U Japanu izvedena useljiva pećina ulivanjem betona u rupe u zemlji
Zemlja je poslužila kao oplata za neverovatni podzemni lavirint koji je postao prostor za restoran i porodični dom.
Arhitekta Junya Ishigami projektovao je ovaj neobičan objekat za svog starog prijatelja, kuvara Motonorija Hirata, u japanskom gradu Ube.
Struktura se sastoji od lavirinta pećinskih prostora odvojenih lučnim otvorima i stubovima, a prostori su napravljeni od betona i prekriveni blatom.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Povratak blata na velika vrata: Održivo rešenje za objekte budućnosti
- Evolucija pećine: Ukopana kuća kamuflirana u grčki pejzaž
Rupe u zemlji kao kalupi
Prostor je konstruisan ulivanjem betona u rupe koje su prethodno iskopane u zemlji, koje su na ovaj način poslužile kao oplata. Okolno tlo objekta je dodatno uklonjeno kako bi se gledano spolja mogla videti ova neobična struktura.
Ovaj način izgradnje znači da je objekat pozicioniran unutar zemlje i skriven od nivoa ulice, a suptilno poprima krivine i nesavršenosti iskopane lokacije, piše Dezeen.
Nakon što je video zemlju na strukturi, arhitekta je odlučio da je ostavi kao površinski pokrivač.
U Ishigamijevom originalnom dizajnu blato je trebalo da se ispere sa betona nakon što je lokacija u potpunosti iskopana. Međutim, nakon što je video zemlju na strukturi, arhitekta je odlučio da je ostavi kao površinski pokrivač.
Da bi se sprečilo da se blato ipak usled vremenskih uslova ispere, ono je „očvršćeno“ uz primenu japanske metode popravke zemljanih zidova.
Osećaj težine i dugovečnosti
Organska forma i materijalizacija zgrade su imali za cilj da daju domu i restoranu osećaj težine i dugovečnosti, kao da na tom mestu postoje jako dugo.
Gledano od gore, objekat je akcentovan betonskim krovom obojenim belom bojom, koji ima talasastu formu i tri svetlarnika.
I restoran i stambeni prostor su obloženi staklenim panelima, koji su instalirani između lučnih otvora.
Formu objekta Ishigamijev studio je razvio kroz opsežno trodimenzionalno modelovanje, kako bi se osiguralo da se za građevinski tim jasno pozicioniraju mesta za postavljanje šipova, kao i njihove veličine.
Restoran je pozicioniran na severu, dok je stambeni prostor kuvara organizovan na jugu. Oba prostora su obložena staklenim panelima, koji su instalirani između lučnih otvora.
Kuhinja i kupatilo ugrađeni u bazu
Ove zastakljene površine pomažu da se suptilno postave granice između unutrašnjih prostora i dvorišta koja odvajaju restoran od kuće.
U kući se izdvajaju detalji enterijera koji uključuju udubljenje u tlu prekriveno jastucima koje predstavlja zonu da razgovor i relaksaciju, kao i kuhinja i kupatilo koji su ugrađeni u betonsku bazu zgrade.
Dugačko betonsko ostrvo čini središnji deo prostora gde gosti mogu da sede na barskim stolicama, gledajući kuvare koji pripremaju jela
U restoranu, dugačko betonsko ostrvo čini središnji deo prostora gde gosti mogu da sede na barskim stolicama, gledajući kuvare koji pripremaju jela sa druge strane.
Kada je restoran zatvoren, ova trpezarija služi kao prostrana porodična soba za obedovanje ili kao prostor za decu vlasnika restorana.
Inače, spuštanje zgrade unutar zemlje je sve popularniji trend u arhitekturi, pomažući arhitektama da smanje vizuelni uticaj svojih projekata na okruženje.
Grafički prilozi