Dom na Jadranu sa sklopivim metalnim šalukatrama za sigurnu zimu
Arhitekti su uspeli da lokaciju konfigurišu kao selo napravljeno od manjih objekata koji međusobno komuniciraju u skladu sa svojom funkcionalnošću.
Lokacija projekta nazvanog Sea House smeštena je na kamenitoj morskoj obali u Dalmaciji. Razvija se uz padinu koja se spušta od planine, gde se nalazi pristup imanju, do kristalne vode.
Tako je izbor dizajna, koji potpisuje italijanska arhitektonska firma Studio Bressan iz Treviza, na prvom mestu bio određen posebnošću lokacije, ali i postojećim objektom.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Od Pržna do Rovinja – 7 regionalnih projekata kuća i vila na Jadranu
- Monolitna kamena kuća na Visu koja spaja arhaično i savremeno
Stapanje s prirodom i otvaranje prema moru
Zahtev klijenta je bio da se gostinska kuća i stambeni prostor integrišu u već postojeću seosku kuću od kamena, kao i da se zajedno razvije novi enterijer celokupnog prostora.
Tako su nove zgrade predstavljene kao stakleni paviljoni, a samo nekoliko bitnih linija definiše cilj arhitekture da se stopi sa okolnom prirodom i da se istovremeno otvori prema moru i poboljša panoramski pogled na pejzaž.
Svi objekti organizovani su oko originalne kuće u dalmatinskom stilu, koja je srce cele lokacije.
Gledano spolja, arhitekti su uspeli da lokaciju konfigurišu kao selo napravljeno od manjih objekata koji međusobno komuniciraju u skladu sa svojom funkcionalnošću.
Svi objekti organizovani su oko originalne kuće u dalmatinskom stilu, koja je srce cele lokacije, objasnili su iz prakse Studio Bressan.
Stvaranje sinergije između volumena
Novi delovi imaju za cilj poboljšanje upotrebljivosti postojećih zgrada, bez vizuelnog kontrasta sa okruženjem. Ovo je postignuto korišćenjem lokalnih resursa kao što je kamen, ali i novijih materijala poput čelika i stakla.
Terasasta kompozicija omogućava optimalno korišćenje prostora, a arhitekte su uspele da stvore sinergiju između volumena kako u planu tako i u njihovom prostornom razvoju.
Izgrađena ispod nivoa postojeće kuće, zgrada je nevidljiva uprkos svojoj velikoj kvadraturi.
Pansion je suptilno uklopljen u pejzaž, a gusta vegetacija borove šume koja se nalazi ispod obuhvata i maskira čitav objekat. Izgrađena ispod nivoa postojeće kuće, zgrada je nevidljiva uprkos svojoj velikoj kvadraturi. Iz unutrašnjosti se može posmatrati prostranstvo horizonta i veličanstveni pejzaž.
Stakleni paravani su zaštićeni sklopivim metalnim šalukatrama koje, kada se otvore, obezbeđuju maksimalnu vizuelnu propustljivost između unutrašnje i spoljašnje strane. Kada su paravani zatvoreni, zaštita objekta kada se ne koristi je zagarantovana.
Spoljni delovi kao produžeci unutrašnjeg prostora
Beskonačni životni prostor, kako ga nazivaju arhitekti, prostor je dizajniran da bude mesto susreta i odlikuje se jednostavnim i elegantnim linijama.
Glavna karakteristika ove arhitekture je otvaranje ka pejzažu, što je omogućeno velikim kliznim prozorima. Ovo je takođe poboljšano i materijalima koji spoljne delove prikazuju kao produžetke unutrašnjeg prostora.
Nova klupa projektovana oko postojećeg bazena može se čitati i kao ograda ili kao ležaljka nakon kupanja.
Zajedničke spoljašnje površine su podvrgnute prostornoj reorganizaciji. Tako je nova klupa projektovana da se nalazi oko postojećeg bazena, a odlikuje je velika dubina pa se može čitati i kao ograda ili kao ležaljka nakon kupanja.
Na lokaciji je prisutan i element Pergola Velarium, koji se sastoji od dva tangentna zatvorena metalna oblika, gde je jedan noseća konstrukcija mosta, a drugi horizontalna ravan senčenja. Sa sve četiri strane se nalazi klizni „veo“ koji kao da fluktuira.