Porodična kuća Kuvizić u Petrovaradinu; Foto: Bojan Županec
Domaći projekti, Izdvojeno, Kuća godine 2024

Petrovaradinska moderna: Porodična kuća Kuvizić po projektu Lazara Kuzmanova

Kompaktnost arhitekture izvedena je kroz višeslojni modernistički izraz, čije se mase međusobno prožimaju, što objektu daje funkcionalnost, skladnost i vizuelnu skromnost.

Kada je Selman Selmanagić, tada  student škole „Bauhaus“, na jednom od predavanja upitao profesora arhitektu Mis van der Roa, zbog čega im je zadao da projektuju kuću od samo 50 kvadrata, kada im on kao uzorne primere pokazuje, između ostalog i svoje kuće, koje imaju po nekoliko stotina kvadrata.

Na to pitanje mu je Mis dao vrlo jednostavan odgovor – kada naučite da projektujete kuću od 50 kvadrata, vrlo lako ćete moći da se snađete u projektovanju kuće i od 500 kvadrata. Ovakve i slične pouke uveliko su poznate svim našim uspešnim arhitektama, koji bez problema mogu da projektuju, kako omanju vikend-kuću, tako i neki veći poslovni objekat.

A upravo je novosadski arhitekta Lazar Kuzmanov jedan od pravih majstora projektovanja u širokom rasponu kvadratura i funkcija objekata, što je i pokazao projektom rekonstrukcije zgrade Radničkog u Palatu Vega IT u Novom Sadu, ali i jedne porodične kuće u Petrovaradinu, tačnije u naselju Zanoš.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Bruto površina objekta iznosi 241 kvadratni metar; Foto: Bojan Županec

Snažan prizemni bazis

Daleko od toga da ova kuća ima 500 kvadrata, jer je znatno skromnijih dimenzija u odnosu na neku poslovnu ili stambenu zgradu, ali je arhitekta Kuzmanov na ovom objektu uspeo da ispolji svu projektantsku genijalnost, uklopivši sve funkcionalne potrebe u jednu kompaktnu modernu arhitekturu.

Arhitektonski objekat karakterišu u funkcionalnom i oblikovnom smislu dve jasno definisane celine koje se prožimaju, kao i centralna koja ih sve objedinjuje. Prva celina je snažan prizemni bazis, materijalizovan je u oblozi od drveta i to je zona dnevnog boravka, koja je u snažnoj vezi sa spoljašnjim prostorom dvorišta.

Ova veza ostvarena je kroz potpuno otvoreni trem, koji je oblikovan tako da se glavna konstruktivna struktura nastavlja i jasno formira ovu eksterijernu zonu. Prostor okupljanja, po uzoru na prerijske kuće arhitekte Rajta, predstavlja kamin koji je centralno pozicioniran u prostoriji.

Osnova prizemlja

Blaga denivelacija prostora daje vizuelnu i funkcionalnu odvojenost dnevnog i spavaćeg segmenta, ali i razbija monotoniju tipičnih ujednačenih prizemnih rešenja.

Prvu celinu čine još i trpezarija, kuhinja, toalet i spavaća roditeljska soba, koji su koncipirani kao mirniji prizemni deo kuće, ali sa veoma dobrom vezom sa dnevnom prostorijom. Prostori trpezarije i dnevnog boravka su direktno povezani sa tremom i u sunčanim periodima mogu da predstavljaju jedan veći zajednički prostor za okupljanje.

U polunivou ovog prizemnog objekta, iznad suterena, nalaze dve dečije sobe sa dva kupatila, koji su sa ostatkom kuće povezani omanjim stepeništem. Blaga denivelacija prostora daje vizuelnu i funkcionalnu odvojenost dnevnog i spavaćeg segmenta, ali i razbija monotoniju tipičnih ujednačenih prizemnih rešenja.

Spratnost objekta je Su+P; Foto: Bojan Županec

Druga celina je projektovana tako da u oblikovnom smislu čini  kontrast sa prvom, a za nju su predviđene čiste i svedene bele površine fasade.

Ova druga celina je projektovana tako da u oblikovnom smislu čini  kontrast sa prvom, a za nju su predviđene čiste i svedene bele površine fasade. Na taj način se naglašava horizontalnost objekta i dobija se skladnija i njegova elegantnija forma.

Međutim, kada se kuća sagledava iz pročeone vizure, pored drvenog i belog kubusa, koji se prožimaju, iznad njih izvire i centralni, crni kubus, koji ih sve objedinjuje u jednu zajedničku celinu. Ovo stvara genijalnu ekspresionističko-kontrastnu strukturu, koja fasadno platno razlaže u nekoliko slojeva.

Objekat je zamišljen kao jednoporodični, sa bruto površinom od oko 240 kvadrata, koji pored stambenog prostora poseduje i ukopanu prostranu garažu, sa pratećim tehničkim prostorijama.

Foto: Bojan Županec

Iskorak ka arhitektonskim klasicima

Kompaktnost arhitekture izvedena je kroz višeslojni modernistički izraz, čije se mase međusobno prožimaju, što objektu daje funkcionalnost, skladnost i vizuelnu skromnost.

Ovim autorskim rešenjem, arhitekta Kuzmanov napravio je iskorak ka arhitektonskim klasicima, koji su obeležili savremenu inostranu, ali domaću arhitekturu.

Foto-galerija

Foto: Bojan Županec
Foto: Bojan Županec
Foto: Bojan Županec
Foto: Bojan Županec
Foto: Bojan Županec
Foto: Bojan Županec
Foto: Bojan Županec
Foto: Bojan Županec
Faktografija
objekat:

Porodični stambeni objekat Su+P

mesto gradnje:

Zanoš 31b u Petrovaradinu

investitor:

Jelena i Dragan Kuvizić

autor:

Lazar Kuzmanov

neto površina:

190 m²

bruto površina:

241 m²

fotografija:

Bojan Županec

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

3 komentara

  1. miki

    ja stvarno ovo ne razumem? ulaziš u kuću u hodnik od metar na kvadrat pa preko trpezarijske stolice ili wc-a do dnevnog boravka? ajmo gosti jedan po jedan ….da l ste realni ?

    1. Dejo

      Ti prijatelju podhitno kupi naocare

  2. Srdjan

    Mogao je ovo Laza malo bolje da odradi…. mislim da je problem sa modernim objektima i srbijom, sto sve vise ljudi hoce moderno, a ipak nece da se odrekne tradicionalnog, pa se onda nadje sa arhitektom negde na pola i onda ispadne ovako nesto…

Ostavite odgovor

Obavezna polja *