Budući Mađarski prirodnjački muzej u Debrecinu | Vizuelizacija: BIG
Regionalni projekti

BIG predstavio projekat muzeja u Mađarskoj u obliku preklapajućih traka

Konstruisana od masivnog drveta, zgrada ima fasadu od ugljenisanih drvenih panela koji izranjaju iz zemlje, dok tri ozelenjene preklapajuće trake stvaraju seriju niša i staništa, hala i galerija.

Danski arhitektonski studio Bjarke Ingels Group (BIG) izabran je za dizajn novog Mađarskog prirodnjačkog muzeja u Debrecinu, objekta koji karakteriše drvena konstrukcija sa masivnim zelenim krovovima koji se preklapaju.

U saradnji sa firmama Vikár és Lukács Építés Stúdió, Museum Studio i TYPSA, BIG razvija muzej površine od 23.000 kvadrata, koji će biti smešten na bivšem sportskom terenu na severnoj ivici gradske Velike šume – Nagyerdő.

Nova institucija zameniće postojeći muzej u Budimpešti, podržavajući tako viziju mađarske vlade da uspostavi Debrecin kao regionalni centar za obrazovanje i kulturu do 2030. godine.

Nova zgrada, čiji je projekat naručen od strane Ministarstva kulture i inovacija, će sadržati stalne i privremene izložbene hale, obrazovne i istraživačke prostore, kao i javne sadržaje i pomoćne prostore.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Muzej zauzima površinu od 23.000 kvadratnih metara | Vizuelizacija: BIG

Fasada od ugljenisane drvene obloge

Predloženi dizajn studia arhitekte Bjarkea Ingelsa prikazuje tri preklapajuće trake koje se uzdižu sa šumskog tla, oblikujući ovu javnu i naučnu destinaciju.

Okarakterisan masivnom drvenom konstrukcijom i fasadom od ugljenisane drvene obloge, muzej je delimično ukopan u zemlju, stapajući se sa okruženjem parka, dok njegova nagnuta krovna površina poziva javnost da ga poseti i obezbeđuje otvorene poglede na grad.

Dizajnom se integrišu otvoreni trgovi, vijugave šumske staze i uokvireni pogledi kroz i preko zgrade. Pristup objektu je omogućen iz svih pravaca, dok južni trg definiše glavnu ulaznu zonu i služi kao tačka okupljanja i mesto za organizovanje raznih aktivnosti muzeja.

Zgrada ima fasadu od lokalno nabavljenih ugljenisanih drvenih panela | Vizuelizacija: BIG

Rezultat je veštačko brdo na šumskoj čistini, koje je geometrijski jasno, ali nežno i organsko i kao takvo je odgovarajući dom za čuda prirodnog sveta.

“Naš dizajn je zamišljen kao ukrštanje puteva i linija. Preklapajući se, trake pejzaža stvaraju seriju niša i staništa, hala i galerija, spajajući unutrašnjost i spoljašnjost, intimno i otvoreno u neprekidnom kontinuitetu. Rezultat je veštačko brdo na šumskoj čistini, koje je geometrijski jasno, ali nežno i organsko i kao takvo je odgovarajući dom za čuda prirodnog sveta”, objasnio je Bjarke Ingels, osnivač i kreativni direktor BIG-a.

Objekat će raspolagati sa pet izložbenih krila koja će nositi galerije sa stalnim postavkama, dok će jedno krilo biti rezervisano za privremene izložbe i javne programe, a svi zajedno će biti raspoređeni u radijalnom obliku.

Nagnuta krovna površina obezbeđuje otvorene poglede na grad | Vizuelizacija: BIG

Kao centralna tačka za navigaciju postavljen je hol za prijem, dok biblioteka i restoran koji su iznad ovog prostora nude poglede u krošnje šume.

Kao centralna tačka za navigaciju postavljen je hol za prijem, dok biblioteka i restoran koji su iznad ovog prostora nude poglede u krošnje šume. Edukativni centar će sadržati prostore za organizovanje radionica, igraonice i istraživačke laboratorije.

Prema planu, krov će biti zasađen autohtonim vrstama, a posebno je dizajniran da pruži staništa za lokalnu floru i faunu, kao i da vizuelno proširi park preko površine muzeja. Planirano je da vegetacija bude integrisana i u unutrašnjost zgrade, stvarajući prijatne prostore za odmor i okupljanje posetilaca tokom cele godine.

Planirano je da vegetacija bude integrisana i u unutrašnjost zgrade | Vizualizacija: BIG

Brisanje granice između arhitekture i divljine

“Zamislili smo Mađarski prirodnjački muzej kao integrisani deo svog okruženja, gde jedno oblikuje drugo. Konstruisana od masivnog drveta, zgrada ima fasadu od lokalno nabavljenih ugljenisanih drvenih panela koji izranjaju iz zemlje, brišući granice između arhitekture i divljine”, rekla je Hana Johanson, partner u BIG-u.

„Muzej se oslanja na toplotnu masu zemlje i integriše energetske sisteme na licu mesta, uključujući geotermalne pumpe i fotonaponske panele, kako bi se osigurala stabilna unutrašnja klima tokom cele godine. Umesto da samo očuva lokaciju, zgrada je obnavlja i poboljšava, regenerišući biodiverzitet dok se tiho prilagođava svom okruženju.”, dodala je Johanson.

U muzeju će biti osigurana stabilna unutrašnja klima tokom cele godine | Vizuelizacija: BIG

Grafički prilozi

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Dizajn enterijera

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *