Kula je nedavno dostigla svoju punu visinu; Foto: Xue Liang
Svetski projekti

Prve fotografije gradilišta kule koja „čuva“ svetlost ulici

Zgrada u Šenženu visine 199 metara izvija se kako bi omogućila maksimalan prodor svetlosti u okolne ulice i javni prostor.

U kineskom gradu Šenženu u toku je izgradnja zgrade Instituta za finansijsku tehnologiju, kule od 46 spratova koju je dizajnirao čuveni biro Zaha Hadid Architects. Kula se gradi na veoma uskoj parceli usred gustog poslovnog kvarta gde je svaki snop sunca dragocen.

Upravo je forma kule visoke 199 metara oblikovana tako da omogući maksimalan prodor svetlosti u okolne ulice i javni prostor. Ova odluka o dizajnu dodatno se ogleda u različitoj transparenciji i bojama fasade, postignutim korišćenjem vertikalnih i koso postavljenih profila za zastakljivanje u crnoj i bronzanoj boji.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

3D vizuelizacija kule Šenženskog Instituta za finansijsku tehnologiju; Rendering: Atchain

Kosi kružni stubovi

Nedavno objavljene fotografije sa gradilišta prikazuju kulu koja je dostigla svoj vrh, čekajući da dobije spoljašnju oblogu, dok privremeno izlaže svoju strukturu i unutrašnju organizaciju očima javnosti. 

Za građevince je posebno interesantno videti koso postavljene stubove koji omogućavaju neobičan oblik zgrade, a time i proboj svetlosti na delove ulica. Kosi kružni stubovi izvedeni su u kružnoj i zakrivljenoj oplati koja se sastoji iz dva polukružna dela.

Kula površine od 76.000 m² služiće za proširenje laboratorija za istraživanje i razvoj Instituta u Šenženu, ali i kao novi dom za tehnološku razmenu, data centre, kampusa za obuku, zajedno sa menadžmentom, podrškom i administrativnim odeljenjima. 

Kula je visoka 199 metara; Foto: Xue Liang

Za građevince je posebno interesantno videti koso postavljene stubove koji omogućavaju neobičan oblik zgrade, a time i proboj svetlosti na delove ulica.

Sa lokacijom u četvrti Futian, centru tehnoloških inovacija, kuli je omogućen lak pristup putem metro sistema grada, podržavajući ulogu instituta u unapređenju tehnološkog napretka Kine i globalne ekonomije. 

Unutrašnji atrijumi tornja povezuju različite spratove, podstičući interakciju, dok integracija biljaka u projekat poboljšava kvalitet vazduha i udobnost. Bašta smeštena na krovu objekta pruža dodatni prostor za organizovanje događaje ili za opuštanje.  

Unutrašnji atrijumi kule povezuju različite spratove; Foto: Xue Liang

Reciklirani čelik i lokalni materijali

Fasada zgrade ima visokoefikasnu toplotnu izolaciju i spoljne elemente za samo-zasenjivanje, čime se smanjuje dobitak solarne toplote. Dizajn je zasnovan na detaljnoj analizi izloženosti direktnoj sunčevoj svetlosti.

Projekat je obogaćen i sistemom pametne zgrade koji koristi veštačku inteligenciju kako bi optimizovao energetsku efikasnost i udobnost korisnika kroz hibridnu prirodnu i dodatu ventilaciju. Klima se adaptira na osnovu broja korisnika koji trenutno boravi u zgradi.  

Tokom izgradnje kule korišćen je reciklirani čelik kao i lokalni materijala kako bi se smanjio ugljenični otisak, objasnili su iz Zaha Hadid Architects.

Foto-galerija

Foto: Xue Liang
Foto: Xue Liang
Foto: Xue Liang
Foto: Xue Liang
Foto: Xue Liang
Foto: Xue Liang
Faktografija
naziv objekta:

Šenžen Institut za finansijsku tehnologiju

mesto:

Šenžen, Kina

površina:

76.000 m²

visina:

199 m

status:

u izgradnji

rendering:

Atchain

fotografija:

Xue Liang

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. Kalimero

    Kod njih grade arhitektonska čuda a kod nas nisu mogli jednu nadstrešicu da odrade kako treba!

Ostavite odgovor

Obavezna polja *