Ušteda na vremenu i novcu: Lepljenje novih pločica preko stare zidne keramike
Saznajte kako da keramiku zalepite na keramiku, koliko to košta i koje su sve kritične faze u ovom procesu koje nikako ne bi trebalo zaobići.
Renoviranje kupatila je skup, složen i prilično mukotrpan posao koji niko ne želi da radi ukoliko baš ne mora.
Međutim, ukoliko želite da malo bezbolnije prođete ovaj proces, umesto kompletnog skidanja stare keramike, možete nove pločice lepiti direktno na stare.
Prednost ovog postupka jeste što ćete uštedeti na vremenu, novcu… a i prašine će biti mnogo manje. Ipak, potrebno je da obratite pažnju na neke kritične faze koje ne bi trebalo zaobići.
Srodni članci na portalu Gradnja.rs:
- Kako se lepi pločice na pločicu (PODNE, video)
- Farbanje kade: Kako da se za 20 evra rešite rđe i dobijete osvežen izgled kupatila
- Farbanje starih pločica – najpovoljnije rešenje za renoviranje kupatila
Preduslov za lepljenje keramike na keramiku jeste da podloga bude čista i čvrsta.
U našem primeru oblagali smo staru tuš kabinu novim pločicama. Osim iz estetskih razloga, postojao je i funkcionalni problem. Naime, pojedine stare pločice u tuš kabini bile su polomljene pa je samim tim voda prolazila kroz nju i vlažila okolne zidove. Ostatak keramike u kupatilu je bio u dobrom stanju pa su smo se odlučili da prefabramo pločice, dok smo u tuš kabini lepili pločice na pločicu.
Čvrsta podloga
Preduslov za lepljenje keramike na keramiku jeste da podloga bude čista i čvrsta. Dobro očistite, operite i obrišite stare pločice. Takođe, proverite su li stare pločice i dalje čvrsto zalepljene. Osim vizuelnog pregleda, čvrstoću možete proveriti lupkanjem po sredini pločice.
Sve oštećene pločice moraju se olupati da bi se dobila stabilna podloga.
Hidroizolacija u tuš kabini
Pre lepljenja nove keramike mora se ponovo postaviti nova hidroizolacija. Mi smo želeli dodatnu sigurnost pa smo se odlučili da postavimo i ugaone trake koje će sprečiti eventualna prodiranja vode na uglovima.
Zbog toga smo koristili Sika Seal Tape S, odnosno hidroizolacionu traku za zaptivanje ivica. To je elastična hidroizolaciona traka sa poliesterskom mrežicom za lepljenje s obe strane i elastičnom zonom u sredini.
Ona se lepi sa hidroizolacijom, to jest sa Sikalastic premazom. Premaz se nanese valjkom, postavi se traka, a zatim se preko nje opet nanese premaz.
Hidroizolacija se nanosi valjkom ili četkom u dva sloja. Period sušenja između slojeva je oko tri sata.
Izaberite hidroizolaciju koja je predviđena za lepljenje pločica na pločicu. Mi smo koristili Sikalastic 200W hidroizolacioni premaz koji je jednokomponentan i koristi se nanošenjem valjkom ili četkom direktno iz kante bez prethodnog mešanja sa vodom. Ovaj namaz je elastičan i pogodan za lepljenje na keramici.
Hidroizolacija se nanosi valjkom ili četkom u dva sloja. Period sušenja između slojeva je oko tri sata.
Hidroizolacija se nakon lepljenja uglova postavlja i oko izvoda slavine.
Nakon sušenja prvog sloja (hidroizolacija pod rukom postaje gumenasta), valjkom se nanosi i drugi sloj.
Nakon nanošenja dva sloja hidroizolacije, potrebno je sušenje u periodu od 12 do 24 sata.
Za ovaj tip hidroizolacije nije bilo potrebno postavljati prajmer, tanki sloj koji će pomoći prijanjanju na staru keramiku. U slučaju drugog tipa izolacije, proverite da li je potrebno nanošenje prajmera koji jača površinu podloge i poboljšava prianjanje za podlogu.
Drugi nanesen sloj izolacije se suši od 12 do 24 sata. Nakon ovoga, kreće se sa lepljenjem keramike na keramiku.
Lepljenje pločica na pločice
Za lepljenje keramike koristili smo specijalizovani lepak Weber Webercol Flex koji je baš namenjen za lepljenje pločica na pločicu.
Postepeno pomešati 5 kg lepka u 1,25 l čiste vode. Razmešati električnim mikserom do dna, dok se ne dobije ujednačena smeša. Nakon mešanja, ostaviti lepak da odstoji 5 minuta i potom još jednom promešati. Dobro razmešan lepak je homogenizovan i bez grudvica.
Pokrivenost kontaktne površine lepka na poleđini pločice mora da bude 100 posto. Vremenski period pre nego što lepak u potpunosti veže za podlogu i pločicu (otvoreno vreme za rad) iznosi oko 30 minuta.
Period sušenja lepka je minimalno 24 h, a zavisi od temperature i vlage u prostoru.
Pokrivenost kontaktne površine lepka na poleđini pločice mora da bude 100 posto.
Postavka keramike je započeta od prvog reda na gore. Lepak se nanosi na pločicu kao i na zid.
Za fuge se mogu koristiti krstići od 1 ili 2 mm ili pak klinići koje smo mi koristili.
Fugovanje može da započne minimalno 24h nakon lepljenja. Ukoliko se koriste svetle fug mase, onda je bolje sačekati 2-3 dana kako se na fugama ne bi pojavile fleke.
U tuš kadi smo smo pločice lepili na pločicu, a ostatak keramike u kupatilu smo ofabrali.
Na uglove je postavljena aluminijumska „L“ lajsna. Nakon sušenja cela površina se očisti, a pločice fuguju.
Ostatak kupatila smo ofarbali farbom za keramiku.
Cena lepljenja keramike
Cena lepljenja pločice na pločicu je ista kao i za standardno lepljenje i iznosi od 13 do 16 evra po m2. U ovu cenu je uključen rad, dok je za lepak, fug masu i ugaone lajsne potrebno izdvojiti od 3,5 do 5,5 evra po kvadratu.
Cena hidroizolacija se kreće od 15 do 16 evra po kvadratu. U ovu cenu je uključen i rad i materijal.
Evo kako to izgleda na kraju: