Jedinice se instaliraju deset puta brže od konvencionalnih solarnih sistema; Foto: Sempergreen
Zelena gradnja

Dvostruka korist: Zeleni krov koji proizvodi struju predstavljen na Bau 2025

Sa ovim vertikalnim dvostranim fotonaponskim jedinicama sada je lakše nego ikada generisati solarnu energiju na zelenom krovu. Evo kako to funkcioniše!

Holandski proizvođač sistema za ozelenjavanje krovova i fasada Sempergreen, ušao je nedavno u partnerstvo sa norveškom kompanijom Over Easy Solar, koja proizvodi dvostrane vertikalne fotonaponske panele, specijalno dizajnirane za održivu i veoma efikasnu kombinaciju sa krovnim vrtovima.

Sempergreenovi lagani solarni zeleni krovovi predstavljeni su u Holandiji u martu prošle godine na sajmu Solar Solutions u Amsterdamu, gde su izazvali veliku pažnju, a sada smo imali i priliku da se upoznamo sa njima i na sajmu Bau 2025, održanom sredinom januara u Minhenu.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Holandski i norveški stručnjaci pored svog inovativnog proizvoda; Foto: Sempergreen

Ukupna težina solarnih panela sa zelenim krovom je 51 kg/m² što čini ovaj sistem najlakšim na tržištu.

Specijalni dizajn kompanije Over Easy Solar omogućava da se paneli instaliraju bez potrebe za mehaničkim pričvršćivanjem na krov. Međutim, najveći adut ovih panela jeste njihova mala težina koja iznosi svega 11 kilograma po kvadratu. Zajedno sa zelenim krovom dolazi se do ukupne težine od 51 kg/m² što ga čini najlakšim kombinovanim sistemom na tržištu.

Zbog toga je ovaj sistem idealan rešenjem kako za nove tako i za postojeće zgrade koje žele da povećaju svoju energetsku efikasnost i smanje ugljenični otisak. Pored toga, Plug & Play jedinice se instaliraju deset puta brže od konvencionalnih solarnih sistema, sa samo 15 minuta po vremenu instalacije kWp.

Sve staje u 41 centimetar

Sistem se može koristiti na ravnim krovovima nagiba od 0 do 5 stepeni, a ukupna debljina elementa je 41 centimetar uključujući panele.

Prvi sloj elementa je folija kao barijera za koren, a potom ide drenažni sistem debljine 2 cm. Sledeći sloj je supstat od mineralne vune debljine 2 cm, preko čega ide sedum od 3 centimetra.

Preko svega ovoga ide solarna jedinica koja se sastoji od četiri vertikalna fotovoltrična modula na nosećem ramu sa kablovima i razvodnom kutijom dimenzija 158×150×34 cm.

Ovi dvostruko održivi krovovi odgovaraju i postojećim i novim zgradama; Foto: Sempergreen

Vertikalni paneli za lakše održavanje

Vertikalni solarni paneli osiguravaju da se biljke i solarni paneli međusobno dopunjuju. Biljke odbijaju sunčevu svetlost do solarnih panela (albedo efekat) i obezbeđuju hlađenje na krovu. Ovo značajno povećava proizvodnju energije ovog fotonaponskog rešenja.

Pošto su paneli postavljeni uspravno, zeleni krov dobija dovoljno svetla i kišnice, a održavanje je jednostavno jer paneli ostaju čistiji nego kada stoje horizontalno. Takođe, između panela ima dovoljno prostora za hodanje, što olakšava održavanje zelenog krova.

Trigve Mongstad, osnivač i izvršni direktor kompanije Over Easy Solar, kaže: „Naše rešenje je posebno dizajnirano da bude u skladu sa biljkama. Ovo partnerstvo sa Sempergreenom će doprineti maksimiziranjem potencijala urbanih krovova“.

Vertikalni dvostrani solarni paneli kompanije Over Easy Solar hvataju svetlost sa dve strane, što dovodi do visokog prinosa energije tokom dana. Vertikalni položaj i dvostranost panela takođe stvaraju ravnomerniju distribuciju energije, smanjujući rizik od preopterećenja električne mreže.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *