Pametna kuća na Kosmaju / Dejan Todorović
Skelet ove kuće u Šumadiji napravljen je od čeličnih profila sa obostranom oblogom od čamovog drveta i izolacijom od Lupotherma i kamene vune.
Porodična kuća za odmor se nalazi u reonu sela Koraćica na južnim obroncima planine Kosmaj na nadmorskoj visini od oko 360 metara. Parceli od 50 ari se pristupa sa izolovane javne saobraćajnice od makadama sa malobrojnim objektima stanovanja i bogatom vegetacijom.
Na predmetnoj lokaciji nalazila se stara kuća koja je svojim oblikom arhitekti Dejanu Todoroviću, koji je autor i rekonstrukcije Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, poslužila je kao inspiracija za novi objekat.
Geometrija postojećeg objekta generisala je geometriju novog objekta umnožavanjem trougaone prizme.
Postojeći objekat je uklonjen, ali je zbog njegovih predimenzionisanih temelja zadržana geometrija koja je generisala geometriju novog objekta umnožavanjem trougaone prizme, sa smicanjima po horizontalnim osama radi boljeg prilagođavanja parametrima lokacije
Enterijer u čamovini
Objekat od 150 kvadratnih metara se sastoji od prizemlja sa dnevnom sobom, trpezarijom i kuhinjom i sprata sa dve spavaće sobe i kupatilom. Enterijerom, dominiraju drvene površine kojim su kontrirane crni i antracit sivi elementi poput kosnika, stepeništa, rasvete, kuhinje ali i efektnog visećeg kamina. Arhitekta Filip Rašković bio je zadužen za opremanje enterijera, odnosno, za mobijijar.
Enterijerom dominiraju drvene površine koje su kontrirane crnim elementima poput kosnika, stepeništa, prozora ali i efektnog visećeg kamina.
Dobra izolacija
Skelet je od čeličnih profila sa obostranom oblogom od čamovog drveta i izolacionom ispunom od Lupotherma i kamene vune debljine 10 centimetara sa λD < 0,003 W/mK.
Daljinsko upravljanje
Celokupna instalacija je urađena po sistemu pametne kuće sa mogućnošću daljinskog upravljanja svim sistemima. Na taj način može se kontrolisati uslovima boravka u vikendici i pre nego što se u nju stigne.
Faktografija
- Аutor: Dejan Todorović
- Saradnici: Vladimir Đorđević i Sanja Maksimović
- Lokacija: Koraćice, Kosmaj
- Površina: 150 m2
- Autor enterijera: Filip Rašković
- Autor fotografija: Relja Ivanić
Koja je cena ove lepe kuce?
Ne verujem da je kuca na prodaju. U pitanju je tek izgradjena porodicna vikendica…
Verujem da je pitanje bilo, visina ulozenih sredstava (sto i mene jako interesuje)… vrednost radova i dr, je znacajno drugacija od trzisne vrednosti samog objekta.
Ova kuća je umetničko delo. Svaka čast.
Fanstastično!
Čestitke autoru i investitoru na hrabrosti i viziji!
Grand design!
Savrsena, cestitke na ideji i realizaciji!
Selo se zove Koraćica a ne Koraćice! Bilo bi lepo da to ispravite.
Ispravljeno. Hvala
Poštovani, ja gradim kuću u Koraćici, od 1982 se muvam po Kosmaju, ali pojma nemam gde se ova kuća nalazi. Da li je moguće da mi date još neku informaciju ( ulica, zaselak, neku širu fotografiju ili sl), rado bih je uživo pogledao… Uvak može nešto korisno da se nauči. Naravno da bih se trudio da budem maksimalno diskretan. Srdačan pozdrav.
Prelepo, savrseno, funkionalno, a i pametno, 🙂
Nisam ni znao da ovako nesto postoji kod nas. Svaka cast.
znači, grand prix za primitivnu kolibu, bez navodnika. ovo nije više ni kič, nego je malo već i prostakluk. ali prava slika naše arhitektonske kulture i kulture života, i stanja stvari. strašno je sve pametno.
Forma, forma, forma…pa opet forma, forma, forma, forma….izvrstan primer čistog formalizma.
Iskren da budem, mislio sam da su ovakve kuće, odavno ostale na 1. godini studija, gde su crtači ovakvih raketa bili podučeni da forma prati funkciju, ali sam pogrešio.
I ne samo da nisu ostali na 1. godini, već dobijaju i najveća priznanja Arhitekture u Srbiji?!
Mnogo beskorisnih oštrih uglova, koji nikakvu priču ni opravdanja iza sebe nemaju, uglovi koji se nikako ne mogu ničim popuniti u entrijere, a prave veliki prostor koji treba zagrejati.
Spolja te izlomljene ravne i uglovi prave jednu nesagledivu celinu. neprijatnu i za ljudsko oko i za mozak, ali očigledno prijatnu za sudije tj „žiri“.
Ovakav projekat bi u srećna vremena Arh. fakulteta bio vraćen na doradu na Sinteznom I, tj ne bi ni stigao da se razvije u ovu uglatu neman.
I nije problem u samim uglovima, koliko je problem da ništa iza njih ne stoji što bi pridržavalo ovu priču. Uglovi radi uglova.
Nagrada radi nagrade.
Srbija 2020.
Srećno!
Iako nisam iz Vase struke,moje oko laika se u potpunosti slaze sa Vama.Nije mi jasno zasto nema vise staklenih povrsina,gde je svetlost u ovoj kuci,pogled?
Genijalno osmišljeni.
Čista 10ka.
Uglovi radi uglova, ničim opravdani i ne iskorišćeni….stubova dosta, prozora malo…
Šta je ovde lepo?