalo prirodna nadogradnja postavljenih temelja.

Oni veruju u humanost arhitekture. Njihova praksa je orijentisana ka manjim objektima i prisnom odnosu sa ljudima. Projektovanje doživljavaju kao proces konvergencije ideja i potreba, u kojem pažljivo osluškuju i razumeju korisnike u cilju oblikovanja budućih prostornih narativa.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Ručno savijane limene ploče

Reč je o objektu spratnosti Po+Pr+5S koji je lociran u Kraljevu, realizovan 2023. godine i površine od 1.200 m², inkorporiran u gustu urbanu matricu kao upečatljivi kontrast svom okruženju. Može se reći da objekat poseduje smelu, ali prefinjenu estetiku što dovodi u pitanje konvencionalnost arhitektonskih normi.

Objekat Dragon predstavlja novinu u kreiranju autentičnog identiteta koji se odražava na sam gradski pejzaž u smislu njegovog oplemenjivanja kao i inovacija koje ovaj objekat poseduje, a tiče se pre svega samog tretiranja fasade.

Glavna osobenost Dragona jeste njegova ventilisana fasada, obložena ručno savijenim limenim pločama.

Glavna osobenost Dragona jeste njegova ventilisana fasada, obložena ručno savijenim limenim pločama, pažljivo postavljenim kako bi se stvorila dinamična, teksturisana površina. Ovaj pristup, zasnovan na zanatskoj preciznosti, rezultira fasadom koja čitavom objektu daje monolitan karakter.

U vremenu kada prefabrikovani elementi uz primenu sofisticiranih tehnoloških procesa dominiraju svetskom arhitekturom, Dragon ponovo ističe vrednost ručne izrade, proistekao iz improvizacije i snalažljivosti u cilju kreiranja autentičnog arhitektonskog izraza.

Pored estetike, dizajn objekta stavlja akcenat na dugovečnost i samu prilagodljivost. Korišćenjem materijala i građevinskih metoda objekat se postavlja kao deo urbanog mozaika koji nije samo u službi sadašnjih korisnika, već i budućih generacija.

Vizuelizacija: Vrh Arh
Vizuelizacija: Vrh Arh
Vizuelizacija: Vrh Arh
Vizuelizacija: Vrh Arh

Tvorci imena Dragon su njihovi najneposredniji kritičari – njihova deca. Očarani teksturom fasade, prepoznali su u njoj oklop mitskog zmaja.

Ime Dragon došlo je spontano, a tvorci su, kako ukazuju Jovana i Stefan, njihovi najneposredniji kritičari – njihova deca. Očarani teksturom fasade, prepoznali su u njoj oklop mitskog zmaja. Ime je ostalo, a time je objekat dobio ne samo svoje mesto u urbanom prostoru, već i u sferi priče i mašte, poručuju Jovana i Stefan.

„Kroz domišljatost i posvećenost, stvorili smo arhitekturu koja može da pronađe svoje mesto na mapi svetskih ostvarenja, a da istovremeno ostane duboko ukorenjena u lokalni kontekst“, navode autori, koji su iskustva sticali kroz rad na projektima porodičnih kuća, stambeno-poslovnih objekata, proizvodnih i sakralnih objekata, kao i u oblasti enterijera.

Proces modifikovanja fasade

Objekat Dragon je do konačnog idejnog rešenja Stefana i Jovane prolazio kroz nekoliko faza modifikovanja. Početna ideja je kreiranje krajnje monolitne forme gde otvori na fasadi prate unutrašnju prostornu organizaciju.

Međutim, Jovana i Stefan nisu bili apsolutno zadovoljni ovim rešenjem budući da je odavao utisak jedne konvencionalne forme poslovno-stambenog objekta ukoliko se zanemari pristup materijalizacije same fasade. Međutim, tu se otvorila prilika i za nove izazove. Kako ostati na početnom konceptu monolitne forme a “obogatiti” samu fasadu, bez previše ornamentike.

Rešenje je ovaj mladi bračni par sagledao u sledećoj fazi: u kreiranju donekle dinamičnijeg izgleda sa vertikalnim trakama na ispustu same fasade čime se automatski povećava i površina otvora. Tako i sam objekat dobija okvir sa horizontalnim i vertikalnim trakama i terasom na krovu, čime se dobija nešto izduženiji i elegantniji izgled.

Objekat je do konačnog idejnog rešenja prolazio kroz nekoliko faza modifikovanja | Vizuelizacija: Vrh Arh

Vertikalne trake iz prethodnih rešenja su eliminisane, međutim, povećani su otvori na ispustu fasade, dok je poslednja etaža dobila balkon.

Potom su se u sledećoj fazi Jovana i Stefan poigravali uvođenjem novih materijala koji bi nijansirali formu, tj. samu fasadu. Ove tri faze su dovele do konačnog rešenja.

Vrh Arh je ostao dosledan monolitnoj formi, gde je akcenat na materijalizaciji. Vertikalne trake iz prethodnih rešenja su eliminisane, međutim povećani su otvori na ispustu fasade, dok je poslednja etaža dobila balkon. Linearne rešetkaste forme na segmentima fasade utiču na nešto suptilniji izgled.

Izazov kod ovakvih objekata je kreiranje estetski dopadljive, i u ovom slučaju “funkcionalne” fasade, budući da postoji dosta ograničavajućih faktora, počev od njene limitirane orijentacije, namene, pozicije, koji je Vrh Arh sagledao ujedno kao vrstu izazova za projektovanje autentične forme, novog repera urbane matrice.

Stambeno-poslovni objekat Dragon u Kraljevu | Vizuelizacija: Vrh Arh

Grafički prilozi

Situacija
Situacija
Osnova sprata
Osnova sprata
Presek
Presek
Faktografija
ime projekta:

Stambeno-poslovni objekat Dragon

lokacija:

Kraljevo

autori:

Vrh Arh (Jovana i Stefan Drašković)

godina realizacije:

2023.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Dizajn enterijera

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. Branko

    Uh. Stan je katastrofa.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *