Priručnik: Kako projektovati centre za socijalni rad u Srbiji
Inženjerske preporuke i uputstva za projektovanje javnih objekata socijalne zaštite nezaobilazan je vodič za sve one koji planiraju ovakve objekte u našoj zemlji.
Nepovoljna demografska situacija u Srbiji, visok stepen emigracije, smanjenje broja stanovnika i starenje populacije generiše dugoročni pritisak na rashode u oblasti socijalne zaštite.
Centri za socijalni rad stoga imaju ključnu ulogu u razvoju sistema socijalne zaštite. Stoga ne čudi da je najavljena izgradnja Centara za socijalni rad u Kikindi, Vranju, Vršcu i Jagodini kao i proširenje kapaciteta u velikim gradovima.
Međutim, postavlja se pitanje na koji način projektovati centre za socijalni rad? Celokupna procedura kao i samo projektovanje do sada su se oslanjali na praksu, razgovore i pregovore. Sada se stvari menjaju.
Bureau Cube Partners doo na čelu sa Milanom D. Raškovićem autor je priručnika “Inženjerske preporuke i uputstva za projektovanje javnih objekata socijalne zaštite”, projekta koji je naručio UNDP Srbija radi unapređenja usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou.
Srodni članci na portalu Gradnja:
Kako se planira projekat, a potom izrađuje projektna dokumentacija u zavisnosti da li se radi rekonstrukcija ili izgradnja novih Centara.
Priručnik nas na početku upoznaje sa Centrima za socijalni rad u Srbiji i njihovim unutrašnjim uređenjem, a potom u sledećem poglavlju objašnjava kako se planira i priprema projekat, a potom i izrađuje projektna dokumentacija u zavisnosti da li se radi rekonstrukcija, sanacija, adaptacija ili izgradnja novih Centara.
Priručnik dalje predstavlja model Centara za socijalni rad analizirajući merila za definisanje prostora i određivanje ukupnog broja prostorija i broja zaposlenih. Potom se razrađuje arhitektonsko oblikovanje i funkcionalna dispozicija, objašnjavaju prostorne celine i standardi, da bi se potom napravio osvrt na elemente strukture i unutrašnjeg uređenja.
Posebna pažnja posvećena je i tehnologiji Centara za socijalni rad pa su tako obrađeni akustika, instalacije, osvetljenje, nadzor, energetska efikasnost i protivpožarna zaštita.
Smernice i preporuke za projektovanje
Priručnik je dominantno orijentisan na analizu kategorije velikih centara za socijalni rad preko 25 zaposlenih kako bi se programski i prostorno sveobuhvatno sagledale sve glavne i prateće službe.
„Visoko vrednujući i verujući u stepen značajnosti projektantskih iskustava kao stvaralačke matrice, Bureau Cube Partners se usudio da publikuje sistemski objedinjene, opšte smernice i preporuke o njihovoj funkcionalnoj dispoziciji, prostornoj organizaciji, oblikovnoj prijemčivosti i tehničko-tehnološkoj metodologiji arhitektonskog projektovanja ali i projektovanja po ostalim inženjerskim disciplinama neophodnim za njihovu savremenu svrsishodnost i eksploataciju.“ – kaže arhitekta Milan D. Rašković i šef Bureau Cube Partners iz Beograda.
Bogato ilustrovan priručnik
“Dokument je obrađen adekvatno meri koju zahtevaju funkcionalni zadaci centara za socijalni rad kroz pet osnovnih celina, bogato je ilustrovan grafičkim prilozima, elaboracija je obimna, potpuna i precizna.” – kažu u svojoj recenziji mr Miodrag Ferenček, arhitekta i Miodrag Mirković, arhitekta i redovni profesor Arhitektonskog fakulteta u Beogradu.
Dalje dodaju da ovaj priručnik omogućava visok stepen sigurnosti budućim projektantima u konkretnom radu posebno jer se u svakoj od celina nalaze koncepcijske i tehničke informacije dragocene za planiranje, programiranje, projektovanje i i izgradnju centara za socijalni rad.
“Svojom strukturom i sadržajem ova priručnik jasno i pregledno definišu programske i prostorne standarde, koji će biti korišćeni od strane inženjera – projektanata u procesima rekonstrukcije, sanacije i adaptacije ili investicionog i tekućeg održavanja postojećih ili izgradnje novih objekata centara za socijalni rad.” – kaže u svojoj recenziji Vukota Vlahović, diplomirani defektolog.
344 strana u tvrdom povezu
Priručnik “Inženjerske preporuke i uputstva za projektovanje javnih objekata socijalne zaštite” u izdanju beogradskog Anubisa ima 344 strana u tvrdom povezu, a izdat je 2022. godine u tiražu od 250 primeraka.