Megasolova FAST solarna fasada; Foto: Gradnja
Zelena gradnja

Solarne fasade su hit sajma Bau 2025: Evo koliko mogu struje da proizvedu na jednoj prosečnoj zgradi

Solarne ziv zavese FAST proizvode se u svim bojama, teksturama i oblicima, a skuplje su od staklenih fasada oko 100 evra po kvadratu. Isplati li se ova investicija?

Jedna od glavnih tema na sajmu građevinarstva Bau 2025 u Minhenu bila je održivost. Ali kako zaista primeniti održiva rešenja u praksi? Razmislite od solarnim fasadama – em dobijate lepu staklenu fasadu u bilo kojoj boji, em pravi struju!

Nema sumnje da su solarne fasade od stakla pravi hit sajma jer smo videli barem deset štandova koje nude ovaj proizvod ističući kako su baš oni pravo rešenje za vaš novi projekat. Mi izdvajamo švajcarsku firmu Megasol ne zato što ima najatraktivniji štand među njima već i zato što nude nude zaokruženo rešenje za arhitekte i građevince.

Njihov najnoviji proizvod zove se FAST facade system a to je zapravo solarna ziv zavesa koja se može korisiti ne samo za kuće, već i za stambene i poslovne objekte.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Solarna fasada može biti različitih boja i tekstura; Foto: Megasol

Različite boje i završne obrade

Ove solarne fasade mogu se u potpunosti prilagoditi željama arhitekata i investitora. Na raspolaganju su različite boje, od neutralnih i minimalističkih tonova, pa sve do živih nijansi i specijalnih završnih obrada. Zahvaljujući naprednim tehnikama printa i površinskih tretmana, moguće je ostvariti fasade jedinstvenog izgleda – uključujući personalizovane motive i teksture.

Paneli mogu biti kvadratni, trougaoni, kružni, zaobljeni ili bilo kojeg geometrijskog oblika jer ih Megasol može izraditi po vašem zahtevu. Dimenzije panela kreću se od 200 x 300 mm pa sve do 2400 x 4150 mm, dok je debljina stakla od 2 do 12 mm. Kako kažu na štandu, najbolja cena dobija se za standardni solarni panel dimenzija 1669 x 999 x 8 mm.

Cela kuća obložena solarnom fasadom; Foto: Gradnja

Višeslojna staklena struktura štiti solarne ćelije i samu fasadu od spoljašnjih uticaja.

Sve površine su robusne i zaštićene, zahvaljujući višeslojnoj staklenoj strukturi koja štiti i solarne ćelije i samu fasadu od spoljašnjih uticaja.

FAST fasade se kače na standardnu aluminijumsku potkonstrukciju, što omogućava brzu i laku ugradnju na klik. Naime, panel se na konstrukciju kači poput televizora na nosač. Demontaža je isto tako laka što znači da se lako može prepravljati.

Što se tiče protivpožarnih uslova, fasada FAST ispunjava B-s1, d0 standard zaštite od požara u skladu sa evropskim standardom EN 13501-1.

Što tamniji panel, više struje pravi; Foto: Gradnja

Koliko struje prave solarne fasade

Cena standardne FAST fasade je, kako su nam rekli na štandu, “za oko 80 do 100 evra veća od staklenih fasada”. Ipak, cena može značajno da varira u zavisnosti od prilagođavanja i specijalnih zahteva. Naravno, ono što je glavna prednost jeste da ove fasade prave električnu energiju.

A koliko zapravo struje pravi ova fasada? To, za početak, zavisi koje od kolorita i završne obrade fasade. Naime, proizvođač nudi široku paleta boja ali treba napomenuti da što je fasada tamnija to će ona proizvodi više električne energije. Svetlije solarne fasade prave oko 180 Wp/m2, dok tamnije dostižu i 200 Wp/m2.

To, dakle, znači da ako na objektu imate ugrađeno 500 kvadrata solarne fasade, ona će godišnje proizvesti oko 100.000 kWh što je dovoljno struje za 20 domaćinstava. Doduše, u idealnim uslovima – sija sunce i nema oblaka. Ostaje naravno i problem kao i u svim solarnim elektranama a to je skladištenje energije. Leti u podne ćete proizvoditi viškove, dok će zimi biti manjak solarne energije.

Ipak, dugoročno gledano ova investicija može biti isplativa, a ako gledate aspekt održivosti i smanjenja CO2 onda ste sa ovim rešenjem na pravom putu.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *