Snøhettina biblioteka u Pekingu pod krošnjama veštačke šume
Nadstrešnica inspirisana drvetom ginko suptilno se uklapa u pošumljeno okruženje, a svaki stub sadrži sistem koji kontroliše klimu, osvetljenje, akustičnost…
Nakon pobede na međunarodnom konkursu 2018. godine, firme Snøhetta i ECADI dobile su zadatak da projektuju novu gradsku biblioteku za grad Peking, sa ciljem da posetiocima obezbede savremeni prostor za učenje i deljenje znanja.
Objekat prikladno nazvan “Šuma znanja” odaje počast bogatoj kulturi Kine i njene prestonice, te se očekuje da značajno doprinese kvalitetu života stanovnika Pekinga.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Šuma od 1.000 stubova za novi tržni centar u Šangaju
- Brdo na krovu: Pogledajte ovu nadogradnju u Pekingu
Novi standard za tradicionalni dizajn
Prema predstavljenom projektu, biblioteka postavlja novi standard za tradicionalni dizajn ovog tipa ustanove, podrazumevajući ideju koja je zasnovana na savremenoj tehnologiji i primeni lokalnih materijala, piše ArchDaily.
Projektom je predviđena i primena staklenih fasadnih panela visine 16 metara, što će ujedno predstavljati i prvi kineski projekat samonosive staklene fasade.
Koristeći otvorenost i inkluziju kao prostorne koncepte, biblioteka je dizajnirana da obezbedi učenje, razmenu informacija i otvorene diskusije u prostoru koji slavi bogatu istoriju nauke, umetnosti i performansa u ovoj zemlji.
Primarna karakteristika projekta, nadstrešnica nalik šumi drveta ginko, suptilno se uklapa u pošumljeno okruženje.
Ovi prostorni koncepti mogu se videti u velikom zajedničkom prostoru koji čini središte biblioteke i koji, kao i ostatak objekta, natkriva bujna “krošnja” inspirisana šumom.
Imajući u vidu da je fasada potpuno transparentna, interakcije koje se dešavaju u unutrašnjosti vidljive su prolaznicima, te se oni na ovaj način pozivaju da se priključe ovom velikom prostoru nalik amfiteatru.
Primarna karakteristika projekta, nadstrešnica nalik šumi drveta ginko, suptilno se uklapa u pošumljeno okruženje. Ispod sebe štiti stepenastu formu koja služi kao neformalna zona za odmor, gde posetioci mogu da sednu i čitaju “ispod drveta”.
Pametni stubovi
Čitava organizacija unutrašnjeg prostora vodi od ove centralne zone, te ona služi kao glavna cirkulacija od severne do južne strane zgrade i vodi posetioce ka svim relevantnim prostorima.
Svaki stub je građevinska komponenta koja podržava tehnologiju i sadrži sistem koji kontroliše unutrašnju klimu, osvetljenje, akustičnost, udobnost i odvod kišnice.
Krov nosi i integrisane fotonaponske konstrukcijske elemente koji koriste izloženost suncu za proizvodnju obnovljive energije, dok ovako konstruisan krov u formi nadstrešnice štiti od prekomernog sunčevog zračenja.
Gradnja biblioteke „Šuma znanja“ otpočeta je 2018, a trebalo bi da bude završena tokom ove godine.
Faktografija
- naziv objekta: Forest of Knowledge
- mesto: Peking, Kina
- investitor: grad Peking
- autori projekta: Snøhetta, ECADI
- godina izgradnje: 2018–2022.
- renderi: Plomp/Snøhetta