Drvena pasarela u Mariboru odaje počast splavarima na Dravi
Unutrašnjost od azobe i spoljašnjost od obojenog ariša uskoro će poprimiti sivkasti izgled, te će se most od 132 metra još adekvatnije stopiti sa svojim svojim okruženjem.
Davne 1912. godine Austrijanci su u Mariboru otvorili sadašnji Stari most preko reke Drave, zamenivši tako pređašnji drveni most, koji je uzrokovao česta zagušenja u saobraćaju na prometnom putu od Beča do Trsta.
Stari most, koji na najvišoj tački povezuje kvartove Lent i Tabor severno i južno od reke, na kraju je postao simbol drugog po veličini grada u Sloveniji, iako je ostavio obale Drave nepovezane u svom najnižem delu.
Novi pešački most, nazvan Splavarska brv, sada ponovo povezuje dve obale u neposrednoj blizini Starog mosta, kao “tiha”, drvena struktura koja zapravo naglašava dominantnu prisutnost metalne strukture Starog mosta.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Počast radu tradicionalnih splavara
U potpunosti obavijen drvetom – unutrašnjost je od azobe, a spoljašnjost od obojenog ariša – most diskretno odaje počast radu splavara koji su tradicionalno povezivali dve obale i na ovaj način dobija arhaičan i bezvremen karakter. Drvena obloga mosta uskoro će poprimiti sivkasti izgled, te će se još adekvatnije stopiti u svoje okruženje.
Autori projekta iz madridskih firmi Burgos & Garrido Arquitectos i Bernabeu Ingenieros objašnjavaju promenu boje mosta kao “postepeno rastapajući materijalni i strukturalni izraz”.
Svaki set stubova sastavljen je od sedam vitkih galvanizovanih čeličnih cevi različitih nagiba, čija lakoća omogućava mostu da „pluta“ iznad reke.
Takođe, svojom formom most podseća na velike trupce koji su nekada plutali Dravom, završivši u njoj nakon seče u šumama, ali i na drveni most koji je nekada stajao na mestu Starog mosta, pružajući prepoznatljivu sliku koja je pak sada deo sećanja Maribora.
Most ima lučnu formu koju čine dva čelična nosača sa obe strane mosta. Ima ukupnu dužinu od 132 metra sa tri raspona od nešto više od 42 metra. Oslanja se na dva seta stubova u koritu reke, svaki od njih sastavljen od sedam vitkih galvanizovanih čeličnih cevi različitih nagiba, čija lakoća omogućava mostu da „pluta“ iznad reke.
Sofisticirana verzija „telefona od konzervi“
Kako autori mosta navode, Splavarska brv ima jedinstven karakter i jasnu identifikaciju i može se posmatrati kao struktura koja je nešto između prirodnog i veštačkog.
Pored toga, novi pešački most ponovo ističe svoju povezujuću funkciju kroz sofisticiranu verziju dečje igračke „telefon od konzervi“, koristeći zategnut čelični kabl i dve čaše integrisane na osloncima, što čini prelazak preko reke takođe zabavnim iskustvom.
Grafički prilozi
Faktografija
Pešački most Splavarska brv
Maribor, Slovenija
Ginés Garrido i Francisco Burgos
134 m²
2023.