Srbija prvi put na međunarodnoj izložbi za prestižnu nagradu Piranesi
Radovi Dejana Miljkovića, Jovana Mitrovića, biroa Mitarh, Alterno inc, Raum i Remorker Architects predstavili su našu zemlju na Piranskim danima arhitekture.
Srbija se ove godine po prvi put predstavlja na međunarodnoj konferenciji 36. Piranski dani arhitekture (PDA) u Sloveniji sa svojim autorima i arhitektama, koji su kandidovali za eminentnu arhitektonsku nagradu Piranesi. Međunarodni događaj PDA se od 1983. godine odigrava svaku pretposlednju subotu u novembru u pozorištu Tartini u srednjevekovnom pomorskom gradiću Piran u Sloveniji.
Izložba za nagradu Piranesi, koja se dodeljuje od 1989. godine, otvorena je od 17. novembra do 13. januara 2019. godine – Rastavni prostor Monfort u Portorožu i Galerija Pečarič u Piranu.
Namera konferencije je evaluacija aktuelnih arhitektonskih trendova i prezentacija najinovativnijih ideja arhitektonske i prostorne produkcije arhitekta iz devet srednjeevropskih država: Austrija, Hrvatska, Češka, Grčka, Madžarska, Italija, Slovačka, Slovenija, i od ove godine Srbija.
Nagrađeni radovi
Konferencija PDA predstavlja i potiče savremenu kvalitetnu kontekstualnu arhitekturu i kulturni diverzitet. Ove godine su nagrade i priznanja podelili sledećim autorima i arhitekturama:
2018 Piranesi Award:
- Galerija n09 – z33, Hasselt, Belgija / 2018 / Francesca Torzo (Italija)
2018 Piranesi Honorable Mentions:
- Radionica Garaža, Suzzara, Italija / 2016 / Studiospazio (Italija)
- Bazilika in spiritualna kuća, Mariazell, Austrija / 1992-2018 / Feyferlik Fritzer (Austrija)
2018 Piranesi Student Honorable Mention:
- Terrain Anamorphosis, Solun, Grčka / 2018 / Studenti: Antonia Gerogianni, Zoi-Niki Eleftheriadi; Mentori: Aleka Alexopoulou, Anastasia-Sasa Lada
Domaći izbor projekata
Slovenačko-srpski arhitekta i kritičar Andrej Strehovec, iz Društva arhitekata Novog Sada je u ovoj 30. sezoni dodele nagrade Piranesi u ulozi selektora za Srbiju odabrao pet arhitektonskih projekata, realizovanih od strane srpskih autora u poslednje dve godine. Radi se o izboru kvalitetnih arhitektonskih realizacija, starijih i mlađih srpskih arhitekata od kojih su neki projekti već bili nagrađeni na domaćim salonima. A to su:
- Kuća u Tetovskoj / Tetovska 73, Beograd / 2017 / Dejan Miljković, Jovan Mitrović
- Hotel kondo Kamenovo (Sunstone Residences), Sipkov krs, Miločer, Crna Gora / 2017 / Mitarh d.o.o.
- Mountain Resort Branković / Vrelo, Pirot, Stara Planina / 2018 / Alterno inc. d.o.o.: Đorđe Kitić, Dušan Nikolić, Ivana Veličković, Mirjana Nikolić, Dejan Knežić
- Javna pijaca u Negotinu / 2016 / Raum d.o.o.
- Sojenica na Savi, Beograd, reka Sava, Ada Progar / 2016 / Remorker Architects: Milan Katić, Marko Korošec, Dušica Oparnica
Podsticaj za domaću arhitekturu
Selektor za Srbiju Andrej Strehovec je u vezi sa učešćem Srbije i selekcijom izjavio da već dugi niz godina sa zadovoljstvom posećuje Piranske dane arhitekture, a ove godine baš posebno zbog izbora srpske arhitekture, koja treba da se ponovo uspostavi kao akter u širom evropskom prostoru. „S radošću primećujem, da su odabrani projekti iz Srbije mogli podjednako stajati na takmičenju s drugim projektima iz EU kao i da su svi srpski autori oduševljeno prihvatili poziv.“ kaže Andrej.
Istina je, međutim, da izbor nije bio jednostavan, jer je, uprkos građevinskoj delatnosti, arhitektura poslednjih godina u Srbiji bila skromnija. „U takvim okolnostima, i gde PDA karakterizuje specifičan arhitektonski odabir koji stvara vrhunske kriterijume, bio je izazov odabrati prikladne projekte.“ – kaže Strehovec za naš portal.
S radošću primećujem, da su odabrani projekti iz Srbije mogli podjednako stajati na takmičenju s drugim projektima iz EU.
Projekti treba da ispunjavaju sledeće kriterijume: promišljeno postavljanje u urbanu i prirodnu okolinu; prostorna i projektantska usklađenost s kontekstom; savremeno inovativno prostorno planiranje; poštovanje prirodne i kulturne baštine; savremeno razumevanje tradicionalnih i autohtonih arhitektonskih elemenata; inovativni detalji; pažljivo odabrane boje, materijali, teksture i rasveta.
„Nadam se da će ova selekcija srpske arhitekture i reintegracija u evropski prostor biti podsticajna za ostale srpske arhitekte i autore, da se potrude za bolju savremenu srpsku arhitekturu, kao i za klijente i ljude na vlasti, da prepoznaju domaći srpski arhitektonski potencijal i pružaju više mogućnosti srpskoj arhitektonskoj struci da pokaže ono što zna.“ – zaključuje Strehovec.
Kad ste već ovde…