Parkovima protiv poplava: Pejzažna arhitektura u korist javne bezbednosti
Tajlandska arhitektica projektuje infrastrukturu koja olujne voda sakuplja praveći prava mala jezera na kojima se može uživati sve dok voda ne otekne.
Kotchakorn Voraakhom je pejzažna arhitektica čiji radovi dokazuju da pametan dizajn ima tu moć da podigne nivo javne bezbednosti na visok nivo. Ona dolazi iz Tajlanda u kojem su borbe protiv poplava izuzetno česte, a poslednja velika katastrofa odigrala se 2011. godine kada je živote izgubilo preko 800 ljudi. No, ona smatra da se uz pametan dizajn posledice sličnih katastrofa mogu ublažiti, pa čak i eliminisati.
Njeni parkovi primaju olujne vode čime se prave mala jezera na kojima se može uživati sve dok voda ne otekne.
Njen studio LANDPROCESS specijalizuje se za dizajn javnih i privatnih parkova koji u svom okviru zadržavaju olujnu vodu. Takav je, na primer, njihov Chulalongkorn Centennial Park u Bankoku koji sadrži udubljenja sa odvodnom infrastrukturom, pa se tako olujna voda ovde sakuplja praveći pravo malo jezero na kojem posetioci mogu da se zabavljaju uz raznolik sadržaj, da bi nakon vremena prosto istekla.
Naredni park koji Voraakhom planira da otvori ovog leta u okviru univerzitetskog kampusa na severnom rubu grada ima masivan zeleni krov na kojem će studenti moći da uzgajaju pirinač i drugu hranu. On će biti dizajniran tako da može da sakupi do 2,5 miliona galona vode, prenosi Fast Company.
U nastavku pogledajte i zabavan TED govor ove pejzažne arhitektice:
Kad ste već ovde…