U Minhenu počeo BAU 2025: Pratite na Gradnji najvažnije novitete sa vodećeg svetskog sajma građevinske industrije
Pored predavanja međunarodno poznatih arhitekata poput Karla Ratija i Satošija Ohašija, sajam će obeležiti i zanimljiv prateći program, kao i dodele više nagrada i priznanja.
Sajam BAU u Minhenu je vodeći svetski sajam za arhitekturu, građevinske materijale i sisteme, a održava se svake dve godine. Ovaj veliki događaj kuplja stručnjake iz celog sveta koji su uključeni u planiranje, izgradnju i dizajn zgrada: arhitekte, planere, investitore, predstavnike industrije i trgovine, zanatlije i mnoge druge.
Ove godine, od 13. do 17. januara, preko 2.000 kompanija iz 60 zemalja predstaviće svoja rešenja i proizvode iz celog građevinskog lanca vrednosti. Izložbeni prostor BAU-a iznosi 200.000 m² i stoga zauzima svih 18 hala u Minhenskom izložbenom centru. Pored inovacija iz različitih sfera, propratni program sajma pružiće pogled na izgradnju budućnosti.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Forumi sa međunarodno poznatim arhitektama
Među glavnim atrakcijama programa predavanja su sesije i krugovi diskusija sa istaknutim predstavnicima iz oblasti arhitekture i planiranja. Među njima je i Karlo Rati, proslavljeni italijanski arhitekta i kustos Bijenala arhitekture 2025. u Veneciji.
Rati će program otvoriti u sredu, 15. januara, u 10.30 časova, u okviru tribine „Budućnost gradnje“ (hala C2, štand 303) inspirativnim predavanjem koje će osvetliti budućnost arhitekture i urbanizma.
Posetioci mogu da se raduju i susretu Satošijem Ohašijem iz studija Zaha Hadid Architects. On će govoriti u petak, 17. januara, u 14 časova, na forumu „Budućnost gradnje“ o aktuelnim projektima na kojima radi ova međunarodno poznata arhitektonska firma, posebno na teritoriji Azije.
U 15.30 na istoj lokaciji će uslediti predavanje prof. dr Anupame Kundu, još jedne u nizu cenjenih govornika. Njen rad na Tehničkom univerzitetu u Berlinu, koji se fokusira na istraživanje novih i održivih materijala sa socio-ekonomskim prednostima, rezultirao je arhitekturom usredsređenom na čoveka.
Takođe poslednjeg dana sajma, u 16 časova, Julijan Vejer iz studija C.F. Møller Architects predstaviće uzore održivosti (Forum DGNB-a, Nemačkog saveta za održivu gradnju, hala C2, štand 518). Ostali renomirani govornici su Verena fon Bekerat, Oana Bogdan, Elizabet Endres, Andrea Klinge i Martin Rauh.
Fokus na pet ključnih tema
Ovogodišnji sajam u prestonici Bavarske će se fokusirati na pet ključnih tema: otporna, klimatski prihvatljiva gradnja , urbana, ruralna i transformacija susedstva, efikasnost resursa, modularna, serijska i produktivna gradnja i isplativa gradnja. On njima će takođe biti reči i u raznim specijalnim segmentima programa.
Moto specijalnog programa DGNB-a je, na primer, „Održiva gradnja – kako se to radi“ (hala C2, štand 518), dok će se istraživačka organizacija Fraunhofer Building Alliance fokusirati na pristupačnu, održivu i bezbednu gradnju (Hala C2, štand 528).
S obzirom na konstantno visoke emisije CO2, institut ift Rozenhajm (hala B3, štand 331) će demonstrirati kako se građevinski projekti mogu implementirati na klimatski bezbedan, održiv i klimatski otporan način.
Druge specijalizovane prezentacije uključuju boksove sa uzorcima sa platforme Material Bank (hala A4, štand 133), arenu za obuku Nacionalnog tima Nemačke građevinske federacije (Zapadni ulaz), Inovacioni kurs za kvalifikovane zanate (hala C3 , štand 601) i Izložbu energetski efikasnih zgrada Bavarske komore arhitekata (Zapadni ulaz, galerija).
Start-up Area: Platforma za mlade kompanije
Zajedno sa svojim novim partnerom „The Builders Tech Clubom“, minhenski sajam obezbeđuje mladim kompanijama sopstveni prostor na BAU 2025 (hala A3). Početnici iz domena građevinske industrije će na ovom mestu pokazati svoje inovacije i imaće koristi od međunarodne mreže vodećeg svetskog sajma.
Start-up Stage takođe nudi različite formate kroz koje se kompanije mogu predstaviti. Oni se kreću od predavanja i panel diskusija do interaktivnih formata u kojima i posetioci mogu da učestvuju u diskusijama.
Drugog dana sajma (utorak, 14. januar), održaće se Founders Fight Night – početnici će se nadmetati jedni protiv drugih u tzv. pitching takmičenju. Ono što je posebno zanimljivo jeste to što mesto održavanja nije bina, već bokserski ring. O pobednicima ovog takmičenja publika će odlučivati glasanjem.
Dodele nagrada već od prvog dana
Dodela nagrada i obilasci sa vodičem zaokružuju obiman prateći program. Kao vodeći svetski sajam, BAU je pogodna pozornica za prestižne nagrade. Prvog dana sajma (ponedeljak, 13. januar) proizvođači inovativnih proizvoda, materijala i sistema dobiće Nagradu za inovaciju Arhitektura + zgrada.
Pobednici konkursa „Auf IT gebaut – Bauberufe mit Zukunft“ (Građeno na IT-ju – građevinske profesije sa budućnošću) biće proglašeni u utorak, 14. januara. Nagrada Baltazar Nojman za arhitekturu, koja je ustanovljena 1994. godine, biće dodeljena na BAU 2025 u sredu, 15. januara.
BAKA, nemačko Savezno udruženje za obnovu, održaće čak dve ceremonije dodele nagrada i to takođe u sredu, 15. januara, a u pitanju su BAKA nagrada – priznanje za inovaciju proizvoda i nagrada Ofanziva obrazovanja 2050.
Ostale informacije o sajmu BAU možete pronaći na ovom linku, uz napomenu da se u Minhenu trenutno nalaze i predstavnici portala Gradnja, koji će vas u narednim danima izveštavati o najvažnijim događajima koji će se odigrati na ovom velikom stručnom skupu.