Kockice se prave od prašine stare 4,5 milijardi godina; Foto: LEGO
Materijali

Svemirska arhitektura: Razvijene LEGO kockice kojima će se graditi objekti na Mesecu

Blokovi funkcionišu na istom principu kao LEGO, stvarajući „kobni zahvat“ koji kocke danske kompanije čini poznatim po teškom razdvajanju.

Istražujući kako se podižu građevine u svemiru, Evropska svemirska agencija (ESA) kreirala je svoju verziju LEGO kockice koja se izvodi 3D štampom od prašine meteorita.

ESA svoj izum naziva „Space brick“ (srp. Svemirska opeka), a prave ga koristeći prašinu staru 4,5 milijardi godina, koja je pronađena 2000. godine u severozapadnoj Africi.

Naime, prašina meteorita služi kao zamena za lunarni regolit, materijal koji pokriva površinu Meseca, a koji uglavnom nastaje usled udara meteorita.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Svemirsku LEGO kockicu razvili su naučnici iz Evropske svemirske agencija; Foto: ESA

Primena u izgradnji lansirnih rampi i staništa

Pošto na Zemlji postoji samo mala količina regolita, odnosno uzorci koji su doneti sa tokom Apolo misija, naučnici su se odlučili za najbližu zamenu koju su mogli da pronađu.

Razvoj svemirske opeke deo je doprinosa ESA međunarodnom programu Artemis, koji ima za cilj ne samo da vrati astronaute na Mesec, već i da tamo uspostavi lunarnu bazu.

S obzirom na to da se donošenje materijala sa Zemlje smatra previše skupim i dugotrajnim procesom, naučnici se nadaju da će lunarni regolit moći da se koristi za izgradnju struktura poput lansirnih rampi i staništa.

U oblasti istraživanja svemira, ovo je poznato kao In-situ iskorišćavanje resursa (ISRU) i fokus je ESA-inog tima Spaceship EAC, sa sedištem u nemačkom gradu Kelnu.

Kockice se izvode 3D štampom od prašine meteorita; Foto: ESA

Naučnici su imali ideju da istraže da li se svemirska prašina može oblikovati u mali blok sličan LEGO kockici, kako bi testirali različite građevinske tehnike.

Ejdan Kouli, vođa laboratorije, istakao je za Dezeen da njegov tim voli „kreativnu konstrukciju“ i da su imali ideju da istraže da li se svemirska prašina može oblikovati u mali blok sličan LEGO kockici, kako bi testirali različite građevinske tehnike.

„Naši timovi rade na budućnosti svemirskog putovanja i inspiraciju crpimo ne samo iz onoga što je iznad nas, nego i iz onoga što možemo pronaći na Zemlji,“ rekao je Kouli i dodao:

„Niko do sada nije gradio strukturu na Mesecu, tako da moramo da utvrdimo ne samo kako ih gradimo, već i od čega ih gradimo, jer ne možemo poneti bilo kakve materijale sa sobom“.

Oblici LEGO kocki postali su „uobičajen test za ovu vrstu projekta“; Foto: LEGO

Njihov dizajn aproksimira oblik i veličinu LEGO kockica, iako je preciznost jako teško reprodukovati na ovoj skali i to je zahtevalo mnogo podešavanja.

Da bi dobio materijale pogodne za 3D štampu, tim je samleo komadiće meteorita u prašinu i pomešao je sa malom količinom polilaktične kiseline, vrstom biorazgradive bioplastike, kao i „regolit simulanata“, mešavine zemaljskih minerala namenjene da liče na sastav lunarnog površinskog sloja.

Njihov dizajn aproksimira oblik i veličinu LEGO kockica, iako je preciznost jako teško reprodukovati na ovoj skali 3D štampe i to je zahtevalo mnogo podešavanja. Tim je istakao da su zbog toga oblici LEGO kocki postali „uobičajen test za ovu vrstu projekta“.

Blokovi takođe funkcionišu na istom principu kao LEGO, sa cevčicama na donjoj strani opeka koje se zaključavaju sa šiljcima na vrhu opeke s donje strane. Ovaj sistem povezivanja stvara „kobni zahvat“ koji čini LEGO cigle poznatim po teškom razdvajanju.

„Rezultat je neverovatan i iako kockice izgledaju malo grublje nego uobičajene, bitno je da kobni zahvat i dalje funkcioniše, omogućavajući nam da se igramo i testiramo naš dizajn,“ rekao je Ejdan Kouli.

Kofer u kome su izložene LEGO svemirske opeke; Foto: LEGO

Kompanija je izložila 15 ESA-inih svemirskih kockica u LEGO kući u Bilundu u Danskoj i odabranim LEGO prodavnicama širom sveta.

Kako bi inspirisala novu generaciju svemirskih entuzijasta i graditelja, kompanija LEGO nedavno je izložila 15 ESA-inih svemirskih kockica u LEGO kući u Bilundu u Danskoj i u svojim odabranim prodavnicama širom sveta.

Ove izuzetne opeke mogu se videti do 20. septembra 2024. godine, a na ovom linku možete videti spisak LEGO prodavnica u Evropi, SAD, Kanadi i Australiji u kojima su izložene.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *