Biramo za vas literaturu za plažu; Foto: Gradnja.rs
Aktuelno, Izdvojeno

Šta čitati ovog leta: Tri aktuelne arhitektonske publikacije

Dve knjige koje vam predlažemo za čitanje imaju i kolekcionarsku vrednost, dok sa sadržajem treće ne bi bilo loše da se upoznaju i pojedini investitori. 

U proteklih nekoliko meseci promovisano je nekoliko knjiga iz oblasti istorije i teorije arhitekture, za koje bi bilo poželjno da se promovišu i izvan užih arhitektonskih krugova.

Ove publikacije su vredne pre svega zbog tematika koje obrađuju, jer se njima, na ovim prostorima, nije bavio veći broj autora.

Ar deko u srpskoj arhitekturi

Dugo iščekivana doktorska disertacija istoričara umetnosti profesora Dr Milana Prosena, konačno je dostupna široj čitalačkoj publici u vidu više nego vredne stručne monografije. Ar deko je jedan od tri najzastupljenija arhitektonska stila koji se pojavljuju u prvoj polovini 20. veka u svim većim gradovima današnje Srbije, pa je monografija na tu temu bila više nego neophodna.

Prosen je na krajnje temeljan način istražio, analizirao i valorizovao najznačajnije primere ar deko arhitekture, ponajviše u Beogradu, ali i drugim gradovima u Srbiji. Kroz nekoliko poglavlja ove monografije, čitaoci se mogu informisati o uslovima i podsticajima pojave ar dekoa, najpre u Evropi i svetu, a zatim i u Srbiji (Kraljevini SHS/Jugoslaviji).

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Knjiga Dr Milana Prosena; Izvor: Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda

Knjiga je izuzetno važna i za one ljubitelje umetnosti koji žele da u svojoj biblioteci imaju publikaciju koja poseduje kolekcionarsku vrednost.

Novoistražena razmatranja praćena su sa preko 500 različitih ilustracija, od originalnih fotografija, arhitektonskih projekata i konkursnih crteža, do fotografija sadašnjeg stanja, što je veoma važno za one objekte čiji enterijeri nisu dostupni široj javnosti.

Knjiga je izuzetno važna za istraživače međuratne arhitekture, ali i one ljubitelje umetnosti koji žele da u svojoj biblioteci imaju publikaciju koja poseduje kolekcionarsku vrednost.

Izdavač monografije je Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda, pa se ona može tamo i nabaviti.

Vila Dušana Tomića (Beograd, 1930), arhitekte Petar i Branko Krstić; Izvor: Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda

Principi konfiguracije stambenog prostora

Publikacija koja poseduje kako teorijsku, tako i praktičnu vrednost. Naročito u vremenima kada u Beogradu u drugim većim urbanim sredinama dolazi do prave eksplozije stambene arhitekture, koja najčešće nije projektovana po nekim utvrđenim, razumnim standardima.

Autorski tim, bračni par Dr Đorđe Alfirević i Sanja Simonović Alfirević, ovom tematikom se aktivno bave već duže od jedne decenije, kako u praksi projektovanja, tako i u vidu naučnog istraživanja, što je veoma važno za arhitektonsko polje stanogradnje.

Ovaj spoj praktičnog i teorijskog je uticaj jednog od naših najznačajnijih habitologa, arhitekte Dr Mihajla Čanka, sa kojim je arhitekta Alfirević duži niz godina sarađivao, pa se može reći da su istraživanja u samoj monografiji najznačajniji nastavak ove svojevrsne škole stambene arhitekture.

Kniga dr Đorđa Alfirević i Sanje Simonović Alfirević; Izvor: IAUS/Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu

Ne bi bilo loše da se sa sadržajem knjige upoznaju i neki investitori, kojima je glavni fokus poslovanja na stanogradnji.

Autori čitaoca provode kroz nekoliko habitoloških principa (funkcionalni, strukturni, organizacioni i perceptivni), kojima se ukazuje na svu višeslojnost stambene arhitekture, od njenog projektovanja do upotrebe finalnih korisnika.

Publikacija je neophodna svim arhitektama koji se bave projektovanjem ovakvog tipa arhitekture, ali ne bi bilo loše da se sa njenim sadržajem upoznaju i neki investitori, kojima je glavni fokus poslovanja na stanogradnji.

Izdavač je IAUS (Institut za arhitekturu i urbanizam Srbije) i Arhitektonski fakultet u Beogradu, pa se knjiga može nabaviti u prostoru ovih institucija.

Crteži i skice u arhitekturi

Istraživanje i publikovanje arhitektonskih crteža i skica je posebna aktivnost, kojom se na bavi veći broj istraživača, pa je izdavanje ove publikacije bio zasebni izazov.

Nakon više od jedne decenije prikupljanja i izlaganja arhitektonskih crteža i skica, istoričar umetnosti Marko Stojanović i arhitekta Dr Vladimir Stevanović, odlučuju se da ovu etapu aktivnosti krunišu jednom publikacijom koja bi imala ulogu priručnika za sve studente arhitekture, koji se kroz isti mogu upoznati sa značajem arhitektonskog crteža.

Knjiga Marka Stojanovića i dr Vladimira Stevanovića; Izvor: HERA

U publikaciji se nalaze i tekstovi profesora sa arhitektonskih fakulteta u Beogadu i Nišu, koji neguju i podstiču arhitektonsko crtanje na zasebnim studijskim predmetima.

U publikaciji se, pored glavnih razmatranja samih autora, nalaze i tekstovi profesora sa arhitektonskih fakulteta u Beogadu i Nišu (arhitekte Igor Rajković, Dr Mirko Stanimirović i Dr Ana Zorić), koji neguju i podstiču arhitektonsko crtanje na zasebnim studijskim predmetima.

Sa druge strane, u pitanju je i jedna obimna retrospektiva sa crtežima više od stotinu arhitekata, koji su stvarali od prve polovine 20. veka do današnjih dana, pa je publikacija tražena i zbog svoje kolekcionarske vrednosti.

Izdavač je HERAedu, pa se knjiga može nabaviti pre svega u njihovoj knjižari, ali i drugim knjižarama širom Beograda.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

2 komentara

  1. Marko

    Šta će čovek danas da samo čita i plače koliko malo smislene a još manje stilizovane arhitekture Beograd ima.

  2. Ranko Radović

    Toliko puno dobrih naslova koji nisu navedeni. Vladana Putnik Prica ima sjajnu knjilu.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *