Specifičnost izvođenja novog poslovnog centra u centru Beograda jeste da su se paralelno radile podzemne i nadzemne etaže. Pogledajte kako izgleda gradilište iz drona.
Na raskrsnici Bulevara kralja Aleksandra i Golsvordijeve ulice na Vračaru prošle godine je počela izgradnja poslovne zgrade Revolucija, prema idejnom rešenju biroa Zabriskie.
Naručilac i investitor projekta je beogradsko preduzeće “Granit Invest”, koje je podiglo i zgradu Mia Dorćol, a pored objekta bruto kvadrature od 9.869 kvadrata i nove saobraćajnice, predviđeno je formiranje malog platoa koji će se nalaziti na uglu Trnske i Bulevara kralja Aleksandra
Osim toga, za objekat je planirana i trospratna podzemna garaža kapaciteta 64 parking mesta sa pristupom iz Golsvordijeve ulice.
Srodni članci na portalu Gradnja.rs:
- Konzolna gradnja mosta na Savi kod Šapca zabeležena dronom
- Zamena 7.000 kvadrata fasade Sava centra snimljena dronom
Pogledajte dron video:
Izgradnja objekta otpočeta u top-down sistemu, što znači da su se paralelno radile podzemne i nadzemne etaže.
Kada govorimo o aktuelnoj situaciji na gradilištu, Milica Dumeljić iz “Granit Investa” otkriva nam da su trenutno u toku grubi građevinski radovi – izrada armirano-betonske konstrukcije, izrada fasadne stolarije i pripremni radovi za početak izrade svih instalacionih sistema.
Kako dodaje, temeljna jama je obezbeđena dijafragmama debljine 60 cm, dok je izgradnja objekta otpočeta u top-down sistemu, što znači da su se paralelno radile podzemne i nadzemne etaže.
Prema rečima naše sagovornice, izgradnja u top-down sistemu je bila veliki izazov jer je ona i za izvođače bila nešto sasvim novo.
Potkopavanje ploče za izgradnju donjih etaža
Pre iskopa pobijeni su čelični šipovi, potom punjeni betonom, koji su imali ulogu privremenih/trajnih stubova.
Po izradi ploče na nivou -1 krenulo se standardno sa izradom vertikalnih elemenata ka nivou prizemlja, a posle 25 dana i odobrenja od strane nadzora, krenulo je potkopavanje ploče i spuštanje ka nižim etažama.
Tokom svog vremena trajanja rada na podzemnim etažama (iskopi, betoniranja i sl) kroz predviđeni tehnički otvor vršeni su izbačaji zemljane mase, unos oplata i betoniranja, i sve vreme je bila aktivna B rejona rada zbog rada mašina.
U sve podzemne betonske elemente su stavljani aditivi za vodonepropusnost betona.
“Sada smo u fazi da su podzemni nivoi potpuno gotovi, tehnološki otvori su zatvoreni i dalja gradnja ka višim etažama će se odvijati standardnom gradnjom” – navodi naša sagovornica.
Okrugli stubovi rađeni su u oplatama sa folijom koja kada skine ostaje beton koji je gladak kao polirani kamen.
Sve vidne površine su rađene SCC betonom u zahtevanoj čvrstoći, koji je obogaćen posebnim aditivima za samorazlivanje kako bi bilo što manje nepravilnosti pri livenju.
“Koristi se u specifičnim okolnostima, kada je vibriranje betona nemoguće, ugrađuje se praktično sam pod uticajem gravitacije, ili kada se kao kod nas stremi ka posebnoj estetici glatkih površina” – objašnjava Dumeljić
Okrugli stubovi, dodaje, rađeni su u posebnim oplatama za jednokratnu upotrebu, koje sa unutrašnje strane imaju foliju tako da kada se oplata skine ostaje beton koji je gladak kao polirani kamen.
Oplata za vidne fasadne grede je dodatno oblepljivana folijama kako bi se što više približile ideali estetike stubova.
„Ravne oplate se koriste maksimalno dva puta kako bi se izbegle nepravilnosti koje se javljaju na oplati prilikom višestruke upotrebe“ – objašnjava za naš portal Dumeljić.
Izazov lokacije
Prema rečima naše sagovornice, izazovi na ovom projektu su raznoliki. Pored izgradnje u top-down sistemu, rešenja natur betona fasade traženjem prave recepture, pravih oplata, tipova folija i slično, specifična lokacija objekta predstavljala je ogroman izazov.
”Sama pozicija u centralnom delu grada i na parceli koja je orijentisana na dve saobraćajnice kao što su Golsvordijeva i Bulevar kralja Aleksandra, obe opterećene velikom količinom saobraćaja i bitnim linijama gradskog prevoza, zahtevala je od nas posebnu pažnju prilikom organizacije rada, vremenski ograničen pristup lokaciji i slično” – kaže Dumeljić.
Zatvaranje Golsvordijeve ulice ili jednog njenog dela bilo je potpuno neprihvatljivo.
Golsvordijeva ulica, zanemarujući njenu fizičku veličinu, predstavlja jednu od značajnijih ulica za linije gradskog prevoza i zatvaranje ulice ili dela ulice je bilo potpuno neprihvatljivo, navodi arhitektkinja.
“Zauzećem trotoara uspeli smo da obezbedimo dovoljno velik radni plato isped objekta da sva vozila koja su aktivna u gradnji mogu lako i efikasno da se isključe i uključe u saobraćaj, bez da remetimo njegovu protočnost” – objašnjava sagovornica Gradnje.
Deo isporuka tako se radio i u večernjim i noćnim satima, opet kako ne bi ugrozili funkcionisanje ni Bulevara ni Golsvordijeve.
“Deponije materijala za prvi deo izgradnje, dok su trajale izrade dijafragmi i šipova, bile su na slobodnom prostoru unutar zone gradilišta. U trenutnoj fazi su svedene na minimum, s obzirom na to da sve što se dovozi na objekat odmah i ugrađuje” – navodi Dumeljić.
Napominje da, ukoliko postoji materijal koji čeka ugradnju, on se automatski raspoređuje na spratove gde će se ugrađivati.
Roboti za ugradnju fasade
“Veliki izazov izgradnje je svakako i sama staklena fasada gde su stakla toliko dimenzijski velika i teška da se moraju ugrađivati posebnim robotima” – dodala je ona.
Kako navodi na kraju, planirani završetak objekta je do kraja ove godine – barem što se tiče zatvaranja objekta i prve faze gradnje.
“Druga faza odnosno podela kancelarijskog prostora će se raditi prema budućim zakupcima, tako da je trenutno nemoguće dati precizan termin završetka” – kaže na kraju za naš portal Milica Dumeljić iz “Granit Investa”.
Grafički prilozi
Faktografija
- naziv objekta: Poslovni objekat Revolucija
- mesto: Beograd
- investitor: Granit Invest doo
- autori projekta: Zabriskie doo
- godina projektovanja: 2020.
- godina izgradnje: 2021–2022
- površina: BRGP podzemno i nadzemno 9.869 m2
- spratnost: 3Po+P+4 do 3Po+P+8+Ps
- izvođači: Granit Invest doo
- fotografije/video: Teodor Jovanović za Gradnja.rs