Srbija prvi put na PDA; foto: Jadran Rusjan
Saloni

Srbija prvi put na međunarodnoj izložbi za prestižnu nagradu Piranesi

Radovi Dejana Miljkovića, Jovana Mitrovića, biroa Mitarh, Alterno inc, Raum i Remorker Architects predstavili su našu zemlju na Piranskim danima arhitekture.

Srbija se ove godine po prvi put predstavlja na međunarodnoj konferenciji 36. Piranski dani arhitekture (PDA) u Sloveniji sa svojim autorima i arhitektama, koji su kandidovali za eminentnu arhitektonsku nagradu Piranesi. Međunarodni događaj PDA se od 1983. godine odigrava svaku pretposlednju subotu u novembru u pozorištu Tartini u srednjevekovnom pomorskom gradiću Piran u Sloveniji.

Izložba za nagradu Piranesi, koja se dodeljuje od 1989. godine, otvorena je od 17. novembra do 13. januara 2019. godine – Rastavni prostor Monfort u Portorožu i Galerija Pečarič u Piranu.

Namera konferencije je evaluacija aktuelnih arhitektonskih trendova i prezentacija najinovativnijih ideja arhitektonske i prostorne produkcije arhitekta iz devet srednjeevropskih država: Austrija, Hrvatska, Češka, Grčka, Madžarska, Italija, Slovačka, Slovenija, i od ove godine Srbija.

Nagrađeni radovi

Konferencija PDA predstavlja i potiče savremenu kvalitetnu kontekstualnu arhitekturu i kulturni diverzitet. Ove godine su nagrade i priznanja podelili sledećim autorima i arhitekturama:

2018 Piranesi Award:

  • Galerija n09 – z33, Hasselt, Belgija / 2018 / Francesca Torzo (Italija)

2018 Piranesi Honorable Mentions: 

  • Radionica Garaža, Suzzara, Italija / 2016 / Studiospazio (Italija)
  • Bazilika in spiritualna kuća, Mariazell, Austrija / 1992-2018 / Feyferlik Fritzer (Austrija)

2018 Piranesi Student Honorable Mention:

  • Terrain Anamorphosis, Solun, Grčka / 2018 / Studenti: Antonia Gerogianni, Zoi-Niki Eleftheriadi; Mentori: Aleka Alexopoulou, Anastasia-Sasa Lada
Galerie n09 – z33, Francesca Torzo, foto: Gion Balthasar von Albertini
Galerie n09 – z33, Francesca Torzo, foto: Gion Balthasar von Albertini
Basilica and spiritual house in Mariazell - Feyferlik Fritzer. Foto: Paul Ott
Basilica and spiritual house in Mariazell - Feyferlik Fritzer. Foto: Paul Ott
Workshop Garage - Studiospazio. Foto: Stefano Graziani
Workshop Garage - Studiospazio. Foto: Stefano Graziani

Domaći izbor projekata

Slovenačko-srpski arhitekta i kritičar Andrej Strehovec, iz Društva arhitekata Novog Sada je u ovoj 30. sezoni dodele nagrade Piranesi u ulozi selektora za Srbiju odabrao pet arhitektonskih projekata, realizovanih od strane srpskih autora u poslednje dve godine. Radi se o izboru kvalitetnih arhitektonskih realizacija, starijih i mlađih srpskih arhitekata od kojih su neki projekti već bili nagrađeni na domaćim salonima. A to su:

  • Kuća u Tetovskoj / Tetovska 73, Beograd / 2017 / Dejan Miljković, Jovan Mitrović
  • Hotel kondo Kamenovo (Sunstone Residences), Sipkov krs, Miločer, Crna Gora / 2017 / Mitarh d.o.o.
  • Mountain Resort Branković / Vrelo, Pirot, Stara Planina / 2018 / Alterno inc. d.o.o.: Đorđe Kitić, Dušan Nikolić, Ivana Veličković, Mirjana Nikolić, Dejan Knežić
  • Javna pijaca u Negotinu / 2016 / Raum d.o.o.
  • Sojenica na Savi, Beograd, reka Sava, Ada Progar / 2016 / Remorker Architects: Milan Katić, Marko Korošec, Dušica Oparnica
Domaći projekti na PDA
Domaći projekti na PDA
Domaći projekti na PDA
Domaći projekti na PDA

Podsticaj za domaću arhitekturu

Selektor za Srbiju Andrej Strehovec je u vezi sa učešćem Srbije i selekcijom izjavio da već dugi niz godina sa zadovoljstvom posećuje Piranske dane arhitekture, a ove godine baš posebno zbog izbora srpske arhitekture, koja treba da se ponovo uspostavi kao akter u širom evropskom prostoru. „S radošću primećujem, da su odabrani projekti iz Srbije mogli podjednako stajati na takmičenju s drugim projektima iz EU kao i da su svi srpski autori oduševljeno prihvatili poziv.“ kaže Andrej.

Istina je, međutim, da izbor nije bio jednostavan, jer je, uprkos građevinskoj delatnosti, arhitektura poslednjih godina u Srbiji bila skromnija. „U takvim okolnostima, i gde PDA karakterizuje specifičan arhitektonski odabir koji stvara vrhunske kriterijume, bio je izazov odabrati prikladne projekte.“ – kaže Strehovec za naš portal.

S radošću primećujem, da su odabrani projekti iz Srbije mogli podjednako stajati na takmičenju s drugim projektima iz EU.

Projekti treba da ispunjavaju sledeće kriterijume: promišljeno postavljanje u urbanu i prirodnu okolinu; prostorna i projektantska usklađenost s kontekstom; savremeno inovativno prostorno planiranje; poštovanje prirodne i kulturne baštine; savremeno razumevanje tradicionalnih i autohtonih arhitektonskih elemenata; inovativni detalji; pažljivo odabrane boje, materijali, teksture i rasveta.

„Nadam se da će ova selekcija srpske arhitekture i reintegracija u evropski prostor biti podsticajna za ostale srpske arhitekte i autore, da se potrude za bolju savremenu srpsku arhitekturu, kao i za klijente i ljude na vlasti, da prepoznaju domaći srpski arhitektonski potencijal i pružaju više mogućnosti srpskoj arhitektonskoj struci da pokaže ono što zna.“ – zaključuje Strehovec.

Kad ste već ovde…

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *