Renovirano potkrovlje u Beogradu; Foto: Jovana Simovski
Enterijeri

Evo kako je 14 FARKO krovnih prozora oživelo ruinirano beogradsko potkrovlje

Prostor je sada preplavljen prirodnim svetlom, dok patina na izvornim starim gredama unosi toplinu i daje autentičnost ambijentu.

Poslujući već osam godina na relaciji London – Beograd, studio Focal je multidisciplinarna praksa koja se bavi arhitekturom, dizajnom enterijera, nameštaja i proizvoda, a osnovale su ga mlade arhitektkinje Tijana Kostić i Suzana Jakić.

Njihov projekat renoviranja ovog beogradskog potkrovlja, smeštenog u neposrednoj blizini Botaničke bašte, predstavlja potpuni zaokret u korišćenju nekad ruiniranog prostora tavanske etaže stambene zgrade iz ranog 20. veka, pretvarajući ga u jedinstveno i funkcionalno stanovanje.

Pažljivo osmišljen tako da odgovara potrebama urbanog života, dok istovremeno pruža osećaj mira i intime, projekat je podrazumevao kompletnu zamenu krovnog pokrivača, ojačavanje krovne konstrukcije i poda, izlivanje novog poda i uvođenje 14 FAKRO krovnih prozora.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Stan odiše osećajem otvorenosti i povezanosti sa prirodom; Foto: Jovana Simovski

Svetlost kao ključni element dizajna

Ovo potkrovlje, iako u funkciji stambenog prostora, bilo je pre izvođenja projekta u lošem stanju i potpuno neprikladno za život – zapušteno, nefunkcionalno i bez dovoljno prirodne svetlosti, objasnili su iz Studija Focal za portal Dizajn enterijera.

Uvođenjem velikog broja krovnih prozora, stan je danas preplavljen prirodnim svetlom. „Svetlost je postala ključni element dizajna, otvarajući prostor prema nebu i stvarajući osećaj otvorenosti i povezanosti sa prirodom“, kažu autori projekta.

Kao tehnički i izvođački zahtevan poduhvat, jedan od najvećih izazova bilo je ojačavanje originalne krovne konstrukcije i potpuna promena krovnog pokrivača. Tako je, između ostalog, dodata i izolacija od 25 cm  kako bi se osigurala energetska efikasnost stana.

Galerija je savršeno prilagođena različitim aktivnostima; Foto: Ivona Petrov

Krovna konstrukcija, sa svojom patinom, ostavljena je u izvornom stanju kako bi prostoru dala karakter i istorijsku dubinu.

Krovna konstrukcija, sa svojom patinom, ostavljena je u izvornom stanju kako bi prostoru dala karakter i istorijsku dubinu. Patina na starim gredama unosi toplinu i daje autentičnost, dok ostali elementi enterijera ostaju svedeni i jednostavni, omogućavajući prostoru da „diše“ i naglasi svoj jedinstveni oblik.

Jedan od ključnih dizajnerskih poteza bilo je rekonstruisanje starog dimnjaka i dodavanje kamina na drva u dnevnoj sobi, čime je ne samo da unešen osećaj topline doma, već i stvoren autentičan spoj između modernog enterijera i zadržanih tradicionalnih elemenata.

Foto: Jovana Simovski
Foto: Jovana Simovski
Foto: Suzana Jakić
Foto: Suzana Jakić

Materijalizacija u službi prostora

Prirodni materijali, poput drveta i kamena, korišćeni su u svojoj najčistijoj formi kako bi se postigla harmonija između savremenih i rustičnih elemenata. Cilj je bio da materijali ne nadvladaju prostor, već da budu u službi prostora, prateći njegovu formu i dinamiku, objasnili su iz studija Focal.

Galerija na krovu, namenjena za opuštanje, jogu ili čitanje, predstavlja dodatnu zonu intime i mira, savršeno prilagođenu različitim aktivnostima. Kutci u prostoru, bilo da su u funkciji privatnosti ili zajedništva, stvaraju osećaj utočišta, sklada i duboke povezanosti sa prostorom.

Pogledajte video:

Više informacija o ovom projektu, možete pronaći na portalu Dizajn enterijera.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

4 komentara

  1. miki

    novo poimanje srpske ajmo reći bgd arhitekture podrazumeva potpuno odsustvo života! ne samo da nema ličnog pečata nego glupo postaje sve gluplje pa nema ni kuhinje jer glumatamo i hranimo se po kojekakvim IN buvarama, nema ogledala to je naravno spiritualan momenat protiv uroka, nema cipelarnika u hodniku ni čiviluka ,a eventualni gosti, porodica ukoliko dođu ili stoje ili sede na podu, prijatelji i ne dolaze naravno ! da nije tragično bilo bi komično! u beogradu odavno nije ništa smešno, a tužno je da recimo nema slika na zidu, života …osim mtvog belog postora sa trendi komadima nameštaja iz lokalnog butika! danas je bukalno svako i nutricionista i lajf kouč i dizajner enterijera, sve u svemu danas svako misli da može da kopira ili da se bavi skandinavskim minimalizmom koji je na žalost mnogo kompleksniji …. ovo je primer nepodnošljive lakoće gluposti

  2. mila

    ocigledno da nije potpuno zavrseno opremanje stana jer u osnovi se vidi kuhinja ali je nema na slikama

  3. Radmila

    Videćete vi tu lepotu krovnog prozora kad leti upeče sunce, pa vam izbledi sve ispod prozora, a ispod prozora peče kao ispod reflektora, ili zimi kad padne sneg, pa zatrpa prozor a u kući vam je potpuni mrak.
    Jedva smo dočekali proleće da sklonimo taj užas.

  4. aleksa

    Pošto komentarišete skoro svaki projekat i skoro sve je loše, bilo bi lepo da i Vi objavite neki, da nas inspirišete!

Ostavite odgovor

Obavezna polja *