Fasada na preklapanje otvara ovaj baštenski paviljon prema pejzažu
Kada je pak objekat zatvoren, preklopljene drvene roletne obavijaju pomerljivi polikarbonatni zid, stapajući ga sa oblogom od ugljenisanog drveta.
Češki studio Byró Architekti koristio je temelje trošne kolibe kako bi postavio osnovu za izgradnju Baštenskog paviljona, pomoćnog objekta u jednom domaćinstvu u Pragu. Primarna karakteristika objekta je frontalni zid koji se podiže nagore kako bi se objekat otvorio, kao i ugljenisana drvena fasada.
Zahradní pavilon, kako ga zovu Česi, nalazi se na kraju velikog vrta nedaleko od obale Vltave, a dizajniran je za klijente koji su ovaj objekat osmislili kao sklonište tokom lošeg vremena, ali i tokom vrelih letnjih dana, kada se u najvećoj meri boravi pored reke.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Veza sa pejzažom i sklonište od kiše
Prema navodima iz studija Byró Architekti, cilj je bio uskladiti budući objekat sa osnovom objekta dimenzija tri sa pet, koja je bila deo ovog nekadašnjeg seoskog domaćinstva.
Na prednjoj strani objekta polikarbonatni zid sakriven je iza drvenih roletni, a može se otvoriti kako bi uspostavio vezu sa pejzažom, a istovremeno pruža klijentima natkriveni prostor kako bi se sklonili od kiše.
Klijenti su želeli i novu „pozadinu“ za svoj vrt, a ovim objektom dobijen je poluotvoreni prostor u koji vrt prodire.
„Razmišljali smo kako je najbliže moguće povezati zgradu sa okolnim vrtom i na kraju smo došli do ideje preklopne panelne zavese,“ rekli su iz praškog studija.
Kada je objekat zatvoren, preklopljene drvene roletne obavijaju otvarajući polikarbonatni zid, stapajući ga sa okolnom crnom fasadom.
Preklopni mehanizam polikarbonatnog panela sastoji se od čeličnih kablova, kolenastih veza i kontra-tegova, a dizajniran je tako da je dovoljna samo jedna osoba da njime upravlja.
Međutim, iz sigurnosnih razloga, preklopni panel može se otvarati samo iznutra, a preko malog ulaza sa zadnje strane može se takođe stupiti u paviljon.
Kada je objekat zatvoren, preklopljene drvene roletne obavijaju pomerljivi polikarbonatni zid, stapajući ga sa okolnom crnom fasadom.
Na zadnjem zidu paviljona nalazi se velika drvena polica za knjige, sa integrisanim merdevinama koje vode do malog mezanina.
Baštenski paviljon u potpunosti je obložen crnim drvetom koje je ugljenisano japanskom tehnikom Shou Sugi Ban, stvarajući na taj način trajan izgled objekta koji asocira na na obližnje tamne seoske kuće.
U unutrašnjosti je takođe korišćena ograničena paleta materijala, te se mogu videti omalterisani beli zidovi i završni drveni detalji.
Na zadnjem zidu paviljona nalazi se velika drvena polica za knjige, sa integrisanim merdevinama koje vode do malog mezanina, koji služi kao kutak za čitanje ili spavanje tokom toplih letnjih meseci.
Prioritet dat prirodnom svetlu
Fotovoltaični paneli obezbeđuju Baštenskom paviljonu električnu energiju, dok se zahvaljujući krovnom i bočnom okruglom prozoru, prirodno svetlo prioritetno koristi u objektu.
Naravno, najveća količina prirodnog svetla u objekat ulazi kada je prednji zid podignut, istakle su arhitekte za Dezeen.