Puževa kućica: BIG-ov modularni stambeni kompleks organizovan oko ribnjaka
Plan je osmišljen kroz sistem od šest zgrada koje zajedno obuhvataju ribnjak i zeleno šetalište, dok objekti sadrže 93 jedinice različitih tipova stanovanja.
Proslavljeni arhitektonski studio Bjarke Ingels Group (BIG) nedavno je završio projekat nazvan Sneglehusene (srp. puževa kućica), modularni stambeni kompleks karakteristične forme ali i fasade, na periferiji danskog grada Arhusa.
Ovaj projekat, kojim su obezbeđene 93 prostrane stambene jedinice, deo je održivog predgrađa Nye i nedavno je i nagrađen najvišim priznanjem grada za svoj izuzetan arhitektonski kvalitet, koji podrazumeva modularnu gradnju uz primenu jeftinih materijala.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- U Americi niče grad od nule za pet miliona ljudi po dizajnu Bjarke Ingelsa
- BIG nije osvojio Beograd ali jeste Prag: Ovako će izgledati filharmonija na Vltavi
Promišljen dizajn za održivi kvart
U projektu Sneglehusene, BIG-ov tim je imao priliku da primeni svoje znanje o principima modularnog stanovanja i dalje ga prilagodi i evoluira u promišljen dizajn kako bi se uklopili u održivi kvart Nye.
Plan je osmišljen kroz sistem od šest zgrada, koje zajedno nežno obuhvataju ribnjak i zeleno šetalište, objasnili su arhitekti za portal DesignBoom.
Objekti sadrže jedinice različitih tipova stanovanja, od garsonjera, preko stanova sa više spavaćih soba, a tu su i gradske kuće.
Naš modularni koncept nam je omogućio da zadržimo jednostavnost u izvođenju uprkos složenosti konstrukcije.
„Sa Sneglehusene smo dobili priliku da razvijemo naš koncept stanovanja iz ranijeg projekta, istovremeno razvijajući sopstveni identitet zgrade“ – rekao je Fin Nerkjer, partner u BIG-u.
„Naš modularni koncept nam je omogućio da zadržimo jednostavnost u izvođenju uprkos složenosti konstrukcije, a bilo nam je dozvoljeno da unapredimo sa svim našim iskustvima. Zadovoljstvo je videti kako su zgrade postale domovi ispunjeni životom i veoma smo ponosni što smo doprineli ostvarenju vizije za kvart Nye“, dodao je.
Ostvarena veza sa okruženjem
Fasada kompleksa Sneglehusene kreira „karo“ patern uz primenu dva različita tipa modula. Duge drvene daske prekrivaju fasadu, ističući module i naglašavajući njihov dizajn.
Plafoni stambenih jedinica su na visini od 2,5 i 3,5 metra, u zavisnosti od primenjenog modula, a složeni zajedno obezbeđuju prostrane enterijere, dok prozori od poda do plafona, kao i terase, pružaju ostvarenje veze sa okruženjem.
Da bi se obezbedila fleksibilnost, fluidnost i dovoljna ventilacija, pregradni zidovi su ukinuti, a objekti imaju podno grejanje.
U unutrašnjosti se mogu videti raznovrsni intenzivno osvetljeni prostori, koji nastavljaju jednostavnu logiku enterijera.
Da bi se obezbedila fleksibilnost, fluidnost i dovoljna ventilacija, pregradni zidovi su ukinuti, a objekti imaju podno grejanje, te su zidovi ostavljeni slobodni.
Ugodni prostori za igru i susrete
Unutrašnjost i eksterijer su prvenstveno napravljeni od drveta i betona u svetlim bojama, te su generalna materijalizacija i završna obrada minimalistički.
BIG-ov tim je kreirao i pejzaž koji čine staze okružene zelenilom, a tu su i raznovrsna mesta okupljanja koja se mestimično pojavljuju između i pored zgrada, pružajući ugodne prostore za igru i susrete stanara.
Sistem reciklira vodu iz čitavog naselja Nye, čisti je, a zatim distribuira u svaku stambenu jedinicu kako bi se dalje koristila u toaletima.
Ribnjak kontroliše oticanje padavina koje se skupljaju u kanalima ugrađenim u pejzaž. Lokalna fabrika za vodu, Aarhus Vand, stvorila je a dalje i nadgleda sistem za sekundarnu vodu, koji je povezan sa ribnjakom.
Sistem reciklira vodu iz čitavog naselja Nye, čisti je, a zatim distribuira u svaku stambenu jedinicu kako bi se dalje koristila u toaletima.