Stadion koji klija iz zemlje: Ovako će izgledati najveći sportski objekat u Saudijskoj Arabiji
Inspirisan lokalnom topografijom, stadion projektovan za više od 92.000 gledalaca biće okružen brojnim drugim sadržajima namenjenim sportu i rekreaciji.
Nakon stadiona dizajniranog na krovu jednog od segmenata megastrukture The Line, globalna arhitektonska firma Populous predstavila je ovih dana i master plan za Stadion kralja Salmana, sportsku arenu koja će imati najveći kapacitet u Saudijskoj Arabiji, a ujedno će biti i glavna baza fudbalske reprezentacije ove zemlje.
Novi projekat studija sa sedištima u Kanzas Sitiju, Londonu i Brizbejnu razvijen je u saradnji s Kraljevskom komisijom za grad Rijad i saudijskim Ministarstvom za sport. Izgradnja stadiona planirana je na severu Rijada, u blizini parka kralja Abdulaziza, dok se završetak radova najavljuje za kraj 2029. godine.
Stadion kralja Salmana najavljen je kao jedna od glavnih lokacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2034, koje će organizovati Saudijska Arabija. Kroz ovu kandidaturu planira se izgradnja 11 novih stadiona i renoviranje četiri postojeća.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Projektovan za više od 92.000 gledalaca
Dizajn stadiona, inspirisan lokalnom topografijom, prati simbolički koncept svakog novog objekta unutar glavnog plana, zamišljenog kao seme koje klija i razbija tlo, otkrivajući novo mesto koje je ukorenjeno u svom prirodnom okruženju.
Bruto kapacitet stadiona iznosi više od 92.000 gledalaca, te će po izgradnji postati najveći sportski objekat u zemlji. Prema projektu, stadion će sadržati i kraljevsku ložu, luksuzne skyboxove i salone, kao i 300 VVIP i 2.200 VIP sedišta.
Sadržaji uključuju i atletski stadion, terene za fudbalske treninge, centar za vodene sportove sa olimpijskim bazenom i višenamensku zatvorenu sportsku dvoranu.
Master plan Stadiona kralja Salmana obuhvata širi potez oko samog objekta stadiona, kako bi se organizovao celokupan prostor koji će posetiocima pružiti prijatan i udoban boravak tokom posete radi raznovrsnih događaja, ali i svakodnevnih aktivnosti tokom cele godine.
U okviru ovog prostora naći će se različiti sportski i rekreativni sadržaji, uključujući atletski stadion, terene za fudbalske treninge, centar za vodene sportove sa olimpijskim bazenom i višenamensku zatvorenu sportsku dvoranu.
Sadržaji usmereni na zajednicu obuhvataju parkove i terene za košarku, odbojku i padel, povezane devet kilometara dugom sportskom stazom koja se provlači kroz Park kralja Abdulaziza. Uređena šetališta povezaće različite objekte, pretvarajući se u živahne komercijalne i rekreativne zone tokom dana bez događaja.
Ujedinjenje sporta sa prirodom
“Osim što stvara savremene sportske objekte, ovaj razvoj ima za cilj da ujedini sport i prirodu, inspirišući sve koji se povezuju sa njim. Kako bi to postigao, dizajnerski tim je direktno crpeo inspiraciju iz obrazaca i elemenata prirode. Dizajnerska filozofija posvećena je najnovijoj infrastrukturi, uz istovremeno odavanje počasti suštinskoj povezanosti održivog razvoja, ljudskih aktivnosti i prirodnog sveta”, objasnila je za ArchDaily Širin Hamdan, generalna menadžerka Populousove kancelarije u Rijadu.
U svom planu za organizovanje Fifinog Svetskog prvenstva u fudbalu 2034. godine, Saudijska Arabija je najavila izgradnju novih 11 stadiona širom zemlje i to u Rijadu, Džedi, Al Kobaru, Abi i još uvek neizgrađenom Neomu.
Među njima su još dva stadiona koje će arhitektonski oblikovati Populous – Stadion princa Mohameda bin Salmana, planiran u četvrti Kidija u Rijadu, te Stadion Aramko u Al Kobaru, koji bi trebalo da bude završen do početka kupa Azijske fudbalske konfederacije 2027. godine.
Fatnastican stadion. Prelepo sve izgleda. Bilo bi dobro da posle nacionalnog stadiona kada dodje na red renoviranje stadiona Crvene Zvezde i Partizana da jedan od ta dva bude renoviran po uzoru na ovaj iz Saudijske Arabije.
Verovatno ce ga izgraditi za pola cene od ovog naseg nacionalnog u Surcinu.