Bambus na steroidima: Ovaj materijal je čvršći od bilo kog drveta na tržištu
SEB se može primeniti ne samo za izradu stubova i greda, već i za pravljenje zakrivljenih elemenata kao i fasadnih zavesa i portala.
Koliko god to pretenciozno zvučalo, sada sa sigurnošću možemo reći da je bambus jedan od najperspektivnijih materijala za budućnost građevinske industrije. Šta više, pojedini eminentni naučnici i stručnjaci tvrde da ako bismo želeli da osmislimo idealan građevinski materijal, on bi najviše ličio na bambus.
To je zato što ova biljka raste veoma brzo, prisutna je u mnogim zemljama širom sveta, ima veoma efikasan poprečni presek i impresivnu nosivost. Ali pored strukturalne upotrebe u svom sirovom obliku, bambus je takođe i materijal koji omogućava visok nivo obrade, a samim tim i dostignuće sa koji ćemo vas upravo upoznati.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Balirana slama: Gradnja materijalom koji je (skoro) besplatan
- Povratak blata na velika vrata: Održivo rešenje za objekte budućnosti
Lamele za primenu u strukturalnim zgradama
Strukturalno projektovani bambus (Structural Engineered Bamboo – SEB) napravljen je od sirovog bambusa koji pod pritiskom i toplotom formira lamelirani kompozit, sa kojim će vas upoznati Luk D. Šuet, osnivač i izvršni direktor ReNüTeq Solutions, kompanije iz Sent Luisa u Misuriju, SAD, koja radi sa ovom tehnologijom konstruktivnih materijala.
U slučaju njegove firme, proces priprema lamela i gotov proizvod su patentirani posebno za primenu u zgradama i to pod nazivom Radial Laminated Bamboo (radijalno laminirani bambus) – objasnio je Šuet.
Glavne primene SEB-a su kao strukturalni sistemi, kao sistemi strukturalnog zakrivljenja zgrada i kao okviri od poda do plafona.
SEB se može primeniti ne samo za izradu stubova i greda, već i za pravljenje zakrivljenih elemenata kao i fasadnih zavesa i portala.
Iako je upotreba slična, navodi se da je sa strukturalnog stanovništva SEB mnogo čvršči od bilo kog sistema masivnog drveta na tržištu.
Zadržava oblik i pod većim pritiskom
Modul elastičnosti ReNüTeqovog SEB-a je više od 4 miliona PSI, što je više nego duplo od bilo kog lepljenog drvenog proizvoda.
Što se tiče sila zatezanja, SEB je više od 10 puta čvrši od bambusa, a veća gustina koju SEB ima je idealna za pravljenje spojeva.
Bambus je, na ćelijskom nivou, zatvoreniji od drvenih vlakana, što ga čini mnogo stabilnijim na vlagu i temperaturne promene.
S obzirom na to da je SEB 40% gušći, ima i bolje protivpožarne karakteristike od drveta, jer je njegova stopa karbonizacije mnogo sporija.
„Bambus je, na ćelijskom nivou, zatvoreniji od drvenih vlakana, što ga čini mnogo stabilnijim na vlagu i temperaturne promene. SEB je za više od 28% stabilniji od masivnog drveta u promenljivim uslovima, što ga čini optimalnim i za strukturalne i za staklene sisteme“, objasnio je Luk D. Šuet.
Proizvodi kiseonik dok raste
Pored svoje strukturalne upotrebe, bambus takođe ima i prednosti u pogledu uticaja na životnu sredinu. Šuet objašnjava da plantaža bambusa proizvodi 37% više kiseonika od tradicionalnih šuma.
„Guadua bambus ne samo da zadržava ugljenik, već i proizvodi kiseonik dok raste. Drvena konstrukcija se smatra održivom u poređenju sa betonom i čelikom, ali to nije ni blizu slučaja održivosti kada je reč o bambusu“, dodaje osnivač američke kompanije.
Kada se drvo ukloni, koren izumire i gubi se kvalitetna gornja površina zemljišta, te je ponovni rast bilo kog oblika vegetacije ograničen.
Još jedan faktor koji treba uzeti u obzir je kvalitet zemljišta, koji se ne pominje uvek. Kako objašnjava Šuet, korenski sistem bambusa Guadua ostaje netaknut tokom rasta i berbe.
Kada se, sa druge strane, seče drvo, korenski sistem odumire i izaziva nestabilnost zemljišta, čemu je posledica erozija gornjeg sloja zemljišta. Ekstremni slučajevi ovoga desili su se u Indiji, Aziji, Africi i Centralnoj i Južnoj Americi.
Kada se drvo ukloni, koren izumire i gubi se kvalitetna gornja površina zemljišta, te je ponovni rast bilo kog oblika vegetacije ograničen.
Širenje svesti od ogromnog značaja
Jedina prepreka SEB-u, prema Šuetovim rečima, i dalje leži u pristupu saznanjima o rešenjima i primerima zgrada koji su već izvedeni uz primenu ovog materijala.
Širenje svesti o ključnim prednostima bambusa u pogledu performansi i održivosti u odnosu na druge strukturalne građevinske materijale od ogromnog je značaja za njegovu buduću upotrebu.