Podzemni Akvarijum u Parku Ušće; Foto: Grad Beograd
Aktuelno

Park Ušće dobija Akvarijum, muzeje, panoramski balon i stanicu gondole

Javna prezentacija urbanističkog projekta, koji donosi brojne novine u odnosu na pobedničko konkursno rešenje, traje do 28. januara 2025.

Urbanističko rešenje parka, koje se našlo na javnom uvidu sa sajtu Grada Beograda, definisano je na osnovu prvonagrađenog rešenja na sprovedenom urbanističko-arhitektonskom konkursu i situacionog rešenja koje potpisuje arhitektonski studio MITarh na čelu sa akademikom prof. Branislavom Mitrovićem.

U odnosu na pobedničko rešenje, o kojem smo opširno pisali u aprilu prošle godine, ovaj urbanistički projekat donosi brojne novine kao što je Akvarijum pod zemljom, balon za panoramsko razgledanje grada ali i stanicu gondole ka Kalemegdanu, koja je izgleda i dalje aktuelna.

Srodni članci na portalu Gradnja:

Park Ušće; Foto: Grad Beograd

Kod Brankovog mosta aleja se uzdiže spiralnom rampom i povezuje sa Brankovim mostom.

Kao što smo ranije pisali, kroz čitavo ovo područje postavljena je osa koja povezuje zone od Muzeja savremene umetnosti ka nekadašnjem hotelu Jugoslavija i prolazi kroz Park prijateljstva na mestu postojećeg širokog šetališta.

Nova „Glavna aleja” je paralelna sa Bulevarom Nikole Tesle i ortogonalnom matricom Centralne zone Novog Beograda i osmišljena je kao ishodište svih pravaca u parteru. U središnjem delu, Glavna aleja se prepliće sa linijom obale i prelazi u akvatoriju reke, formirajući pešački izlazak na vodu i direktni kontakt sa njom, navodi se urbanističkom projektu.

Kod Brankovog mosta aleja se uzdiže spiralnom rampom i povezuje sa Brankovim mostom, čime se ostvaruje veza sa starim delom grada. Na spiralnu rampu nadovezuje se šetna staza na visini od četiri metra koja u bloku 15 prati trasu Glavne aleje, zatim se uz ulicu Ušće prostire ka samom ušću Save u Dunav gde prodire u akvatoriju formirajući platformu vidikovca.

Spiralna rampa; Foto: Grad Beograd

Prirodnjački muzej i veza sa Ratnim ostrvom

Prirodnjački muzej je predviđen u najužoj zoni područja, preko puta Palate Srbija i neposredno je naslonjen na Glavnu aleju.

“Prema obrazloženju autorskog tima prvonagrađenog konkursnog rešenja, opredeljenje za ovu poziciju muzeja proisteklo je iz težnje da se zgrada vizuelno integriše sa najprirodnijim delom Velikog ratnog ostrva, a sa druge strane da se minimalno utiče na postojeće zelenilo koje je u ovoj zoni proređeno”, piše u UP.

Veza sa Ratnim ostrvom ostvaruje se putem pasarele koju smo mogli videti i u pobedničkom rešenju.

Veza sa Velikim ratnim ostrvom; Foto: Grad Beograd

Muzej umetnosti 21. veka i Akvarijum

Što se tiče Muzeja umetnosti 21. veka od 16.000 m2, predviđa se raspisivanje konkursa za oblikovanje i uređenje okoline. U pobedničkom rešenju studija MITarh-a mogli smo da vidimo stakleni kubus koji su autori predvideli kao aneks Muzeja savremene umetnosti.

Na severo-zapadnom kraju Glavne aleje predviđeno je nešto novo – Akvarijum površine 6.500 kvadrata koji je delimično ukopan u tlo. Akvarijum je postavljen na kraj novoformirane ose, na mestu gde se ukrštaju vizure iz Bulevara umetnosti sa pravcem Glavne aleje, na proširenju lokacije bliže kompleksu hotela Jugoslavija.

Akvarijum u blizini nekadašnjeg Hotela Jugoslavija; Foto: Grad Beograd

Panoramski balon i stanica gondole

U urbanističkom projektu mogli smo da vidimo i balon za panoramsko razgledanje Beograda. Ovo je privremen sadržaj koji je došao na osnovu inicijative Expo 2027.

“Balon će biti smešten u delu parkovskog prostora u bloku 15, severno od Brankovog mosta, naspram TC „Ušće“, neposredno uz trasu gondole.” – piše u dokumentaciji.

Projekat gondole Kalemegdan – Ušće pao je u zaborav pre par godina, ali se stavljanjem stanice gondole u ovaj urbanistički projekat potvrđuje da se od nega ipak nije odustalo.

Javni uvid do 28. januara

Podsećamo da zainteresovani mogu tokom javne prezentacije da izvrše uvid u urbanistički projekat, kao i da svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja u pisanoj formi najkasnije do 28. januara 2025. godine.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

11 komentara

  1. Rade

    Sa sve učastalijim prezentacijama nebuloznih projekata odlazećih uzurpatora svih gradskih i republičkih funkcija, ovaj portal dobija karakter naučnofantastičnog.

    Obnovimo fasade, obnovimo škole, opremimo i obnovimo bolnice, povećajmo primanja profesorima i medicinskim radnicima, sanirajmo „nadstrešnice“ širom zemlje, projekti socijalnog stanovanja… A ono što ostane trošite na akvarijume i gondole. Sačuvaj Bože.

    1. asf

      rade u pravu ste… neka se obnove fasade i sredi grad depresija me hvata od izgleda beograda .. kakvi akvarijumi

      1. X.

        Mogao bi svako svoju fasadu da obnovi, a ne da ceka na grad i drzavu

        1. Ana

          Ne da bi mogao, nego bi morao. Zgrade su u vlasništvu stanara a ne grada… jako jednostavno. Nego je teško ovom narodu izbiti iz glave da će to „neko drugi“. Ali uredno zviznu cifru kad stave stan na prodaju

  2. Pera

    Zasto obnavljati fasade o trošku drzave? Treba uloviti vlasnike nekretnina da to učine. S druge strane, arhitektonsko rešenje kao i lokacija, za prirodnjacki muzej i akvarijum, su besmisleni. Nadam se da od toga ništa neće biti.

  3. nemanja

    Gondole i jarboli…ovi su potpuno poludeli! Sva sreća pa su u odlasku tako da će većina tih budalaština da ode sa njima u zaborav.

  4. Pajdo

    Poštovani do sada, kao da ste pali sa druge planete. Sam naslov:… dobijamo …
    Ko dobija? Ko daje?
    To se preplaćuje od mog plaćenog poreza., a deo para krađe.
    Da se ne vređamo, sedi 1.

  5. Miodrag iz Peći

    Izgleda su blokatori svega narednog zalutali i na ovaj sajt. Eto i za njih teme: „Kuća za diktatora“ pa nek se pokažu.
    Ja bih o nečem drugom u vezi sa temom. Spiralna veza sa Brankovim mostom je davno ispucala tema od one kod „Andergranda“ do predloga da se slična spiralna pasarela izgradi od Pobednika do Kule Nebojše i one bi vizuelno izgledale odlično, sada, ko bi toliko pešačuo, pitanje je sada?
    Dakle, nikako odustajanje od gondole jer dobio je Kotor koji je povezan sa Lovćenom. E, jedno što mi se ne sviđa to je pasarela sa Velikim Ratnim Ostrvo njega bi ostavio netaknutog da samo ptice i životinje caruju i mangulice naravno, sada dobro, mogu se organizovati foto safari i prirodnjački kampovi.

  6. Simon

    Why is this designed to be so remote? What about accessibility for people with disabilities? A person in a wheel chair or an older person using a walker has a really long walk just to access the front door. No bus or car layby? Where are deliveries expected to be dropped off? Guess they aren’t expecting it to be used very much. What a shame.

  7. Ana

    Profesor Mitrović je ipak ostao u prošlom veku. Danas je potpuno neodgovorno zidati na poslednjoj zelenoj odbrani Novog Beograda od preteranog zagrevanja što zbog klime, što zbog besomučnog betoniranja ovog grada, poslednjih 10 godina posebno. Samo pogledajte mapu tropskih noći „Klime 101“ i biće vam jasno zašto je ovo strašno. Neki od nas građana NBG leti možemo samo tu da udahnemo uveče, pritom i imamo zelenilo u starim blokovima, ali poslednjih godina to ništa ne znači.

    Druga tema je koji su to sadržaji potrebni Beogradu, i kao što drugi komentarišu – šta su to prioriteti? Evo bez akvarijuma nam nema života…

    1. Olja

      U gradu sa manje od 3% zelenila poseći preko 400 stabala starih 50 i više godina ?!Ne razumem kako uopšte vodimo raspravu na ovu temu a da smo čistog uma i poštene duše.Ni po koju cenu ne dozvoliti ovaj zločin!

Ostavite odgovor

Obavezna polja *