Rotirajući opservatorijumi kao privremene radionice umetnika
Pokretljivost objekta omogućava trenutnom stanaru-umetniku da stalno ima novi pogled na okolinu i tako mu se poveća stvaralačka aktivnost.
Tim koji su činili Charlotte Knight, Ross Galtress, Lauren Shevills i Mina Gospavić, u saradnji sa umetnikom Edwardom Crumptonom, sada mogu svoj projekat „The Observatories“ da vide realizovan. Projekat je zamišljen kao sistem od dve rotirajuće strukture koje se sastoje od prostora za rad i noćenje. Opservatorijumi će u toku naredne dve godine biti pomerani na četiri različite lokacije širom Velike Britanije i tokom tog vremena ugostiće 12 umetnika, svakog po dva meseca.
Obe strukture su prefabrikovane i njihova izgradnja trajala je 11 meseci. Dizajnirane su tako da prilikom transporta mogu da stanu na platformu površine 2×10 metara.
Objekti su postavljeni na bazama od nerđajućeg čelika i fiksirani na način da im je omogućeno rotiranje. Ova pokretljivost omogućava trenutnom stanaru-umetniku da stalno ima novi pogled na okolinu i tako mu se poveća stvaralačka aktivnost. Široki otvori na objektima radionice, koji ublažavaju granice između javnog i privatnog prostora, takođe utiču na stvaralaštvo umetnika.
Opservatorijumi su konstruisani od drveta čija je završna obrada ugljenisana, nastala japanskom tehnikom poznatom kao Shou Sugi. Ovaj proces daje taman sjaj fasadi i ovako se povećava dugotrajnost završnog sloja.
Objekti su već postavljeni na prvoj lokaciji, u blizini naučnog centra Winchester. U naredne dve godine njihova staništa biće, Lymington Salt Marshes, South Dorset Ridgeway i River Tamar.
Foto: Feilden Clegg Bradley Studios