Pikselizovana fasada dala pečat zgradi niške gejming kompanije
Piskel po piksel do atraktivnog pročelja čime ne samo da se odaje počast imenu kompanije već se i stvara vizuelno prepoznatljiv i moderan objekat.
Industrija gejminga u Srbiji ne samo da se razvija tehnološki, već sve više ulaže u stvaranje kvalitetnih radnih prostora. Sve veći broj IT kompanija prepoznaje važnost arhitekture u izgradnji sopstvenih upravnih zgrada, koje zadovoljavaju specifične potrebe zaposlenih, podstiču kreativnost i unapređuju svakodnevno radno okruženje. Upravo je to slučaj sa ovom kompanijom u Nišu.
Autorsko delo Miloša Petričevića i Vladimira Živkovića iz niškog biroa Hauser, zgrada Peaksel Office projektovana je kao atraktivni objekat koji ne samo da privlači pažnju prolaznika već i pažnju poslovnih klijenata i budućih zaposlenih čime se još jednom dokazuje kako arhitektura stvara dodatnu vrednost.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Ravnoteža između estetike, funkcionalnosti i održivosti
Kako objašnjavaju autori, klijent je zahtevao objekat koji spaja moderan, umeren dizajn sa funkcionalnošću potrebnom za optimalno tehnološko iskorišćenje kapaciteta u okviru njihovog radnog procesa, uz visok nivo energetske efikasnosti.
„Kroz blisku saradnju s klijentom, definisali smo projektni zadatak koji zadovoljava sve njihove potrebe, postavljajući ravnotežu između estetike, funkcionalnosti i održivosti“, navode za naš portal iz Hausera.S
Specifičnost ovog objekta leži u njegovoj kombinaciji vrhunskog energetskog performansa i funkcionalnog dizajna. On je projektovan kao energetski efikasan objekat najviše kategorije (A+), uz upotrebu visokokvalitetnih materijala i naprednih sistema za uštedu energije.
„Takođe, zahvaljujući prilagođavanju zahtevima klijenta, objekat maksimalno optimizuje kapacitete i radni prostor, dok je jednostavna volumetrija osmišljena tako da dodatno istakne njegovu arhitektonsku prepoznatljivost“, kažu niške arhitekte.
Korišćenjem modernih materijala i sistema koji pružaju vrhunsku termoizolaciju, fasada objekta doprinosi njegovoj A+ energetskoj kategoriji.
Glavna ideja za oblikovanje fasade bila je da se postigne sklad između estetike, energetske efikasnosti i funkcionalnosti. „Korišćenjem modernih materijala i sistema koji pružaju vrhunsku termoizolaciju, fasada objekta doprinosi njegovoj A+ energetskoj kategoriji“ – ističu autori.
Dizajn fasade je takođe osmišljen da reflektuje dinamičnost i savremenost, dok istovremeno omogućava optimalno osvetljenje unutrašnjeg prostora. Oblikovanje fasade proisteklo je iz potrebe za maksimiziranjem ušteda energije, prevashodno za hlađenje, na južnoj strani objekta, koja je najizloženija sunčevom zračenju tokom leta.
Zato su osmislili duplu fasadu koja omogućava bolje regulisanje toplote, a u daljim iteracijama su je automatizovali kako bi se objekat mogao u potpunosti otvoriti kada zasenčenje nije bilo neophodno tokom najintenzivnije insolacije.
„Na taj način, fasada ne samo da vizuelno definiše objekat, već i aktivno doprinosi njegovoj održivosti i korisničkoj udobnosti. Dizajnerski pristup fasadi je formiran perforacijama u formi piksela, čime se odaje počast imenu kompanije i stvara vizuelno prepoznatljiv i moderan izgled“, navode naši sagovornici.
Na potkrovlju je predviđen manji apartman za prijem poslovnih partnera, kao i zajednički prostor za opuštanje zaposlenih.
Sadržaj objekta razvijen je u tesnoj saradnji sa investitorom i praćenjem njegovih potreba. Kompanija je želela da ima sopstvenu kuhinju i trpezariju, jer se sama brine o ishrani zaposlenih za vreme radnog vremena.
„One su projektovane u prizemlju objekta a pored njih najvažnija je i velika meet-up prostorija za grupne sastanke i seminare, koji se organizuju sa ciljem unapređenja rada i proizvoda“, objašnjavaju arhitekte za Gradnju.
Na spratovima objekta nalazi se isključivo radni prostor, koji se sastoji od manjih i većih kancelarijskih jedinica, dok je na potkrovlju predviđen manji apartman za prijem poslovnih partnera, kao i zajednički prostor za opuštanje zaposlenih. Podrumski deo objekta obuhvata podzemnu garažu i tehničke prostorije koje podržavaju rad objekta i njegovo funkcionisanje.
LED paneli nisu samo funkcionalni, već služe i kao dinamičan element koji se menja u zavisnosti od trenutnih potreba ili događanja u kompaniji.
Kao jedan od zanimljivijih i vizuelno privlačnih elemenata enterijera autori ističu prelazno stepenište između polunivoa prizemlja, koje je obloženo LED panelima. Ovi paneli nisu samo funkcionalni, već služe i kao dinamičan element koji se menja u zavisnosti od trenutnih potreba ili događanja u kompaniji.
Na panelima se često pojavljuju personalizovani ispisi, kao što su čestitke za rođendane zaposlenih, dobrodošlice za posebne goste ili klijente, ili inspirativne poruke koje podstiču timsku atmosferu.
„Ovaj detalj dodatno doprinosi stvaranju prijatne i motivišuće atmosfere u prostoru, istovremeno obogativši vizuelni doživljaj svakog posetioca ili zaposlenog“, navode na kraju iz biroa Hauser iz Niša.
Foto-galerija
Faktografija
Peaksel Office
Niš, ulica Kuršumlijska br. 1
Peaksel d.o.o.
Hauser (Miloš Petričević, Vladimir Živković)
2020.
2021–2023.
1.151 m²
Po+P+2+Pk
Mladen Jovanović