Spiralni pilon: Ovako izgleda prvonagrađeno rešenje za novi orijentir Leskovca
Obloga konstrukcije panelima, koja obavija stub pilona, formira kompleksnu figuru što se žiriju posebno svidelo.
JP “Urbanizam i izgradnja Leskovac“ objavilo je krajem aprila rezultate otvorenog konkursa za dizajn pilona na prostoru centralnog gradskog trga u gradu u Leskovačkoj kotlini.
Sedmočlani žiri, kojim je predsedavala dipl. inž. arh. Deja Kostić, tako je prvu nagradu od 300.000 dinara dodelio radu sledećim autorima: Miloš Krstić iz Pirota, Nemanja Petrović iz Pinosave kod Beograda, kao i Dalibor i Danijel Mikuljanac iz Blaca.
Kako je saopšteno, druga nagrada nije dodeljena, dok treću nagradu, u iznosu od 50.000 dinara, dele Vranjanci Danica Tomić, m. inž. arh. i Novica Jančić, dipl. inž. građ, koji su svoj rad poslali pod šifrom 51936.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Objavljeni rezultati konkursa za rešenje parka na Zemunskom keju
- Proglašeni dobitnici Velike nagrade za životno delo Udruženja arhitekata Srbije
Edukativna i simbolička vrednost rešenja
U izvodu iz izveštaja žirija, za prvonagrađeno rešenje se navodi da je u pitanju „u oblikovno-likovnom i u tehničkom smislu kompletno razrađen rad“.
Kada je u pitanju dizajn ovog rešenja, ističe se da njegova skladna i elegantna forma jasno upućuje na savremenost pilona.
Žiri dodaje da je pažnjom posvećenom detaljima, osim digitalnog sata kao modernog elementa, izražena i edukativna i simbolička vrednost rešenja.
Koncept rešenja upućuje na spiralnu formu koja je univerzalno prepoznatljiva.
„Obloga konstrukcije panelima koji obavijaju i plove oko stuba pilona formira kompleksnu figuru u cilju kreiranja skulpturalne površine koja svojim likovnim izrazom vizuelno upotpunjuje ambijentalnu sliku trga“ – navodi se u obrazloženju.
Prema mišljenju žirija, dopadljivost prvonagrađenog rešenja doprinosi povećanju atraktivnosti celokupnog prostora trga.
„Atraktivan dizajn u skladu je sa prostorom na kome je postavljen. Koncept rešenja upućuje na spiralnu formu koja je univerzalno prepoznatljiva“ – ističe žiri.
Simbolika uzdizanja u prostoru
Kada pak govorimo o simbolici koja se odnosi na tekstilnu industriju i „zlatno doba Leskovca“ iz tog perioda, ona je prema mišljenju žirija suptilno naglašena, ali jasno uočljiva.
„Prisutna je i simbolika uzdizanja u prostoru kao apstraktni prikaz budućnosti i razvoja grada“ – objašnjava žiri.
Integrisani svetlosni dizajn stvara promišljenu, promenljivu seriju kompozicionih svetala unutar strukture.
Kako se dalje navodi, osvetljenje je atraktivno i dobro rešeno, sa velikom fleksibilnošću u emitovanju različitih vizuelnih efekata.
„Integrisani svetlosni dizajn stvara promišljenu, promenljivu seriju kompozicionih svetala unutar strukture“ – kaže se u obrazloženju i dodaje da su primenjeni materijali kvalitetni i trajni, te da tehnologija održavanja nije komplikovana.
„S obzirom na tehničku razrađenost rešenja, definisanje svih materijala, kompletan statički proračun i tehničke detalje, ostvarivost je nesporna“, kaže se na kraju izveštaja leskovačkog žirija.
Informativna zona – digitalni brojčanik
Kako se navodi u originalnim opisima rešenja, jednu od glavnih funkcija novog gradskog simbola čini digitalni brojčanik koji naizmenično pokazuje vreme i trenutnu temperaturu vazduha.
Zbog transparentnosti digitalnog ekrana koji se nalazi iza perforiranog frontalnog panela, brojčanik projektuje dva različita režima rada – dnevni u crvenoj boji i noćni u beloj boji.
Kako je napomenuto, visina jednog simbola iznosi 450 mm i može se s lakoćom čitati sa razdaljine od 50, a najdalje od 200 metara.
Obaveštajna zona – LED osvetljenje
„Zahvaljujući fleksibilnosti koju donose LED trake, na pilonu se mogu projektovati vizuelni efekti koji simbolizuju obeležavanje Dana državnosti Republike Srbije, Dana primirja u Prvom svetskom ratu, Dana borbe protiv raka dojke i drugih“ – navodi se u opisu prvonagrađenog projekta.
Edukativna zona – skriveni tekst
Kamufliran reljefnom šarom koja je aplicirana na unutrašnjem delu ,,tkanine” i reprezentuje način i pravac tkanja, nalazi se isto tako blago ispupčeni tekst koji govori o istorijatu tekstilne industrije grada.
Pored ćiriličnog pisma, tekst sadrži i prevod na engleski jezik kako bi instalacija bila atraktivna i stranim turistima, dok visina slova iznosi 20 mm i može se s lakoćom čitati sa razdaljine od 2, a najdalje od 5 metara.