Čak 41% arhitekata u svom radu koristi veštačku inteligenciju
Istraživanje pokazuje da 58% arhitekata misli da AI povećava rizik od imitacije njihovog rada kao i da će njihovi poslovi biti preuzeti.
Širom planete sve više se raspravlja o budućnosti veštačke inteligencije i o tome šta ona predstavlja za arhitektonsku profesiju i društvo generalno, a o ovoj temi nedavno je za portal Gradnja.rs govorio i Huw Roberts, direktor softverske kompanije Graphisoft.
Takođe, Kraljevski institut britanskih arhitekata (RIBA) objavio je pre nedelju dana svoj izveštaj koji detaljno prikazuje rezultate ankete sprovedene na preko 500 članova o veštačkoj inteligenciji i njenom značaju za praksu i profesiju, a uz stručne članke koji pokrivaju neka od ključnih pitanja koja AI postavlja.
Prema izveštaju, 41% arhitekata već koristi AI, barem na povremenim projektima, a od tog broja 43% njih smatra da im je proces dizajniranja uz AI postao efikasniji.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Prema izveštaju, u naredne dve godine 54% arhitekata u Ujedinjenom Kraljevstvu očekuje da će njihova praksa koristiti AI.
Iz RIBA su predstavili rezultate ankete kojom su postavljeni upiti kako arhitekte koriste AI i da li je i kako planiraju koristiti u budućnosti.
Prema izveštaju, u naredne dve godine 54% arhitekata u Ujedinjenom Kraljevstvu očekuje da će njihova praksa koristiti AI, a 57% smatra da će AI poboljšati efikasnost u procesu dizajna.
Međutim, ova ambicija još uvek nije u skladu sa ulaganjima, pošto 69% ispitanika kaže da njihova praksa nije ulagala u istraživanje i razvoj AI, a samo 41% očekuje da će njihova praksa početi sa ulaganjem.
Da li je AI pretnja za profesiju?
Sa 70% svetske populacije koja će prema predviđanjima živeti u gradovima do 2050. godine, AI ima ogroman potencijal kada je u pitanju održiva urbanizacija.
Kako se navodi, 57% arhitekata očekuje da će koristiti AI za sprovođenje analize ekološke održivosti u naredne dve godine, a 49% smatra da su digitalni alati poput AI bolji i neophodni za suočavanje sa sve većom složenošću građevina, što uključuje i prilagođavanje klimi i pametnim tehnologijama građenja.
Ipak, postoje i izazovi. Čak 58% arhitekata misli da AI povećava rizik od imitacije njihovog rada i neki se brinu da će njihovi poslovi biti preuzeti. Ovo mišljenje je pak prilično podeljeno, pa 36% arhitekata smatra AI pretnjom za profesiju, 34% ne gleda na to na taj način, dok je 30% neutralno.
Iskoristite je, naučite je, oblikujte je i koristite je. Ona dolazi i budite na talasu, umesto iza njega.
U izveštaju RIBA podeljeno je i nekoliko komentara anketiranih arhitekata na ovu temu, ističući jaz u mišljenjima, pri čemu jedni raspravljaju o efikasnosti i saradnji, dok drugi govore o etici i povredi autorskih prava.
- „AI će postati neizbežan deo naše sve veće potrebe za efikasnim radom, istovremeno nam pomažući da se nosimo sa sve većim kompleksnostima dizajna i izgradnje.“
- „Koristimo AI kako bismo obezbedili kod za automatizaciju različitih aspekata projekta i upravljanje dokumentima, ali još uvek u ograničenoj meri.“
- „Koristimo virtuelna okruženja i digitalne blizance da postignemo radikalno smanjenje ugljeničnog, energetskog, vodnog i otpadnog otiska skupih fizičkih konstrukcija.“
- „Iskoristite je, naučite je, oblikujte je i koristite je. Ona dolazi i budite na talasu, umesto iza njega. To je samo još jedan alat za korišćenje kako bismo generisali bolju arhitekturu. Ne oduzima viziju dizajna već pomaže.“
- „Ne postoje stvarni propisi i etički rizici su veoma značajni, od intelektualne svojine, dizajna kreativnosti, zapošljavanja i potencijalnih rizika za izgrađeno okruženje.“
Prihvatanje potencijala AI u potpunosti
Predsednik RIBA, Mujiva Oki, naglašava za Designboom značajan uticaj AI za arhitekturu, nazivajući je „najviše ometajućim oruđem našeg vremena“.
Drugim rečima, arhitekte u potpunosti prihvataju potencijal AI-ja kako bi oblikovali gradove i unapredili izgrađeno okruženje.
S obzirom na to, institucija formira Stručnu savetodavnu grupu o AI-ju kako bi pratila etičke, profesionalne i konkurentske implikacije široke integracije veštačke inteligencije.
Oki smatra da su saradnja i odgovorno inoviranje ključni za iskorišćavanje moći AI, kako bi se stvorila inkluzivnija, otpornija i održiva budućnost u arhitekturi.