Otkrivamo vam šta sve može uticati na izbor spratnosti; Foto: Wienerberger
Građevinarstvo, Izdvojeno

Kuća na sprat ili prizemna kuća: Šta je jeftinije da gradim?

Iako finansijski aspekt nikako ne treba zanemariti, postoji još puno faktora koje treba uzeti u obzir kada odlučujete o spratnosti vaše buduće kuće.

Ako planirate da gradite kuću, sigurno sebi postavite i pitanje iz naslova ovog teksta. Neki od vas u startu znaju koju bi varijantu odabrali bez obzira na cenu, a nekima cena može biti presudna za izbor spratnosti kuće.

Pre nego što se donese neki zaključak, prvo ćemo da vidimo koje su finansijske prednosti i mane svake od njih, uz dodatno komentarisanje drugih, možda i bitnijih vrednosti obe varijante.

U tekstu koji sledi analizira se ista površina i za spratnu i za prizemnu kuću sa istim brojem mokrih čvorova (kupatila i WC-a) i istim brojem prostorija.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Prizemna kuća

Nema stepeništа koje može zauzeti prostor i mora se dodatno obraditi. Ovo za prostor važi kada kuća nema podrum u koji se ulazi iz kuće. Ukoliko takav podrum postoji, onda se prostor kod stepeništa kod spratne kuće ne gubi, pošto se taj isti prostor koristi i za stepenište na sprat.

Manja je površina fasade i količina zidova. Ovo važi ukoliko prizemna kuća nije razuđena već je kompaktnog pravougaonog oblika.

Nisu potrebne skele i oplate za spratnu visinu. Ovo je stavka koja zavisi i od opremljenosti izvođača, ali to je svakako dodatni trošak ako je kuća na sprat.

Instalacije za vodovod i kanalizaciju su kraće. Kod kuće na sprat kupatilo ide iznad drugog kupatila i potrebne su vertikale i dodatna bušenja, a kod prizemne kuće mogu se rešiti sa mnogo kraćim instalacijama.

Slabija je armatura i nema dodatnih stubova. Kod prizemne kuće armatura može biti slabija i da se manje betona potroši na stubove.

Ako je nagib terena veliki prizemna kuća nije opcija; Foto: Wienerberger

Kuća na sprat

Ne zauzima se prostor dvorišta. Ovo znači da vam je potrebna manja površina placa i da nećete platiti i površinu ispod dela kuće koji je prenet na sprat.

Energetski je kompaktnija. Toplota se najviše gubi preko fasadnih zidova i preko ploče na tlu i krovne ploče, pa je potrebno manje termoizolacije kod spratne kuće jer su površine ka spolja manje.

Dupla manja krovna površina. Ova stavka je bitna jer su i materijal i rad duplo jeftiniji kada je površina duplo manja, a ovi radovi su i među najskupljima.

Manji broj temeljnih stopa i greda i manje se zemlje kopa. I ovi radovi su u rangu krova, a duplo se smanjuju zbog duplo manje površine. Cena nije duplo manja zato što se stavlja jača armatura za kuću na sprat, ali je tu negde, a kao i radovi na krovu i ovi radovi se kotiraju među skupljima.

Ploča na tlu je duplo manja, pa je i hidroizolacija jeftinija. Ovo je stavka koja može biti izuzetno značajna kod vlažnih područja.

Jedna ploča se koristi 2 puta (kao plafon i kao prizemlje). Ovde je za četvrtinu manja površina ploča, pa je samim tim i jeftinije.

Hodnici su manje dužine i samim tim se gubi manje prostora.

Manje hidroizolacije na ploči na tlu. Ploča na tlu je duplo manja, pa je i hidroizolacija jeftinija. Ovo je stavka koja može biti izuzetno značajna kod vlažnih područja.

Za kuću na sprat potrebna vam je manja površina placa; Foto: Gradnja.rs

Šta još utiče na izbor spratnosti?

Finansijski aspekt treba da postoji na spisku za odluku koju kuću graditi, ali postoji još puno faktora koje treba uzeti u obzir:

Urbanistički parametri se prvo moraju ispoštovati. Ukoliko oni ne dozvoljavaju spratnu kuću onda neće biti sprata; ili, ukoliko se za prizemnu ne zadovolje koeficijenti zauzetosti, onda nećete moći da gradite prizemnu kuću.

Veličina placa vezana je za urbanističke parametre, ali i za to koliko želite da vam ostane slobodnog prostora za zelenilo i baštensko uređenje.

Nagib terena. Ako je nagib veliki prizemna kuća nije opcija. Potporni zid koji bi se uradio finansijski je veliki izdatak i estetski je diskutabilan. Zavisno od orijentacije, može biti i prepreka za osunčanost.

Kod prizemnih kuća arhitektura je smirenija, dok je kod spratne dinamičnija i daje veću sagledivost iz perspektive pešaka.

Kvalitet življenja koji zavisi isključivo od vaših potreba i stila života. Recimo, kuća na sprat je pogodnija za roditelje sa starijom decom, jer je izdvajanje noćnog režima i dečijih soba od dnevnog režima korišćenja jasniji u odnosu na prizemnu, gde je opet osećaj zajedništva čvršći.

Kod spratne kuće, bolji je pogled sa veće visine, ali je kod prizemne veća otvorenost ka dvorištu i moguće je izaći u dvorište iz svake sobe. Da li u porodici ima slabo pokretnih ili nepokretnih osoba, faktor je koji takođe utiče na izbor.

Arhitektura objekta je isto bitan element, čak nekada i presudan ukoliko su zadovoljeni ostali kriterijumi. Kod prizemnih kuća arhitektura je smirenija, dok je kod spratnih dinamičnija i daje veću sagledivost iz perspektive pešaka. Ovo, naravno, zavisi i od toga kako se isprojektuje, ali svakako da odnos masa nije na isti način raspoređen kod prizemne i kod kuće na sprat.

Zaključak

Kada izvođači daju ponudu, u većini slučajeva jeftinija je spratna kuća sa istom površinom zato što su dodatna krovna konstrukcija, temeljenje, dodatna ploča, hidroizolacije i termoizolacije skuplje od dodatnih zidova, fasada, skela, obrade stepeništa, dodatnih instalacija…

Ovo je zaključak koji nije najprecizniji, jer još nisam uradilia kompletan projekat za dve varijante iste kuće, niti znam za takav slučaj, tako da ne mogu da dam precizne podatke. Imala sam iskustvo da na idejnom projektu (rađena i prizemna i spratna idejna varijanta sa istom površinom) u ponudi za grube radove investitor dobije veću ponudu za prizemnu kuću.

Svakako prvo analizirajte ove druge faktore koje utiču na odabir spratnosti. Recimo, ako prema urbanističkim parametrima ne možete da zauzmete dovoljno kvadrata u prizemlju, onda morate da radite sprat, a može se desiti da prema urbanističkim parametrima možete da gradite samo prizemnu kuću.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

2 komentara

  1. Novica Zivkovic

    Proverite tekst recenice:Da za kucu na sprat manji zemljani radovi tj,manje iskopa za tt i ts a time i manje arm,bet i armature? Obzirom da sam kao odgovorni izvodjac radio 25 god,i kao odgovorni saradnik glavnom projektantu 15 god, u Pb,smatram da ovaj test nije realan,bez ikakve zle namere,moj komentar je licno misljenje!

  2. Aleksandra Koneski Mladenović

    Poštovani Novice, prvo hvala što ste pročitali tekst, a doyvolićete mi da pojasnim i zbog Vas i zbog ostalih koji će pročitati, a naravno i izmena teksta je sasvim u redu ako se ispostavi drugačije.
    Prvo da podsetim da se radi o kući sa istom kvadraturom, znači ili spratna od 100m2 kao prizemna ili na sprat tako da na prizemlju ima 50, a na spratu 100m2. I za jednu i za drugu varijantu idu temelji do dubine od 80 do 100m zavisno od tačke mržnjenja, a tu je nosivost tla zadovoljena i za jednu i za drugu varijantu (naravno pričamo o uobičajenoj nosivosti tla) i tako dolazimo do zaključka da se više zemlje kopa kad je prizemna kuća, jer temelji jesu manji za prizemnu, ali ih ima više kao i temeljnig greda. Naravno ima izvođača koji rade i na nižoj dubini temeljenje što apsolutno nije ispravno i vremenom će zboz zamrzavanja temelja doći do pućanja i bržeg podizanja vlage tako da verujem da Vi tako ne radite i da ste ozbiljan izvođač, ali većina ne poštuje projekat i smanjuje dubinu iskopavanja kod prizemnih kuča.
    Što se armature tiče jasno piše da je jača (da je ima više i da je većeg preseka) armatura za spratnu kuću i da onda to poskupljuje i da ne možemo da kažemo da se duplo novca uštedi na kopanju kod spratne baš zbog jače armature za spratnu kuću. Ovaj pasus trebalo bi da malo bolje sročim kako bi bilo jasnije i verovatno Vas je on naveo da mislite da se radi o manje armature, a ne više.
    Svakako ovo je iz ugla dugogodišnjeg arhitekte, a na kraju teksta sam se ogradila da smo samo za jednu kuću imali ponude za istu kvadraturu kada je prizemna i kada je spratna.
    Zaista bih volela da čujem i Vaše dugogodišnje iskustvo da li je jeftinije graditi spratnu ili prizemnu kuću iste bruto kvadrature.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *