Međuratna kuća u Ljubljani osvežena plutajućim paviljonom
Arhitekte iz OFIS-a osmislile su kolonalnu petlju koja se pruža kao produžetak dnevnih soba, dok istovremeno spaja kuću sa dvorištem.
Jedno od nekadašnjih predgrađa Ljubljane, karakteristično po građanskim kućama podignutim između dva svetska rata, danas krasi Ring House – arhitektonski primer koji uspešno spaja postojeći kontekst i moderne interpretacije.
Originalna kuća kockastog volumena, tipična za ranu modernu arhitekturu 1930-ih godina, sa polukružnim elementima i šturo izgrađenim detaljima, pruža se prema vrtu sa svojim savremenim dodatkom – svetlim plutajućim paviljonom.
Paviljon kao novi element koristi zakrivljenja originalnih volumena kao formalnu polaznu tačku, ali se u njegovom arhitektonskom izrazu vidi neosporan kontinuitet radova ljubljanskog studija OFIS Arhitekti, koji potpisuje ovaj zanimljiv projekat.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Povratak originalnim kvalitetima kuće
Kako su objasnile arhitekte, prilikom prvog susreta s klijentima kuća je bila daleko od svog originalnog finog izgleda.
Naime, prvobitna adaptacija izvedena tokom 80-ih godina dovela je do zamene postojećeg ravnog krova klasičnim kosim krovom i lišila je objekat od velikog dela njegovog nekadašnjeg sjaja.
Nakon uspostavljanja koncepta arhitekte su prešle na prvu fazu renoviranja, koja je bila usmerena na povratak originalnim kvalitetima kuće.
Krov je uklonjen i dodata je manja terasa, koja organski završava postojeći volumen.
Arhitekte su osmislile kolonalnu petlju koja se pruža kao produžetak dnevnih soba, ali je istovremeno i vrtni paviljon.
Centralni arhitektonski izazov renoviranja bio je povezivanje kuće sa njenim prostranim vrtom, koji je za više od dva puta veći od osnove kuće.
Originalna kuća nije nikada bila funkcionalno povezana sa vrtom, zbog svojih podignutih i relativno zatvorenih prizemnih prostorija bez direktnog izlaza na vrt.
Kao odgovor na to, arhitekte su otišle daleko više od standardnih rešenja, te su osmislile kolonalnu petlju, koja se pruža kao produžetak dnevnih soba, ali je istovremeno i vrtni paviljon.
Dva prostora sa dva različita ambijenta
Ovaj dodatak okružuje vrt u unutrašnji „zen“ atrijum, ali istovremeno kroz postepeno spuštanje povezuje unutrašnjost vile sa otvorenim vrtom na južnom delu imanja.
Produžetak koristi i reinterpretira neke klasične moderne teme poput arhitektonske promenade, rampe, a tu su i transparentnost i slobodno organizovana osnova.
Novostvorena kružna ruta proširuje se na dva prostora sa dva različita ambijenta.
Arhitekte su uspele da dva različita doba povežu u koherentnu arhitektonsku kompoziciju.
U delu kolonade sa staklenim površinama, u vizuelnoj osi sever-jug koja preseca čitavu osnovu između prilaza i vrta i tako povezuje staro i novo, nalazi se nešto izdignutiji dnevni boravak.
Neposredno iznad travnjaka, okrenut prema jugu, nalazi se drugi ambijent u formi potpuno otvorenog vrtnog paviljona, koji je zatvoren samo stubovima i zavesom.
Kroz izazovan, osmogodišnji proces, kuća je došla do arhitekture koja je postala primer jasnog i zanimljivog dijaloga dva arhitektonska izraza, dva različita doba, koja su arhitekte uspele da povežu u koherentnu arhitektonsku kompoziciju.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Ring House
Ljubljana, Slovenija
359 m²
2024.
Janez Martinčič, Tomaž Gregorič
Lepo ali meni kao laiku nije jasno zašto pasarela nije prizemljena da se može i prekoračiti. Ovako izoluje celine i više nego što je neophodno.