Sistem robotizovanog nameštaja koji može da udvostruči životni prostor
Implementiranjem tehnologije pokretnih zidova sa ugrađenim rasklopnim nameštajem površina stana se sa 45 m2 može povećati na čitavih 90 kvadrata.
Projekat od nazivom Beyome, predstavljen ovog proleća u Madridu, ima za cilj da transformiše tradicionalne stanove pružajući veći stepen fleksibilnosti u njihovim prostorima, tako da se mogu prilagoditi savremenom načinu života, uzimajući u obzir različite namene koje im daju njihovi stanari.
Ali kako možemo učiniti da isti prostor bude sposoban da se prilagodi različitim namenama? Koje strategije bi se mogle razviti da udvostruče površinu naših domova i pomognu nam da ih bolje iskoristimo?
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Novi trendovi za pametne kuće sa sajma CES 2022 u Las Vegasu
- BIG udružio snage s robotima: Ovako će izgledati budućnost brzinske izgradnje kuća
Dinamičan dizajn za nove navike
Pandemija koronavirusa iznedrila je potrebu da se nove navike ugrade u način na koji živimo. Arhitekte širom sveta su krenule u razvoj dinamičnog dizajna u stanovima, bilo kroz pregradne elemente ili mobilni nameštaj kako bi optimizovali čak i najmanji prostor.
U Španiji, kaže zvanična statistika, 32,3% domova ima površinu manju od 65 m2. Implementirajući nova dizajnerska rešenja, tehnologije i sopstveni sistem robotizovanog nameštaja, Beyome je projekat razvijen u madridskom naselju Lavapies kojim se površina stana sa 45 m2 može povećati na čitavih 90 kvadrata, prenosi ArchDaily.
Ove održive stambene jedinice su dizajnirane sa prostorima koji se mogu ponovo konfigurisati.
Fokusirane na poboljšanje uslova stanovanja u stanovima i nastale kao odgovor na zahtev za obavljanjem više od jedne aktivnosti u jednom prostoru, ove održive stambene jedinice su dizajnirane sa prostorima koji se mogu ponovo konfigurisati.
Tako Beyome ne samo da omogućava veći stepen prilagodljivosti različitim okolnostima, već i poboljšava dostupnost između prostora, energetsku efikasnost i ravnotežu između posla i privatnog života.
Rotacija i otvaranje u skladu s potrebama stanara
Razvijen od strane stručnjaka iz kompanije Project Consortium u saradnji sa ahitektama iz firme Enorme Studio, ovaj fleksibilni dnevni sistem ima dve spavaće sobe, od kojih je jedna sa garderobom, kao i dva zatvorena prostora namenjena radu ili učenju, dnevni boravak, kupatilo i kuhinju do 30 m2.
Upotreba dva pokretna zida daje mogućnost rotacije i otvaranja različitih delova stana u skladu sa potrebama stanara. Pritom, ovi zidovi su opremljeni mobilnim nameštajem uključujući sisteme kreveta na rasklapanje, trpezarijske ili radne stolove i stolice, kao i opremu za skladištenje i police.
Beyome pruža odgovor na 95% tradicionalnih i rigidnih tipologija koje trenutno postoje na tržištu.
Ovaj modularni sistem u potpunosti je konfigurabilan, a prostori u stanu se mogu urediti kako ručno, tako i na robotski pogon.
Bez obzira na sistem pomeranja koji se primenjuje, bilo da je linearni ili rotirajući, fokus je na jednom cilju, a to je postizanje fleksibilnosti u stanovanju, pružajući odgovor na 95% tradicionalnih i rigidnih tipologija koje trenutno postoje na tržištu.
Konfiguracija stana tokom dana
Grafički prilozi
Foto-galerija
Fotografije: © Havier de Paz Garcia
Super ideja, ali samo za gradove (ili delove grada) gde cena kvadrata prevazilazi cenu ovog sistema (narocito robotizovanog). Kod uglavnom nisu isplativi, jednostavnije je kupiti veci stan.